• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vanha Fimez

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja pikkuerkki
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moro, uusi käyttäjä täällä. Kysymys kuuluu: löysin paketissa olevan umpikypärän varastosta. Vuodelta 98 oleva Fimez(?). Tullut jostain pyöräkaupasta aikoinaan ja jäänyt sitten tavarapinoon. Tuntuu olevan muovia ja painoa on tarran ja vaa'an mukaan 1550g. Ilmeisesti joku halpispotta ollut aikoinaan? Uskaltaako tuolla kyyditä satunnaisesti ihmistä tai siis lähinnä tuo päässä sillä kyytiläisellä vai onko kuolema varmempi paskan iskiessä tuulettimeen kuin sinkkisankko päässä?

Toinen vaihtoehto on käydä hakemassa joku 150€ potta kakkoseksi, kun ajopukujakin löytyy pari kappaletta.. Kyytiläinen on muutaman kerran kesässä kyydissä ihan fiiliksen ja totuttelun vuoksi, omia pelkojaan lieventämässä :)
 
Mopokypäränä vois ehkä käyttää, mutta että iha mp:n kyytiin... empä tiedä!? Aika lailla on kypärät kehittyneet tuon jälkeen! Jos kerran lompakko antaa myöten sen 150 euroa (kuitukypärästä!) niin kauppaan mars!
 
pikkuerkki sanoi:
Uskaltaako tuolla kyyditä satunnaisesti ihmistä tai siis lähinnä tuo päässä sillä kyytiläisellä :)

Vähän sama kuin koiran hännän typistäminen. Ei satu ellei lyö käteensä.
 
Kyllähän niitä Fimez kypäriä oli aikoinaan ja ihan kunnon kypäriä käsittääkseni.
En tiedä tehdäänkö enää tai onko fuusioitu johonkin toiseen valmistajaan.

Eri asia on sitten että miten suhtautuu vanhaan kypärään.
Kaupasta ulos kannettu kypärä on heti vanha kypärä ja se on voinut siellä kaupassakin olla vuosia varastomiesten potkittavana.
 
Ainakin Arailla valmistuskuukausi ja vuosi käy ilmi joko D-lukosta tai hihnan lippulapuista. Suositeltu käyttöikä on max 7v valmistuksesta ja takuuhan noissa on 5v. Muilla valmistajilla voi toki olla omat kriteerinsä, mutta itse pidän tuota 5-7v haarukkaa ihan ymmärrettävänä ottaen huomioon miten eri materiaalit vuosien varrella haurastuvat.
 
Ota kuitukypärä, unohda polykarbonaatti. Jos vaikka juuri sillä kertaa osuu siihen tuulettimeen...Tuolla on myytävänäosastossakin varmaan jotain ihan kelvollista.
 
Back
Ylös