• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Voiko ketjujen liikakireys aiheuttaa narinaa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Le Motard
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ääni kuuluu lämpimänä takavanteen oikealta puolelta, kylmänä sitä ei kuulu. Ketju on aivan varmasti oikeassa säädössä. Mitä isompi on välys haarukkaan nähden, sitä kireämpi ketju on. Olen aika valmis pistämään äänen ihan asiaankuuluvaksi, uudesta pyörästä johtuvan neuroottisuuden piikkiin.

En jaksa uskoa koneen puolen laakereiden vahingoittumiseen, koska ketjussa oli löysää mielestäni riittävästi huollon jälkeenkin. Huollon jälkeen ennen äänen haivatsemista on tullut lasiin noin 400 km, joten oletettu vahinko on auttamattomasti tapahtunut.

Olet aivan oikessa tuossa, että jos haluaa kunnollista niin itse täytyy tehdä. Tämä nyt sattuu olemaan ensimmäinen pakasta vedetty pyörä omalla kohdallani ja tekniikka uudenlaista japanialaisten jälkeen, joten kohtalaisen erilainen laite. Kaikki muu onnistunee, paitsi venttiiliremontti omin käsin tehtynä.

Kiitoksia mielenkiinnosta
bowdown.gif


Minkälainen muuten takapään rakenne on, onko siellä vaan 'spacerit' molemmin puolin ja laakerit vanteessa ja koko paketin läpi menee akseli?

Viimeistä kaljaa viedään ja ääniin, kuten koneen rallatteluun ja muihinkin meteleihin näyttävät korvatulpat vaikuttavat oikein hienosti. Pakoäänetkin tulevat vakioputkilla kuuluville kun laittaa tulpat korviin
biggrin.gif
 
Näin ulkömuistista, perän rakenne on seuraava. siis vetarin puolelta lähtien.

Holkki, takaratas (jossa oma laakeri)  sysärikumit stefa laakeri väliholkki laakeri stefa vähän leveämpi holkki. ja läpi akseli 90 nm.

narina vois tulla myös kuivista stefoista käsin pyöriteltäessä. ite pistän tippakannulla pisaran noihin kun ketjuja öljyän. Ihan jokakaupan std kamaa nuo tiivisteet kuten laakeritkin. Joskus kannattaa ottaa pyörä irti ja siivota tiivisteet, pidentää laakereittenkin vaihtoväliä kummasti.

aikaisemmin ADV etuvanteissa on ollu tuon laakereiden välillä olleen holkin takeltelua jolloin se on läheny pyörimään eri vauhtia janavan kanssa ts jumittanut akseliin ja leikannut kiinni napaan, (ktmmsä kaikki voi olla mahdollista, noissa väliholkeissa oli lievää mittavirhettä.)
olisko ne keksiny saman takapäähänkin?

edit kato tuolta niin moni juttu onnistuu ite: http://www.ktm950.info/

Duksu on sama vekotin tekniikaltaan 95% loput soveltaen,, mitä nyt muoveja ja joustimienpituuksia vähän rukattu ja ne jalkatappisarjat sillee sporttiseksi... Itseasiassa etupumput on identtiset ainoastaan mitoitus + shimmaukset erilaiset.
 
"Aamulenkin" jälkeen ns. kiehahti ylitte ton äänen kanssa. Pyörä ylös, taka-akseli irti ja koko paketti levälleen. Siinähän se sitten meni ilta leikkiessä laakerirasvalla. Putsasin pinnat ja laitoin tuoreet rasvat. Rasvaa oli tehtaan jäljiltä todella hintsusti. Äänen syy lienee kuivakkana ollut kumistefa oikealla puolella, joka ääntää lämmettyään, eivätkä osat olleet menneet mikskään, joten haitta oli pelkästään akustinen.

Ongelma on nyt ratkaistu, hiljaisuus ja rauha vallitsee maassa.

..huomenna se tietenkin alkaa taas ääntämään kun lämpötila nousee tonne 25 asteen kieppeille.
biggrin.gif
 
Itse aikoinaan ostin liikkeestä korjattavaksi Suzuki DR 800 jossa oli vetoakseli vika. Ketjut olivat olleet liian tiukalla ja oli vedetty kunnon monttuun. Seurauksena vetoakseli oli vääntynyt mutkalle, vaikka on aika tuhtia tavaraa. Mukavasti vipotti kun antoi käydä tyhjäkäyntiä ilman ketjua. Tämän jälkeen olen pitänyt omissa pyörissäni ketjut mieluummin liian löysällä kuin tiukalla.
 
Sama täällä, yleensä tulee potkittua tai tökittyä ketjuja ennen ajoonlähtöä, että siellä on varmasti sitä löysää.

Tässä tapauksessa ketjut eivät missään vaiheessa olleet vaarallisen tiukat. Niissä oli koko ajan riittävä määrä löysää, huollon jäljiltä etäisyys taka-haarukan ala-laitaan oli ehkä noin 10-13 mm kun se kirjan mukaan pitäisi olla 7 mm kun pyörä on keskituella ja sormella työntää ketjua ylöspäin niin, että ketju kiristyy haarukan yläpuolella.
 
Pyörä on -08 MV Agusta. Takuusen tuo laakerivika ei tälläkertaa mennyt, jouduin ostamaan uuden epäkesko-osan laakereineen.
 
Sama täällä, yleensä tulee potkittua tai tökittyä ketjuja ennen ajoonlähtöä, että siellä on varmasti sitä löysää.

Tässä tapauksessa ketjut eivät missään vaiheessa olleet vaarallisen tiukat. Niissä oli koko ajan riittävä määrä löysää, huollon jäljiltä etäisyys taka-haarukan ala-laitaan oli ehkä noin 10-13 mm kun se kirjan mukaan pitäisi olla 7 mm kun pyörä on keskituella ja sormella työntää ketjua ylöspäin niin, että ketju kiristyy haarukan yläpuolella.
Tuon mukaan ketju ei nouse tarpeeksi lähelle haarukkaa eli on liian kireällä
confused_orig.gif
 
Tuon mukaan ketju ei nouse tarpeeksi lähelle haarukkaa eli on liian kireällä
confused_orig.gif
No aika vaikea siinä on pitää AINA prikulleen 7 mm välystä. Sentti kun on välissä niin on siinä silti vielä ihan reippaasti löysää, vaikka onkin kireämpi kuin tuo manuaalin mukainen.

Äänen aiheuttajahan ei siis ollut ketju, vaan kuivakka takapaketti. Oikeanpuolen laakeristefa hankasi soviteholkkiinsa ja siinä vieressä on vielä jarrusatula samassa paketissa, niin ei ihmekään jos vähän voihkii kuivakkana ja kuumana. Ilmeisesti huollossa kun se ensin "pestiin" ja sitten aukaistiin akselimutteri ja "säädettiin" ketjut niin sinne väliin on päässyt vettä tai hierautunut ne viimeisetkin tehdasrasvat sieltä pois. Oli siellä hieman rasvaa, mutta ei minun mielestäni läheskään riittävästi.

Jos/kun otatte takarenkaan irti niin kannattaa lätkiä ihan reippaasti sinne rasvaa jokaseen kosketuspintaan. Meinasi kirosana päästä sen akselin kanssa nysvätessä, kun oli aika tiukassa, eikä siitä saa mitenkään oikein otetta.
 
Jos/kun otatte takarenkaan irti niin kannattaa lätkiä ihan reippaasti sinne rasvaa jokaseen kosketuspintaan. Meinasi kirosana päästä sen akselin kanssa nysvätessä, kun oli aika tiukassa, eikä siitä saa mitenkään oikein otetta.
Ei sen rasvan kanssa kannata alkaa liikaa läträämään. Rasva kerää pölyä jonka jälkeen niin stefojen kuin holkkienkin kulumisnopeus hyppää toiseen potenssiin. Kun akselin käyttää pois, niin stefat kannattaa puhdistaa ja sormella pyyhkäistä rasvaa stefan sisähuullokseen. Ja nimenomaan rasvaa, ei öljyä. Holkin paikalleen laiton jälkeen ulos pursuava rasva kannattaa puhdistaa pois, niin paska ei kerry sinne tiivistepinnalle. Akseli lähtee irti/menee paikoilleen myös kuivana ihan nätisti, mikäli rengasta pitää suorassa haarukkaan nähden.

Yleisesti ottaen mopotehtaat käyttävät aika säästeliäästi rasvaa ihan valmistajasta riippumatta. Ohjauslaakeritkin ovat usein aika vähällä rasvalla, kokemusta on niin japsi- kuin itävaltalaismopoista.
 
Ei siis tietenkään millään ruokalusikalla sitä rasvaa sinne, mutta laitoin sillä tavalla, että on varmasti joka pinnassa, pikkurillillä pyörittelin, eikä sitä tursunnut mistään kun laitoin akselin paikalleen ja on edelleen kirkasta vaikka pyörä kerännyt jälleen kilometrejä. Öljy haihtuu/lentää pois tuosta satavarmasti. Rasva jota käytin on Bilteman Rullalaakerirasva, tuubissa lukee Bearing Grease ja on kirkasta, hieman kellertävää tavaraa eli tod. näk. lähes samaa ainetta mitä tehtaankin jäljiltä.

Mikä mahtaa muuten olla pyöränlaakereiden elinikä tommosella normaalikäytöllä?
 
Back
Ylös