• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vetää huonosti

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JPK0711
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
7.11.2009
Kevät tulee ja ensi lenkki pyörällä...mutta...mihin on talven aikana hävinneet koneesta tehot? Syksyllä käytin 650 Devilleni merkkihuollossa ja vaihdettiin tulpat, säädettiin venttiilit ja tehtiin vähän sitä ja tätä. Syksyllä tankki täyteen ja säilytysaineet sekaan. Talvella käytin joitakin kertoja lämpimäksi, ei mitään ongelmia käynnistyksen kanssa. Ainut, että olen koko ajan ihmetellyt, että ryypyllä ei näytä olevan mitään tekoa (paremminkin haittaa, nimittäin talvellakin käynnistettäessä ilma ryyppyä lähti hyvin käyntiin, ryyppy rukehdutti koneen saman tien). Nyt kelien lämmettyä pieniä ongelmia käynnistyksen kanssa, ja alkuun aika epätasainen joutokäynti. Valutin vanhat bensat pois ja laitoin uudet tilalle ja joutokäynti tasaantui. Hyvin lähtee myös käyntiin.

Ei kun baanalle, mutta, kun ei mee niin ei mee! Hyvä kun juuri hieroen sataan sai nopeuden nousemaan, sekin nelosvaihteella. Jos viitosta tarjosi, hyytyi meno siihen. Olisko täällä viisautta vai ajelenko kaheksaa kymppiä taas merkkihuoltoon??!!
bowdown.gif
Mikään hirveä maisteri en ole noissa huoltohommissa.
 
Tuo on varmaankin kaks mukinen vai,koita käyristä että lämpee samaan tahtiin kylmäkäynnistyksen yhteydessä,tulpat,tarkasta bensaletku ettei oo liian mutkalla tai lintassa,bensan suodatin jos on,jos nuo ok niin vika löytyy melko varmasti kaasareista,kohokammion neulaventtiilit jumissa,paskaa/vettä,suuttimet tukossa jne.
Jos ryyppy tarpeeton ja tukahduttaa kylmän koneen,tuntus saavan liikaa bensaa.
Vie se sinne huoltoliikkeeseen ja kysy mitä ootte menny tekee ku ei toimi ja vaadit kovaan ääneen työt takuuseen.
cool.gif
.
 
Vie se sinne huoltoliikkeeseen ja kysy mitä ootte menny tekee ku ei toimi ja vaadit kovaan ääneen työt takuuseen.
cool.gif
.
Aika huono ohje on neuvoa takuun huutamista, ennen asioiden selvitystä. Tuommoisella käytöksellä ei ehkä saa parasta mahdollista palvelua.
Tuommoisessa tapauksessa kannattaa lähestyä asiallisesti, mutta nöyristellä ei tarvitse. Jos liike on yhtään jyvällä asiakaspalvelusta, niin homma kyllä hoidetaan. Jos tutkimuksissa ei mitään työvirhettä löydy ja pyörä tulee kuntoon, niin sehän luonnollisesti maksaa asiakkaalle.
En sitä kiellä, etteikö huollossa osata tunaroida, mutta asiat pitäisi ensin selvittää ennen kuin aletaan huoltoa syyttämään.
Onko pyörällä paljon ajettu huollon ja talviseisomisen välillä. Kuuluiko huoltoon kaasareiden roplaus.
Ei kyseinen Honda ole ainoa pyörä, joka käy vähän huonosti talviseisonnan jälkeen.

Ps. Itse olen korjaamossa töissä ja kerrankin tuli rouva huutamaan tiskille palautetta. Palaute oli, että takapenkki on kasteltu huollon jälkeen. Rouva huuti sitä siinä tiskillä ja minä vein rouvan ulos rauhoittumaan ja samalla katsomaan sitä takapenkkiä. Takapenkki oli toisesta reunasta märkä. Ihmettelin, että miten takapenkki voi kastua huollossa.
Avasin takakontin ja siellä oli irrallaan kuusi (6) siideritölkkiä, joista kaksi oli tyhjiä. Tölkit oli pyörineet siellä ja osuneet takapenkin saranoihin ja puhjenneet. Tölkistä suihkuava siideri oli kastellut myös takapenkkiä.
Näytin tämän rouvalle ja rouvan kommentti oli "poika perke*e, sille saa*analle en kyllä enää autoa lainaa".
Rouva hyppäsi autoon ja kaasutti tiehensä, ei pahoittelua, ei anteeksipyyntöä tai että olisi mennyt sisälle kertomaan muille asiakkaille, että hän oli väärässä ja korjaamo ei ollut tehnyt virhettä.
 
Tuossahan oli lista asioiden selvittämiseksi ensiks ja tuo pajalle vienti oli vähän niin kuin loppukevennys,ei sitä ny kannata heti herneitä vetää ja annas kaverille ohjeita ku kerta oot ammattilainen.
 
Busai, kiitokset vastauksesta. Ainakin syy selvisi hevosten talliin jäännille. Etummaisen pannun putki pysyy kylmänä eli käy vain yhdellä pytyllä, yllättävän hyvin ja tasaisesti kuitenkin. Mutta seuraavaksi kai sitten kipinän etsimiseen...? Ei oo muuten kauheen häävi juttu ruveta noita katteita purkamaan että pääsee käsiksi noihin tulppiin!
 
Busai, kiitokset vastauksesta. Ainakin syy selvisi hevosten talliin jäännille. Etummaisen pannun putki pysyy kylmänä eli käy vain yhdellä pytyllä, yllättävän hyvin ja tasaisesti kuitenkin. Mutta seuraavaksi kai sitten kipinän etsimiseen...? Ei oo muuten kauheen häävi juttu ruveta noita katteita purkamaan että pääsee käsiksi noihin tulppiin!
Joo,ei muuta ku uus tulppa ja
062802moto_prv.gif
.
 
Back
Ylös