• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Virossa myynnissä oleva bmw s 1000 rr ratalelu

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja AN71
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

AN71

MotOrg ry jäsen
Virossa myynnissä oleva bmw s 1000 rr ratalelu

Kävin tänään Tallinnassa katsomassa 2010 vm bmw s 1000 rr ratapyörää,
Laite oli kyllä asiallisen näköinen ja kunnossa oleva vekotin.
Siinä kauppaa tehdessä tarkastin valmistenumeron ja sehän oli naputeltu ihan jossain muualla kuin bimmerin tehtaalla. Numerot vähän epäselviä ja epäsiistissä linjassa, tuskin siis valmistajan jäljiltä.
Myyjä myönsi tietenkin että luulee itsekin sen olevan väärennös, mutta ei ole hänen rata-ajoa haitannut kun ei kuulemma tarvi vakuutusta. Pyörä kuulemma tullut joskus jenkeistä latviaan ja sieltä hänelle Viroon.
Jäi kaupat tekemättä.
 
Sama pyörä houkutti itseänikin, mutta lähinnä ne kilsat ja ei mainintaa koneen aukasemisesta jätti vakavasti harkitsemisen pois.

Halpahan se on buimuriksi.
 
Jonezi sanoi:
Sama pyörä houkutti itseänikin, mutta lähinnä ne kilsat ja ei mainintaa koneen aukasemisesta jätti vakavasti harkitsemisen pois.

Halpahan se on buimuriksi.

Kilsat voi olla mitä tahansa, mutta siisti oli ratapyöräksi.varmasti olisi kaupat tehty jos tuo valmistenumero olisi ollut oikea.
En tiedä enkä halunnut kokeilla mitä tulli mahdollisesti pysäyttäessään olisi sanonut laitteen tuonnista.
Enkä tiedä olisiko Suomessa siihen vakuutusta saanut. Pystyykö vakuutusyhtiö merkin,mallin ja valmistenumeron tiedoilla toteamaan onko laite laillinen.
 
Valmistenumero kysyttiin mulla vakuutusta ratamopoon ottaessa. Liekö vain laitteen tunnisteeksi järjestelmään?
 
Enkä tiedä olisiko Suomessa siihen vakuutusta saanut. Pystyykö vakuutusyhtiö merkin,mallin ja valmistenumeron tiedoilla toteamaan onko laite laillinen.

Mulla oli joskus kilvetön ratapyörä, joka aiheutti pikkuisen hässäkkää, kun toinen pyörä oli rekisterissä samalla runkonumerolla. Eli jonkun pyörän runko oli joskus lunastettu ja vaihdettu tohon pyörään. Sai siihen silti vakuutuksen, lähinnä toi numero pitää olla yksilöinnin takia, ettei yksi liikennevakuutus ole useammalle pyörälle.
 
Eikös varaosarungot tule tehtaalta ilman runkonumeroa? Eli voihan se hyvinkin olla, että mopoon on vaan vaihdettu runko, jonka yhteydessä numerot on taottu uuteen runkoon ihan ite. Onks bemarin mopoille olemassa toimivaa VIN-dekooderia netissä? Semmosesta saisi tarkistettua ainakin että onko numero jonkun joskus tehtaalta rullanneen mopon numero, vai onko ihan ite keksitty. Ei se kyllä sitä kerro, että onko keikattu vai ei.

Jenkeistä tulleen mopon osalta voisi Carfax-raportti antaa jotain valoa aiheeseen, toki edellyttänee että on siellä päässä ollut kilvissä. Romuna myytävissä ajoneuvoissa on kaiketi jotain vaatimuksia ulos viedessä, että runko pitää katkaista tai jotain, että kaikki ymmärtävät että rikkihän tuo on.
 
Ghostrider sanoi:
Eikös varaosarungot tule tehtaalta ilman runkonumeroa?

Jep, ainakin Yamahalla on jo pitkän aikaa runkonumero ollut tarralla. Eli jos vaihdat rungon pyörään, saat uuden rungon ja tarran vanhalla numerolla.

Uuden tarran saa ihan jälleenmyyjän kautta tilaamalla jos vaikka haluat kiillottaa tai maalata rungon.
 
Tossa mun MUVissa (motocross utility vehicle) on runkonumero oikean puolen etupyörän kotelossa. Syksyllä aiemmin leimaa hakiessa katsuri kertoi ettei siitä saa enää oikein selvää ja on näitten Transhittien tyyppivika että ruostuu pois. Käski laittaa uuden.

Hain oikein meistit lainaan, mutta tämä lainaaja on huoltamoyrittäjä ja sanoi ettei oikein tahdo sellasta paikkaa löytyä että saisi meistillä lyötyä muuta kuin lommoja. Kokeilin ja tottahan se on.

Dremeli käteen ja vapaalta kädeltä runkonumero hyvään paikkaan. Lopputulosta ei pysty nauruun tikahtumatta itekään katsomaan, mutta niin vaan leimaan kelpasi.

Tarinan opetus, jos se on todellakin vaihtorunko ja siihen minun kaltainen tunari Dremelillä ampunut runkonumeron, niin melkoinen kalliomaalauskin voi silti olla ehtaa kamaa.
 
teemu.k.anttila sanoi:
Sarjanumero näkynee myös kirjautumalla pyörään tietokoneella.

Niin se runkonumero, missä pyörässä se ohjainlaite on tehtaalta lähtiessä ollut...
Parhaassa tapauksessa jokainen ohjainlaite väittää eri perustietoja.
 
Tuon numerosarjan perusteella mikä siihen oli lyöty,se olisi 2014 bmw s 1000 r, eli väärennös se sitten on.
Ei kehtaa sellaista ostaa.
 
AN71 sanoi:
Tuon numerosarjan perusteella mikä siihen oli lyöty,se olisi 2014 bmw s 1000 r, eli väärennös se sitten on.
Ei kehtaa sellaista ostaa.

Pöllitty pyörä?
 
Ainakin jossain kohtaa ainakin osa valmistajista toimitti kisatiimeille runkoja ilman valmistenumeroa. Mullakin oli yks mopo, johon oli briteissä stanssattu tiimin oma runkonumero. Oli ilmeisesti ns. blueprintattu runko.
 
lario sanoi:
Tai ostettu runko purkaamolta, kun on pitänyt esim. kaatumisen takia runko vaihtaa.

Jos ostaa rungon purkaamolta, miksi laittaa siihen väärän pyörän valmistenumero?
 
Back
Ylös