• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vanhojen renkaiden ominaisuudet

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Zip
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Zip

Liittynyt
18.7.2006
Sijainti
Nokia
Tere!

En nyt iha suoralt kädelt löytäny haulla että mitenkäs tuo rengas menettää pito-ominaisuuksia vanhetessaa. Esim jos tilaa renkaan ja se onkin leivottu vaikkapa pari vuotta sitten. Onko alkanu kovettumaan jo siinä vaiheessa? Tietty asiaan vaikuttaa säilöntäolosuhteet mut niistäkää ei aina voi olla varma jos tilaa ulkomailta. Säästäis setissä n. 150e jos tilais saksasta mut jos kiekot o pari vuot vanhoja nii kannattaako vaa maksaa se 150e enemmä ja ajella luottavaisi mieli mutkatietä/radalla..
 
Vanha ja vanha, ei se vuoden parin seisonta tee muuta kuin rengas pitää sisäänajaa, kantata pikkuhiljaa ja varoa ettei lähde vesikelille, se pinta on liukkaampi, joku viisas tietää miksi. Mutta itsellä kävi neljä vuotta sitten todella vanhan renkaan kanssa niin, että pyörähti jarrutuksessa vanteella ja aiheutti sisäkumin venttiilin katkeamisen ja tietysti etunakki. 85 lasissa ja pyörä alta, ei niin mitään tehtävissä.Siinä meni ajokamat ja pyöräkin ruttuun, vieläkin muistan sen pamauksen kun lensin assuun. Onneksi ei tullut ketään vastaan.
cool.gif
 
Jos ajat kilpaa tosissasi renkaan iällä on merkitystä. Jos ajat maantiellä ja sinulla on kolme, neljä vuotta sitten paistettu rengas et eroa huomaa. Tämä renkaan paistovuosi asia on asia jonka merkitystä liioitellaan.

Tukkureilla euroopassa varastossa on paljon renkaita jotaka ovat neljä, viisi vuotta "vanhoja". Et nettitilausta tehdessäsi tiedä mitä tulee.

Viime kesänä laitoin pyörääni uuden 2003 paistetun takarenkaan, testimielessä.

Kilometrejä en paljoa ehtinyt ajamaan mutta muutama pätkä osui myös sateeseen. Ei ollut mitään ongelmaa "vanhuksen" kanssa, pitoa löytyi riittävästi. Rata-ajoa en harrasta, maantiellä ajelen.

Samalla renkaalla matka jatkuu tänäkin kesänä.
 
Tere!

En nyt iha suoralt kädelt löytäny haulla että mitenkäs tuo rengas menettää pito-ominaisuuksia vanhetessaa. Esim jos tilaa renkaan ja se onkin leivottu vaikkapa pari vuotta sitten. Onko alkanu kovettumaan jo siinä vaiheessa? Tietty asiaan vaikuttaa säilöntäolosuhteet mut niistäkää ei aina voi olla varma jos tilaa ulkomailta. Säästäis setissä n. 150e jos tilais saksasta mut jos kiekot o pari vuot vanhoja nii kannattaako vaa maksaa se 150e enemmä ja ajella luottavaisi mieli mutkatietä/radalla..
OT sen verran et katseleppa Englannin hintoja. Punta on alhaalla ja hinnat myös sen mukaiset.
 
Tuttu rengaskauppias sanoi, että muutoksia alkaa ilmetä vasta viiden vuoden kuluttua. Tuokin riippuu renkaan säilytyksestä. Viileässä, kuivassa ja auringonvalolta suojattuna rengas säilyy pidempäänkin muuttumattomana. Tätä hän ei kuulemma kerro asiakkaalle.

Samaan päätyi STRO omissa testeissään. Korostivat että oikealla säilytyksellä on suuri merkitys. Testi oli tehty auton talvirenkaille. Ohjeena oli myös että renkaat kannattaa pestä miedolla pesuaineseoksella (esim. autoshampoo). Liuottimia ei saa käyttää. Eikä renkaisiin saa laittaa mustavahaa.

Itselläni on käytössä vuoden 2003 Metzeler eturenkaana. Hyvin tuntuu katukäytössä pelaavaan ja pitää sateellakin.
 
Hommasin Cagivaani toiset vanteet ja niissä on päällä kulutuspinnaltaan, ed. 4 ja ta. 5 mm, ihan ok Trailmaxit. Paistoleimat ovat kuitenkin kolminumeroisia eli 90-luvultako??? Näyttävät enempi muovilta kuin kumilta. Eturenkaassa on lisäksi syvähkö viilto sivussa. Aion kokeilla renkaita mutta suurin varauksin kun näyttävät melko liukkailta. Etukumi ei ole misssään tapauksessa pitkäaikainen kun ei tuolla uskalla kovin kauas lähteä.
 
Kyllä rengas alkaa menettämään ominaisuuksiaan jo ennen viittä vuotta mutta on kuitenkin käyttökelpoinen mikäli se on ollut oikein säilytetty eli poissa auringosta ja lämmöstä... ton ikäisiä eivät tosin suostu ainakaan tuntemani maahantuojat myymään, eivät voi taata tuotteen turvallisuutta.
Nyrkkisääntönä voisi pitää ettei viittä vuotta vanhempaa alle ja kymmenvuotias äkkiä pois alta.
 
Back
Ylös