• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Yamaha fz6 polttoaineen kulutus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Dantez
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kaveri puhui että hänen fz6 (2008) kuluttaa nykyään 7l/100km kun nätisti ajaa. Kuulostaa kovin paljolta vaikkei kyseisestä mallista ole kokemusta.

Olisiko kenelläkään antaa jotain osviittaa fz6 kulutuksesta?
 
Silloin kun itselläni tuollainen oli, normi kaupunki ajossa meni n5,5 l/100km. Kun mentiin Euroopan puolella isoa kovaa tai täällä mutka ajossa kulutus nousi 1-2l/100km
 
Mulla menee sellaset 5-6 litraa -04 nakulla.
En välttämättä kovin taloudellisinta ajotapaa harrasta..
 
Nyt on tullut fz6-N.llä tullut ajettua karvan vajaa 6000km ja en vielä ole kertaakaan mitatessa saanut yli 6 litran/100km. Reippaassa matka ajossa rinkka selässä + takalaukku niin kulutus oli 5.7.
buttrock.gif
 
Mun ajolla oma FZ6S kuluttaa 4,3 - 4,5 sadalla. Ajo on tosin
todella rauhallista matka-ajoa.
Ei kellään olis jäämistössä ko. pyörään madallussarjaa??
 
Mulla oli kolme vuotta ajossa FZ6-N, vm.2006 ja alle 6l/100 km käytännössä aina kulutukset reippaassakin ajossa. Pyörässä oli muutoksina Remuksen sliparit, power commander III & jonkunlainen BMC vapari-filtteri. Sinällään hyvät modit, joilla sai paljon paremman vasteen kaasuun alakierroksilta vakioon verrattuna.

Muistaakseni samoilla kulutuslukemilla pääsi jopa Saksan motarillakin siirtymillä, paremmin siinä tankillisessa toimintasädettä riitti kuin nykyisellä FZ1:llä.

"Aerodynamiikkaa" tuossa mun nakussa paransi pieni etukatelippa, siis sellainen jälkiasennus-versio, joka tuskin kuitenkaan oli kovin merkityksellinen tähän kulutukseen..
 
on tullut ajeltua 25000km fz6s -04 vakiovälityksillä 4,7 - 5,4 litraa / 100 km vaikka ajais reilumminkin. 10000km 17 piikkisellä eturattaalla ja kulutus aina alle 5 litraa. kyseistä välitystä voin kyllä hyvällä syyllä suositella ainakin jos ei aja pelkästään kaupungissa. ainakaan 70kg kuljettaja ei huomaa eroa kiihtyvyydessä. ja nopeusmittarin näyttämä=todellinen nopeus
 
Back
Ylös