• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Zetorin bensamittarin näyttö

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja pitsi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Elikkäs itsellä on zzr 1100 vm-94 ja aivan loistavassa kunnossa ikäisekseen...mutta yksi juttu askarruttaa. Tankin koko lienee 23-24 ltr. Ja sitten kun ainetta on tankissa lähes puolet jäljellä, niin mittarin osoitin näyttää tyhjää tankkia. Liekö kellään ollut vastaavaa probleemaa.?..jottain tarvis tehrä!
Mittarissa 89000 ja menohalut eikun kasvaa...
sport05.gif
 
En pysty tuohon bensamittarin näytöön vastaamaan mutta  vertailuksi tässä:mulla on myös sama zetori mallia-90 ja siinä on valot jotka alkaa vilkkuu kun aine vähenee ja sillon mahtuu noin 15-16 litraa eli jotain 8 olis jäljellä.
 
Taitaa olla ominaisuus, samalla tavalla toimii mullakin. Ne on aika yksinkertaisia laitteita nuo bensamittarit noissa, näyttää mitä näyttää.
 
Omassa zetorissa menee niin tuo mittarin näyttö, että kun mittari menee ihan nolliin niin pitää ruveta hapuileen varatankille. Eli tankissa on vielä suunnilleen 1/4 bensaa jäljellä.
 
Back
Ylös