• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vakuutusmaksujen korotus jopa +18%

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jarrarit
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ite just "kilpailutin" ja kysyin muutamasta paikkaa. Oli Pohjolassa liikennevakuutus ennen kilpailutusta. Ei lainkaan kaskoa (tai osakasko taisi olla)

Honda CBR 600F -03
Ikä 24v
Paikkakunta Hämeenlinna
Liikennevakuutusbonukset 0%
Kasko 70%

Pohjolassa liikennevakuutus n. 730e
Kysyin myös jostain muusta yhtiöstä, mutta ei merkittävästi eronnut.

Aktiasta pelkkä liikennevakuutus 450e ja täyskaskolla 770e. Soitin tämän jälkeen Pohjolaan ja kysyin paljonko maksan liikennevakuutuksesta ja kysyin tarjousta. Noh, ihan sillä 40e ne ei pystynyt täyskaskoa laittamaan, joten aktiaan meni vakuutukset. Ja nyt siis täyskaskolla. PS. Pohjolan täyskasko olisi ollut 700e lisää vielä.
 
Olkaapa sitten tarkkana kun/jos yhtiötä vaihdatte; itsellä olisi liikennevakuutuksen bonukset tippuneet 70%->40% jos olisin vaihtanut Turvasta OP-Pohjolaan...eli bonukset ei siirry vaan vahinkohistoria, ja Pohjolassa kertyy bonuksia ilmeisesti vain 5% vuodessa.

Tosin hintaero(liikenne+täyskasko 70/70) 570€ vs Pohjolan 960€ ei laittanut edes harkitsemaan vaihtoa
tounge.gif
 
Ilmeisesti tuota Turvan nopeampaa bonuskehitystä ei noteerata muissa yhtiöissä. Mulla on molemmissa vakuutuksissa 70% bonusta Turvassa, mutta jos syötän tiedot esim, If:n laskuriin niin se antaa liikenteeseen vain 45% bonusta ? Sama oli Pohjolan tiskillä.
Tapiolassa sama systeemi (kertyy 10% / vuosi jos tarpeeksi käyttökuukausia). Et siellä ainakin huomioitaneen samana tuo kertymä.

Mitä itse asiaan tulee, niin ei ainakaan ole tullut mitään ilmoitusta korotuksista Tapiolalta. Juuri maksoin vuoden vakuutuksen liikenne + täyskasko, 330e.
tounge.gif
(No okei tuossa oli jotain hyvityksiä vanhoista, oikea summa on n. 450e / vuosi). Kysyin tarjoukset Pohjolasta ja Ifiltä. Molemmat kalliimpia, mutta mulla on bonukset 70/70 Tapiolan systeemillä + 17% omaetu ja muita alennuksia ainakin kaskossa 15%. Noita saa yleensä vuodeksi eteenpäin ihan pyytämällä.
 
Pohjolasta tais saada kaskon veloituksetta ensimmäiselle vuodelle liikkeestä otettaessa pyöräkaupan yhteydessä.
wink.gif
 
Tästä on liikkunu huhuja. Tapiola otti Turvan haltuun ja nyt sitten nautitaan mansikat.

Olen ollu Turvan asiakas 15 vuotta. Jätin sinne "tarjouspyynnön". Jos vastaus ei tyydytä voi mennä pankkikin vaihtoon. OP on ehkä vaihtoehto, jos bonussysteemit skulaa edelleen. Noita rekkuloita on ihan riittävästi ja määrä näkyy kasvavan.
Jep OP-Pohjolaan vaan. Mutta oletko jo kysynyt vakuutuksen hintaa. Itse en olisi saanut maksettua edes vakuutusmaksujen erotusta omilla 600 euron bonuksilla. Oli sen verran kallista, että myyjä ei meinannut kehdata sen hintaa sanoakaan, kun tiesi mitä nykyinen maksoi.
 
IF laskuri antoi seuraavat hinnat omalle pyörälle. Kawasaki GPZ 600R vm 85.
Ikä 21. Asuinpaikka Nurmijärvi
Huippukasko ja Liikennevakuutus  
568,80 €

Täyskasko ja Liikennevakuutus  
512,87 €

Etukasko ja Liikennevakuutus  
506,45 €

Osakasko ja Liikennevakuutus  
362,36 €

Liikennevakuutus  
273,83 €
__
Valitsin Osakasko ja Liikennevakuutus  
362,36 €Vakuutusmaksu 362,36 €
Internet-alennus -36,24 €
If Keskittäjä -alennus -26,09 €

Yhteensä 300,03 €

Ei ole enää kallista ja pyörässä on 20% bonuksia liikennevakuutukseen, ja kyseessä ympärivuotinen vakuutus. Vaihtoon menee aikasemmin oli lähivakuutus ja siellä maksoi muistaakseni noin 580e / vuosi.  
crazy.gif
 
Vähän ihmettelin Turvan laskua eilen... Täytyykin katsoa tarkemmin ja irtisanoa vaikka kasko jos ei muuta keksi.

Siqun cebari Helsingissä liik+kasko 880 max bonareilla ja parilla pikkualella.
Mulla on kottaraiselle sama kokonaishinta, täydet bonarit ja käytännössä kaikki vakuutukset samassa putkassa.
 
Vakuutusseikkailut:
Kilpailutus If/Pohjola, if tupla hinta, pohjola ok -> 1v-> Pohjola hinnankorotus 60%-> kilpailutus if/nordea/pohjantähti, if edelleen järjetön, nordea ok, pohjantähti -20% nordeaan -> pohjantähti -> 2v -> kilpailutus Turva/Nordea/Aktia/Pohjantähti, Aktia -20% pohjantähteen -> aktia.

Hupaisinta lienee että If vakuuttaa autot, muut moottorikulkineet, talot, mökit, ihmiset kohtuullisella hinnalla, mutta moottoripyörät ja mopot ei kelpaa. aina on tuplahinta vastassa
eek.gif
.
Kanssa kilpailutin vakuutukset joista If:ltä tuli paras tarjous. Oikeastaan erot tuli muihin yhtiöihin auton vakuutuksista.
Eli pyörän vakuutukset oli aika lähellä toisiaan. Tarjoukset kysyin yhtiöistä If, Pohjola, Tapiola, Lähivakuutus ja Tryg.
Ifin hintoihin taitaa vaikuttaa sukupuoli kaikkein eniten. Mä pyysin sieltä edelliseen pyörääni, jonka arvo oli n.2500e ja peruspikkuautooni vakuutustarjouksen, ja 5000 euroa olisin saanut maksaa heidän asiakkaanaan.
 
Ifin hintoihin taitaa vaikuttaa sukupuoli kaikkein eniten. Mä pyysin sieltä edelliseen pyörääni, jonka arvo oli n.2500e ja peruspikkuautooni vakuutustarjouksen, ja 5000 euroa olisin saanut maksaa heidän asiakkaanaan.
En tuosta sukupuolesta niin tiedä. Itse kun nettilaskurista katselin niin Hondan CB1000R:ään kun olisi IF:n vakuutuksen ottanut niin kaskon kanssa olisi saanut köyhtyä n. 2800 eskoa.

Vaikuttaisikohan tuo asuinpaikka tohon niin paljon, kun tuossa on melkein puolitoista kiloa hintaeroa muihin yhtiöihin. Bonukset 20/70, ikä hieman alle 30.

Pekka Routalempeä lainatakseni: "Jännä juttu".
 
Eipä tarvinnut vaihtaa Turvasta IF:iin.

ZX-10R 2007

Nyt Turvassa 70/70 bonariella 854€ / v

IF:in "tarjous" 7kk ajokaudella 1609€

crazy.gif
 
Mun Thundercat on Ifillä vakuutettu


Kasko on etukasko, on siis törmäysturva (en tiedä miksi -98 pyörässä sitä pidän, ehkä en vain luota itseeni
smile_org.gif
)

Eli 600cc YZF-600r -98, kuskilla ikää 29, bonarit 25/70, keskittämisetu 14% Liikenne 504e kasko 336e yht 840e
 
If:n virkailija sanoi taannoin puhelimessa, että he eivät halua sporttipyöriä vakuuttaa (siksi niin kallista) ja naisille on korkeammat vakuutusmaksut heillä siksi, että naisten vammojen hoitokulut ovat yleensä suuremmat
eek.gif
...

Turvan "+10 %" bonukset eivät muuten ole yksi yhteen vakuutusyhtiötä vaihdettaessa. Jos turvassa on bonuksia vaikka 60, niin välttämättä ei vahinkohistoriatietoihin siis ole siltikään kertynyt kuin se + 5 % vuodessa ja vakuutusyhtiötä vaihtaessa et saa samoja boonuksia. Tosin hinnassakaan ei ole eroa. Eli IMO silmänlumetta tuo nopea bonuskertymä
033102ass_1_prv.gif
.

Vakuutusmaksut nousee ja ehdot huononee. Esim. Turvan rata-ajokorvausten omavastuu pomppasi 15 % -> 50 % vahingosta
sad_orig.gif
.
 
750cc kiksutin Turvassa 780€/vuosi. Ei kannata lähtee hötkyilee, vaikka kovat korotukset tulikin.
 
K12R rek 2010 Bemarissa Turvassa 70% bonuksilla 299+369
                              Pohjolan laskurilla 265+647
                              Iffin laskurilla yht 1172 !!
Toki noiden laskureiden hinnoista voisi saada neuvottemalla jotain alennuksia, mutta taidan kilpailuttaa yhtiöitä vasta syksyllä kun vakuutuskauteni päättyy.
 
Jos kaskon ottaa, kannattaa muistaa, että laskuttavat käytännössä vain huhti-lokakuulta. Loput ovat kokonaisuudessa lähinnä palo- ja varkausvakuutusta, eli vakuutusyhtiön kannalta se riski on aika olematon. Siispä ympärivuotinen.
 
Pyysin ja sain tammikuussa tarjoukset pyöriini IF:stä;

Yhtiö ilmoitti kohteliaasti hinnan muodossa, että älä tuo pyöriä tänne..

Pyörät K9 kilogigsu ja zx-6r kawa -10vm. Kuski 44v mies vantaa, "puhdas" vahinkohistoria.
Hinnat kahdelle pyörälle (liikenne+täyskasko) yhteensä ilman bonuksia ja mitään alennuksia oli n. 21 000e  
bowdown.gif
. Siitä voi sitten kukin arvioida hintoja omilla bonuksillaan.. (ja tämä on totta, oli pakko tulostaa ja arkistoida tarjoukset, että voi näytellä kavereille jotka kehuu IF:iä edulliseksi ..)
Näillä hinnoilla IF kyllä sit korvaakin myös ratalipat kait yhä sillä 20% omavastuulla (isot kipit siis). Ja on  myös varaa pyörittää mainoksia maikkarilla.
Näinollen kawa pysyy yhä Trygissä jossa tämä kausi mennään vielä vanhoilla ehdoilla eli 25% omavastuu radalla (Trygin uusiin vakuutuksiin onkin jo omavastuu sit 50% radalla, kuten Turvassakin). Suzuki siirtyi takas Turvaan, kun en sillä enää aio radalle mennä. Molemmissa pyörissäni tällä hetkellä vielä täyskasko. Trygin viime kesänä tekemäni sopimuksen hinta on vielä "kohtuullinen", jos vakuutusturvaa radalle haluaa.
Kait yhtiöt meinaa, että kaikilla pitäs jatkossa olla sit vaan kilvettömät radalle.
Hämmästelin alkuun IF:in hintoja, mutten enää, kun muut yhtiöt ovat alkaneet nostaa rataomavastuut ylös myös, jos enää korvaavat ollenkaan.. Muutos on ollut nopea kahtena viime vuotena.
Ainoan on helppo pyytää hunajaa..
Sattumoisin Pohjantähti ja Lähivakuutus eivät koskaan edes antaneet tarjouksia, pyynnöistäni huolimatta. Ja KAIKILTA pyysin tarjoukset.
Ratakelejä odotellen
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös