• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

XX menee.. KOVAA!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Herra XX
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tuossa on kunnon vedätystä bläkböördillä!
buttrock.gif
062802jumpie_prv.gif
Kaverilla on kans kunnon kotisivut harrastamisestaan!

Joo tiedän, en osannu laittaa niin et ois lukenu vaan "linkki" tms.
withstupid.gif


XX:n lämmöt on kohdillaan kun pitelee tuollaisia kierroksia päällä! Mittari vasemmas alakulmassa!
crazy.gif



http://juhani.exdecfinland.org/~tforsell/index.htm


http://video.google.com/videoplay?docid=-1131683016683181768
 
Hitto ja ehti tuossa kyydissä vielä vilkutellakin! Aika kyytiä. Välillä näytti siltä, että nyt karkaa baana alta..
 
talktohand.gif
Juu, ei tämä meidän 'homosohva', kuten kilokyykkäukot ja bussikuskit pilkkaavat, vielä ihan ikäloppu ole, kun on vetumiäs puikoissa. Ja näky olleen vielä tätä lekentaarista mallia ilman digimittareita ja katteja(?).
smile_org.gif


...tosin on myönnettävä että tänään pääsi lauttasaaressa ystävällinen Kawa-kuski työntämään, kun virtanen oli jonnekin hävinny taas, vaikka uusi akku.. jotain outoo.. no huomenna puretaan kunhan on vähän selvitty
033102beer_1_prv.gif
.

p.s. alan nyt sitten keräillä näitä 'hondaatyöntäviä' merkkejä, kasassa olis jo Buell ja Kawa. Seuraavax yritän bongata ducatin ja trumpan..
tounge.gif
 
Nopea tahti oli vilkullakin
tounge.gif
olikohan nopeennettu? tosin kameralla näyttää todellista nopeammalta aina. Kaikkien kukkahattujen pitäs katsoa tuo tunteella,sillä ei tuo 300 niin kauhee nopeus oo verrattuna 120:neen (olen itse ajanut vain 290,eli mutua?)
Itse en nähnyt tuossa kuin kyhden vaaratilanteen,jossa kuski hiljensi n.180 kmh ennen kun se näkyi edes kamerassa (ohittaja)
 
Ei se mun mielestä kyl nopeennetulta näyttäny, mut ei toi 310 mittarinopeutta o kyl lähelläkään oikeeta 300
tounge.gif
.
 
Ei hullummin myöskään noin 20km ja puoli tankillista bensaa meni
thumbs-up.gif
biggrin.gif
En mä niin tarkkaan kattonu mutta pitää sillai varmaan paikkansa, että bb:n bensamittari on tosi optimistinen ekat parisataa kilsaa ja loppu puolikas katoaa silmissä, jopa 'normaali' nopeuksin.. Hyvin on ruoka muutenkin kelvannu munkin mobolleni aina. (ja kuskille  
bawling.gif
)

ja edittiä tuohon nopeusjuttuun: minkäs mopon mittari näyttää oikein tuossa päässä. Todelliseksi veikkaan 285-290, jos ei ollut mitään virityspalikkata. onko se huono?  
smile_org.gif


ja eikun uusi editti - jurripäissäni luulin nähneeni mittarin käyvän 320:ssä, joten 280-290 on uskottavan rajoilla. yli 290 vakiobläkkäri ei mene alamäkeen eikä myötätuuleen vaikka kuinka pieni kääpiö makaisi tankilla.. no onks se huono
biggrin.gif
 
Joo ne heittää aika reilusti noissa nopeuksissa muistelisin et vanhat bussit (Ah, tää niin ihana väittelyn aihe) Meni oikeeta 300km/h kun mittarissa oli 340, 2001 ja eteenpäin niissä ei taida ollakaan kun 300 mittarissa.. numeroina viimesenä 280 kai.. tai jotai
tounge.gif
.
 
hyvin kulkee.. vauhti tuntuis kovemmalta, jos olis puita tai muuta semmoista tien penkoilla(lähellä).

kyllähän sitä lämpöä pitää tulla aika paljon, kun aattelee, että jos kone tekee pitkän aikaa 100kW koko ajan, niin se on vain joku 30% osuus siitä koko tehosta, eli about 300KW lämpötehoa? kokonaisuudessaan, hukkalämpöä 200kW?

onko se mahdollista, eihän sähkökiuaskaan ole kuin 4-6kW:nen?

Ilmankos se ilmasto lämpenee..
 
hyvin kulkee.. vauhti tuntuis kovemmalta, jos olis puita tai muuta semmoista tien penkoilla(lähellä).

kyllähän sitä lämpöä pitää tulla aika paljon, kun aattelee, että jos kone tekee pitkän aikaa 100kW koko ajan, niin se on vain joku 30% osuus siitä koko tehosta, eli about 300KW lämpötehoa? kokonaisuudessaan, hukkalämpöä 200kW?

onko se mahdollista, eihän sähkökiuaskaan ole kuin 4-6kW:nen?

Ilmankos se ilmasto lämpenee..
Ehkä ei kuitenkaan 300kw lämpöä. Sillonhan se olis 300%. 20-30kw olis lähempänä. Ainaki mun matikalla
smile_org.gif
 
oli tos alotusviestissä googlen videolinkki ja siellä toi samainen kaveri ajaa jonkun erittäin kiukkuisen audin perässä.. näytti että siinä autossa oli melkoisesti paukkua kun parin sadan vauhdissakin perä painui ja auto lähti kuin paikoiltaan..
 
Jaa'a bensiini moottorin hyötysude on luokkaa 12%, eli noin 1/8 kokonaistehosta menee siihen liikkumiseen ja loput hukkalämmöksi. 100Kw tehon tuottamiseksi moottori tuottaa noin 700Kw hukkalämpöä.
 
Niin, tollaista menoo se on, kun avaa hanikan levälleen.

Jotku hurjat vetelee kotisuomessakin kovilla vauhdeilla ja kuten joku aiemmin tuossa mainitsi, että mutkat näyttää tiukilta baanallakin, niin pitää olla pelisilmä kunnossa, jos kotimaan kantateillä tempaisee yli 2sataa lasiin.

Kamun kans lomareissussa kävi niin, kun lähdimme Stutgartista pohjoiseen, että kun tottui laskemaan tosi lujaa ja maisemat muuttui vähän mäkiseksi, niin ei millään meinannu mahtua kaistalle enään.. Oli "pakko" hidastaa tahtia.
Tuntui epätodelliselle, että kun tuli loivalta näyttävään "nyppylän" lakeen, niin etunen irtosi tiestä pelkän vauhdin ansiosta. Ei se busakaan jaksa kiihtyä siellä 300km/h tietämillä siten, että se keventäisi etusta..
smile_org.gif
 
Back
Ylös