Tuli eteen hyvältä vaikuttava tarjous "Super Competition WP":n iskarista. Budjetti ei anna periksi päivittää keulaa samaan aikaan, joten tuleeko jotain ongelmia jos päivittää vain takaiskarin keulan jäädessä alkuperäiseksi?
pyöränä -07 cbr1000rr
Saatko itse valita jousen mikä siinä tulee mukana?
/Sopiiko se mukana tuleva sun painolle ja ajotyylille?
Ett ainoo "ongelma" mikä tos voi syntyä on se ett jos ton vaihdon jälkeen takajousi on aivan väärä sun painolle/tyylille, tai keula&takajousi on ihan eriparia.
Tosin siitäkin selviää sit vaihtamalla jousen/jouset sopiviksi sulle; keula 130e(?) ja taka 100e(?).
Ja riippuen siitä, mitä vauhtia ajelet nyt, niin ihan turhaa edes vaihat sitä takapamppua. Paljon suuremman vaikutuksen ja todella paljon suuremman hyödyn saat aikaseks, kun vaihdat ensin jouset (keula&taka) sopiviksi sun painolle/tyylille, jos siis tarvetta.
Vaikka esim keulassa vaihtais vain sen yhden pienen pykälän, eli sen noin ~5% suuntaan tai toiseen, niin silti kuka tahansa puukäsikin huomaa erittäin suuren eron. Ja varsinkin jos orginaalit ei vaan satu osumaan painolle/tyylille yhtään sopiviksi, niin mopon käyttäytyminen muuttuu ihan täysin.
Eli mitä sulla on paino, painaumat ja esijännitykset tossa orginaalisetissä?
Miten hyvin ne osuu sun ajotyyliin/vauhtiin?