• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Xena

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Athene
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Viime kesänä tuli tuollainen rosterinen XN-14 hankittua.

Kosteuden kanssa ei ole ollut ongelmia. Patterit ovat alkuperäiset, ei tuntuisi niitä kovasti kuluttavan. Toinen patterisetti tuli lukon mukana.

Herkkyyttä tosiaan voi "säädellä" sen mukaan, mihin kohtaan levyä lukon laittaa.

Kuten Tipe:kin mainitsi, hälytyksen alkamisen viive vehkeessä on turhan lyhyt. Suoritus pitää mennä kohtuullisen "nappiin", jottei ala metelöimään.

Muutoin virheellisiä hälytyksiä ei ole tietääkseni tullut, ei onneksi aihellisiakaan. Joskus kapistus kuitenkin äityy huutamaan muutaman kymmenen sekunnin kuluttua kiinnittämisestä. Saa palaillla juoksujalkaa ja kaivella kiireellä taskujaan. Tuohon on auttanut kevyt lukon ravistelu ennen kiinnitystä. Lieneeköhän kuulassa jumitusta, kuten kuskillakin.

Kaiken kaikkiaan silti hyvä peli, ostaisin uudelleenkin. Kylläkin pykälää isomman. XN-14:n kita on nimittäin joihinkin pyöriin hiukan lyhyt. Super-Tenttuun ja ZR-7:aan sopi vain taakse, isoon Bandiittiin ei kumpaankaan päähän. Bandiitissa tosin on nyt edessä EBC:n levyä ja siihen istuu.

Edit: Taisi muutoin olla kumminkin niin, ettei kaikkien pelien levyissä vain ollut tarpeeksi isoa aukkoa Xenan tapille.
 
Xenalle pointsit multakin!

en tiedä noista mutta ainakin XR1 on hyvin pelittäny ja lukon paikalla tosiaan pääset vaikuttamaan herkkyyteen... etulevyssä ylhäällä olis vissiin kaikkein herkin pienellekkin tärähdykselle/kosketukselle mutta itse en kyllä uskalla etulevyyn laittaa kun tuli vanhalla ei hälyllä varustetulla lukolla rikottua takalevy!(etulevy vähän tyyris ja sekin päivä koittaa kun xenasta patterit loppu ja unohtaa sen siihen)
shaun.gif
mulla se on aina kiinni ku en istu pyörän päällä (tän kauden ollu) ja ei pahaa sanottavaa!
062802jumpie_prv.gif
 
Jospa se rosterinen eli uudempi malli ois paremmin kosteudelta suojattu.


Vanha keltainen malli mikä itellä on vieläkin normi lukkona toimi optisesti, siellä kidassa on ledi lähetin ja vastaanotin kuten töllön kaukosäätimessä, valo heijastuu jarrulevystä takas ja jos tätä heijastumista häiritään eli liikuttaa lukkoa niin häly laukee. Joskus piti puhistaa näitä optisia antureita että herkkyys ja toimintakyky säilyi. Mutta pari vesisadetta niin hälyosa meni paskaksi ja ruostui paristotkin sisään, ei hjyvä.
 
Itelläkin juuri XN14. Ostin pyörän hajottamisen seurauksena, Tapiola -> omavastuu 0 €.

Vielä en ole kerennyt testaamaan, mutta kohtuu järeä tuntuu tosiaan olevan.
 
Oma tänä keväänä ostettu Xena toimii mainiosti. Ei ole sateesta moksiskaan, ollut takahäkissä kopan alla pyörää pestessä ja uinut oikein kunnolla, eikä mitään ongelmia. Heitin pressun pyörän päälle kerran kun oli lukko jo paikallaan eikä ongelmia kun ei se itse lukko liikkunut - muutenkaan ei ole hälytellyt turhista. Herkkyys ei siis ole ongelma, jos panee pyörän sivuseisontatuelta käymään niin alkaa piipittää vasta kun nousee päälle ja ottaa pyörän tuelta pois. Pelastanut muuten jo 3 kertaa lukon kanssa ajamaan lähdöltä
062802jumpie_prv.gif
eli varsin positiiviset kokemukset on.
 
Minulla on tuo "uusi" hopeanvärinen XN14 joka on pelannut muutaman viikon ihan hyvin.
Yksi pointti jonka myyjä mainitsi sen käytöstä/asentamisesta on se, että jos se valosilmä osuu jotenkin osittain levyssä olevan kevennysreiän kohdalle, siitä aiheutuu helposti vikahälytyksiä. Itse olen ilmeisesti tämän vuoksi joutunut pari kertaa vaihtamaan lukon eri kohtaan kun hetken paikoillaan oltuaan alkoi voihkimaan. Uuteen kohtaan siirrettynä viihtyi sitten taas hyvin.
Ja se valosilmä ja vastaava heijastuskohta toisella puolella kitaa on tosiaan syytä putsata aika ajoin, jarrulevyt usein eivät ole kovin puhtaita joten skeidaa joutuu lukon silmäänkin. Pumpulipuikkoon alkkomahoolia ja pyyhkäisy.
 
Nyt en enää muista oliko joskus kokeilemani levyjarrulukko xenan valmistama. Ei kuitenkaan ollut kovinkaan pitkään käytössä turhien hälytyksien vuoksi.

Sitten vielä sekin huono puoli. Riitti kun pistin testi mielessä hieman isomman purukumin sireenin aukkojen päälle niin sireenin voimakkuus vaimeni kummasti. Eli sireenin voimakkuus vaimeni kun tukki sireenin paikan aukot.
 
Ihan positiivisia kokemuksia mulla ainaskin, kunhan vain muistaa putsailla sitä lukkoa aika ajoin varsinkin vesisateiden jälkeen (tuntuu tuo vesi kuskaavan kaikennäköstä likaa sinne silmään & peiliin). Malli on XN-15.
 
ihan hyvä laite se on siihen mihin tarkotettu! ei ehkä vesileikkeihin
tounge.gif
itsellä kuivassa tallissa ja hyvin skulaa...
 
Nyt on Xenan XN14 lukkoa testattu n. viikon ajan eikä ole ainakaan vääriä hälytyksiä tullut. Toisaalta kävin miettimäään, että onkohan tuo tarpeeksi herkkä. Pyörän pystyynnosto ei riittänyt aiheuttamaan hälytystä, vasta ohjaustangon kääntäminen suoraksi. Ja joo, tiedän, että sijoituspaikalla on väliä, mutta ei kehtaisi hirveästi huudattaa turhaan kerrostalon pihalla vain siksi, että tietäisi milloin hälyyttää ja milloin ei.

Sitten mietin sitä, että olikohan ostamassani lukossa miten kuluneet paristot sisällä. Ostin sen nimittäin melko pienestä liikkeestä, jossa niitä oli vain 2 kpl. Jos tätä ostamaani kappaletta on demottu 20 uteliaalle asiakkaalle, niin paristothan kuluu jatkuvasti. Jostain vain luin, että paristojen kuluminen vähentää herkkyyttä. No jaa, onhan tuossa nuo varaparistot vielä.

Kaikenkaikkiaan luulen, että kyllä Xena asiansa ajaa ihan hyvin.
thumbs-up.gif
 
Huomiota huomiota höö. Meni itselläni sitten Xenan seurauksena vähän johtotöiksi ja muutenkin. Nimittäin jätin aivot narikkaan kun päätin vain heittää Xenan penkin alle pussissaan säilöön aina kun lähden liikkeelle.

Tuollainen malmimöhkäle nimittäin penkin alla pomppiessaan junttaa aika vauhdilla edestakaisin, ja oli mennyt vilkun johto sököksi siitä alta (kun jostain kumman syystä aftermarket-vilkkujen johdot on vedetty siitä pikku tavaratilasta, ehhh).

Niin eli kannattaa laittaa se pussin kiinnityshihna johonkin penkin alle kiinni, ettei tuo lukko heilu niin kuin hullun mul**u mielettömän
033102ass_1_prv.gif
:ssä ajelulla ollessa. Kai sen järkikin sanoo mutta ajattelinpa nyt muitakin evästää, jos yhtä tyhmiä kuin minä on liikkeellä.
 
Mulla se liikkuu pussissaan vapaana kakkoskuskin penkin alla. Eipä siellä mitään murjottavaa ole ja enpä usko että se niistä muoveista läpi menee.
 
Ensimmäinen pöllimisyritys, mutta Xena pelasti !!!

No ei nyt sentään, vaahtosammuttimen kokoinen pikkupoika vaan ilmeisesti teki lähempää tuttavuutta pyörän kanssa, kun Xena alkoi komentelemaan.
biggrin.gif
Tuli nopeesti kiire äitinsä luo. Mutta nyt tuli todettua sekin, että toimii
thumbs-up.gif
 
Tänään tuli hommattua Xena x-10 tai jotain. Ohjekirjaa ei saanut mukaan kun ostin, mutta netistä pitäs löytyä. Guuglessa arpa onni ei suosinu ainakaan vielä..
Toivotaa, että tuo ei turhia hälyttelisi sateella kun pyörää joutuu pitämään taivas alla jonkun verran..

E: löyty se.. XN10 se olikin..
 
Höh. Tuli turhaan klikattua ketju auki, kun luulin otsikon perusteella, että täällä keskustellaan eräästä toisesta jutusta. Sitten oli pakko tietty kommentoida
lookaround_orig.gif


-hh-
 
Mulla xena xn14 rosterinen. Ei ohjekirjaa. Miten tän saa "nollattua" hälyn jälkeen? Nyt kun sen asentaa levyyn, niin piippaa okei. Mut heti kun meet ottaa pois alkaa helvetillinen metelöinti! Vaikka kuinka nopeasti yrität saada pois. Alkoi sen jälkeen, kun kaveri yritti ottaa kylmät..

Neuvoja??
nixweiss.gif
 
Back
Ylös