• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Yamaha Vmax 1200 käynnistys ongelma

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Japeli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Yamaha Vmax 1200 käynnistys ongelma

Eli kaivoin maxin talviteloilta tänään ja ongelma on seuraavanlainen:
Akussa näyttäisi olevan virtaa, perhosventtiilli avautuu ja sulkeutuu ripeästi niinkuin sen pitää kun kääntää virrat päälle, valot toimii ja kaikki, mutta sitten kun koittaa käynnistää niin vaan surisee kuin joku ovisummeri mutta ei ala starttaamaan. Ei pyöritä vaan surisee vaan kun starttinapista painaa. Missä vikaa?
 
Akku on tyhjä tai rikki tyystin. Starttirele sielä pärrää kun yrität startata ja siitä tuo ääni tulee.
 
Virtaa siinä ainakin on. Plus-napa oli kyllä aika paksun hapetusmönjän peitossa joten voiko sillä olla jotain merkitystä?
 
Vastasit itsellesi. Akun navan mömmö estää tehokkaasti sähkön siirtymisen etiäppäin. Valoille jne. voi riittää, mut startti haukkaa rajummin virtaa ja eipä käynnisty. Jos rele sattuu vetämään, niin startti tod. näk. vain naksahtaa, eikä jaksa pyörittää konetta.

Putsaa liitokset ja jos ei edelleenkään käynnisty, niin mittaa startatessa jännite akulta ja startilta. Ei saisi olla kovin suurta eroa.
 
piha on sen mallinen ettei oikeen ole saumaa kokeilla työntämällä käyntiin joten paha sanoa pyörittääkö :)
 
Putsasin navan mutta onnistuin tietenkin pudottamaan navan ruuvin vastakappaleen jonnekin moottoritilan uumeniin :thumbup: joten huomenna hakemaan uus ruuvi ja vastakappale jostain et pääsee koittamaan oliko siitä apua. Huomasin myös että tuo plus-navan ruuvi oli huomattavasti kärsineemmän näköinen kun miinus-navan. Jenkoja ei ollut puolesta välistä alaspäin ollenkaan ja muutenkin näytti siltä kun olisi johonkin happoon upotettu...
 
Olisi kiva kuulla selvisikö tämä ongelma ja jos niin miten. Oma V-Max on alkanut oireilemaan vastaavalla tavalla mutta vain toisinaan. Onneksi aina on ollut alamäki lähellä niin on saanut mäkistartilla käyntiin.
 
Back
Ylös