• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

vakuutushinnat ja ajokorti€ alas ryhmä-hankinnalla

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja martosh79
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Hei,

Olen aika uusi jäsen teidän kaikkien seurassa.
Heräsi pieni kysymys kautta ehdotus tämän nettisivun muuttamiseen / parantamiseen.

Olen selannut ja lukenut tunteja nyt kaikkia viestejä ja huomasin että tänne voisi kehittää yhden lisä palstan.

.org sivuilla on erittäin paljon jäseniä ja paljon voimaa jos haluaa asioista keskustella.

Huomasin niin kuin monet suomanlaiset että vakuutushinnat nousevat ja nousevat vuosi vuodelta.
Samalla nousevat myös ajokorttihinnat.

Itse joudun suorittamaan uudellen prätkäkorttini suomessa kun en saanut sitä vaihdettua vuonna 2005 belgian kortista suomenlaiseksi muuttaessa takaisin suomeen kotimaahani.

Idea on siis että kun .org sivuilla on näin monta jäsentä, voisimme kilpailuttaa vakuutusyhtiöt ja saada jäsenille hyvät hinta edut. Saisimme varmaan niitä poljettua alas huimasti.

Olen kehittänyt facebook sivun jossa ryhmähankintana Helsingin alueella poljimme prätkäkorttihinnat alas.

sivu on http://www.facebook.com/martosh....index=1

Movia tarjosi 495€ + viranomaiskulut jos 20 ihmistä.
biggrin.gif


Jos halukkaita mukaan niin ilmoittautukaa minulle. Vielä on tilaa.

Melkein puoleen hintaan lähtee. Ryhmähankinta usein kannattaa.

Voisimme hyödyntää samaa periaatetta vakuutusyhtiöissä.

MItä mmieltä olette? siis kaikki jäsenet ja .org hallitus?

Ystävällisin terveisin,
 
Kannatusta löytyy ainakin täältä, hyvä idea.

Ajokortin kyseessä ollen tosin asiaa on kaiketi helpompi ajaa kuin vakuutuksissa koska monilla on pakettihinnat yhtiöissä joissa mopon vakuutus on vain yhtenä osana ja kokonaisuus ratkaisee.
 
Enpä oikein usko tuohon vakuutusyhtiöiden kilpailuttamiseen.. Orgin porukka ja kalusto on liian kirjavaa siihen, että vakuutusyhtiöitä voitaisiin oikeasti kilpailuttaa.

Esim. TFMK:n kerhovakuutus on ihan eri juttu.. Jäsenet suurelta osin varttuneessa iässä olevia matkamotoristejä, joiden vahinkoalttius on ollut huomattavan pieni.
Siksi vakuutushinnatkin on saatu neuvoteltua keskimäärin parhaiksi, mitä maa päällään kantaa. Yksittäisissä tapauksissa voi silti saada muuta kautta vielä edullisemmat vakuutukset - nämä jutut on niin monesta asiasta kiinni.

Sinänsä tuo joukkovoima voisi toimia monessakin jutussa, eli ajatuksesi on täyttä asiaa..
 
Jumalauta!

Nuorisossa on puhtia ja ideoita. Tälleen dementiahorisontista toivotan tollaset ideat tervetulleiksi. Mikä tahansa tapa koetella vakuutuskartellia on kannatettava. Moottoripyörien vakuutukset on suomalaisittain erittäin epäoikeudenmukainen toteutuma. Tosin se toteuttaa hyvin finanssikonsernien toiminta ideaa. ”Tarkoitus on ottaa sun rahas ja pitää ne”.

Tuommoinen ryhtiliike edellyttäisi merkittävää julkisuutta asialle ja tiedotus on taitolaji, mutta ei ole täysin mahdotonta, ettei se toimisi. Kun vielä keskusjärjestö on on masinoinut yhden vakuutusyhtiön kanssa puudelisopimuksen, niin idea on sitä kannatettavampi. Motoristien laajan joukon etua keskusjärjestön sopimuspolitiikka tuskin palvelee, joten anarkismi on siinäkin mielessä toivottavaa. Jään mielenkiinnolla odottamaan poolin syntymistä. Sehän voisi toimia esim. samalla periaatteella, kuin netissä kilpailutettavat sähkönostosopimukset. Vakuutuskartelli on tosin suojautunut tätä vastaan verrattain hyvin ja moottoripyörävakuutukset esitellään aina erityisryhmänä, joiden vakuuttaminen on tappiollista. Siten tarjouskohteena olevan vakuutuskannan pitäisi olla osin laaja-alaisempi, kuin pelkkä pakollinen liikennevakuutus+kasko.
 
Ei siis hirveästi haukuntaa tullut ideasta.

kaikki on ryhmäkauppa ideasta kiinni.

Sitä isompi tarjonta vakuutusyhtiölle potenttiaallisia asiakkaita löytyy niin kyllä niitä kiinnostaa laskea hintoja että pääsee käsiksi tähän ihmis määrään.

Samalla vakuutusyhtiöt eivät voi perustaa ryhmää ja keskustella asiasta koska se olisi lain mukaan kartelli. JOssa he sopisivat hinnat.

Kuluttajan suunnasta tämä on taas laillista ja mahdollista.
Aikaa vievää kyllä mutta kannattavaa.

Pitäkää silmällä ryhmähankinta yrityksiä jotka kohta aukeavat ja tulevat tietoisuuteenne.

Itse olen töissä myynnin puolella vastuussa valtakunnallisista suurasiakkaista tukkuliikkeessä ja jos katselen vähän miten asiakkaamme toimivat niin se on juuri tällä perusteella. kilpailutetaan ja vedotaan suuriin massoihin, sillä ne saa hinnat alas ja parhaimmat tarjoukset.

Nyt herää kysymys www.mottoripyörä.org vastuu henkilöille että kiinnostaisiko heitä olla tämmöisessä mukana?

Toimia voisi keräämällä, Excel tiedostoon ihmisten prätkät, kaikki tiedot, ikä, vakuutus tiedot prossat ym. sit vaan soitella vakuutusyhtiöihin että mitä kiinnostaisiko saada asiakkaita mutta se tarkoittaa hintojen alas polkemista.

Jos on kiinnostusta niin voin olla apuna tässä.
 
Samalla vielä että jos teillä on lapsia / kavereita jotka haluavat toteuttaa unelman ja suorittaa koritn nyt parin kuukauden sisällä niin infotkaa mua.

olen saanut tarjouksen Moviasta 495€ (sis.alv) +98€ viranomaiskulut. prätkäkorttia varten, edellyttäen että omista ennestään B kortin.

Parempaa tarjousta ei kyllä helpolla saa mistään.

Mukaan pääsee vaan mun kautta kun perustin sen idean ja kilpailutin noin 16 mestaa stadissa.

Eli yhteyttä pikaisesti mulle meiliin. martti.warras@onninen.com
 
http://www.fkl.fi/www/page/fk_www_3911

Noiden pitäisi valvoa, ettei "vakuutusyhtiöt eivät voi perustaa ryhmää ja keskustella asiasta koska se olisi lain mukaan kartelli. JOssa he sopisivat hinnat." toteudu. Käytännössä ei toimi.

... mutta yrittänyttä ei laiteta, joten kannatan edelleen
buttrock.gif


edit: linkin korjaus
 
Tässä on tosiaan ajatusta. Niinkuin mainitsit, myyntihinnat perustuvat aina ostomääriin=> määräalennukset.
Jos vakuutusyhtiö kokee tämän heille kannattavaksi niin luonnollisesti neuvotteluvaraa on.
Ajatusta kannatan ilman muuta, kuitenkin sitoumuksetta. Jos omat vakuutukset ovat reilusti edullisemmat kuin ryhmätilauksella voi saavuttaa niin luonnollisesti siitä "ennakkoilmoituksesta" vetäytyy pois. Siihen hinnoitteluperusteeksi tulisi ehkä olla prosentuaalinen alennus voimassa oleviin merkkikohtaisiin hintoihin, joista jokainen pystyisi laskemaan oman moponsa vakuutuksen hinnan ja sitten tehdä varsinainen päätös. Elleivät sitten pane könttähintaa merkistä riippumatta.
Oli miten oli, ehdottomasti kannattaa selvittää mihin johtaa.
 
Miten olisi bomber-foorumin ryhmävakuutus? :-D

Minä vaatisin jotain jäseniltä esim tietty määrä ajovuosia ilman onnettomuuksia, ettei pahimpia kaahareita sattuisi asiakkaiksi niin olisi molemmin puolin kannattavaakin touhua ja saisi hinnat parhaiten neuvoteltua. Mutta tiedä sitten miten moinen onnistuisi
 
Muistanko nyt ihan väärin, että jotain massa-alennusta vakuutuksista on kertaalleen yritetty?
 
^^^Asia ei ole näin yksinkertainen. On ihan eri asia puhutaanko orggilaisten pyörävakuutuksista, vai vaikkapa kotivakuutuksista.

Vakuutusten hintataso määräytyy mm. asuinpaikan, pyörän merkin ja mallin, tehopainosuhteen, kuskin iän, sekä sukupuolen mukaan. Lienee merkitystä silläkin, korvaako vakuutus rata-ajeluissa sattuvat vahingot ja korvaako esim. Itä-Euroopassa tapahtuvan varkauden jne..

Kuten jo tuossa aiemmin totesin, orgin porukka on niin kirjavaa sakkia ja kalustoa, että kilpailukykyinen hinnoittelu tuskin tulee onnistumaan. Asia voisi olla eri, jos ja kun ajoneuvojen käyttöä aletaan seuraamaan gps:n avulla.
 
Itse olen töissä myynnin puolella vastuussa valtakunnallisista suurasiakkaista tukkuliikkeessä ja jos katselen vähän miten asiakkaamme toimivat niin se on juuri tällä perusteella. kilpailutetaan ja vedotaan suuriin massoihin, sillä ne saa hinnat alas ja parhaimmat tarjoukset.
Vakuutusten myynnillä ja tukkukaupalla ei ole tässä suhteessa paljon yhteistä. Tavaran kaupittelija voi laskea saavansa X euroa/myyty nippeli, jolloin määrän lisäys kompensoi hintaa kun taas vakuutustoiminnassa – joka periaatteessa on pelkkää todennäköisyyslaskentaa – ei tuotto muodostu samoin.

Kärjistetty esimerkki: Kukaan ei suin surminkaan halua (ainakaan halvalla) asiakkaikseen suurta joukkoa nuoria kaahareita (joiden korvauksiin todennäköisesti kuluu moninkertaisesti enemmän kuin rahaa tulee vakuutuksista sisään).

Eli kimppatarjouksen etumerkki saattaisi aika monelle olla miinuksen sijaan plussa nykyisiin hintoihin...
sad_orig.gif
 
Moi,
ajatus on hieno. Komppaan kuitenkin näitä paria kommentoijaa siinä, että vakuuttaminen perustuu nimenomaan riskin arvioimiseen ja tukkukaupalle ominaiset massaedut eivät ihan samalla tavalla toimi.

Yhdistyksessämme oli 2009 noin 850 jäsentä. Määrä on suuri alan yhdistysten joukossa. Vakuutusalalla varsinaisia massaetuja tarjotaan esimerkiksi ammattijärjestöille ja -liitoille. Näiden jäsenmäärät lasketaan kymmenissä ja sadoissa tuhansissa.

Toinen haaste on tosiaan tämän jäsenkuntamme heterogeenisuus eli meitä yhdistää lähinnä vain harrastusvälineen kaksi pyörää. Riskit ovat siis hyvin erilaisia ja hajonta on suurta.

Mikäli asiaa halutaa edistää, tätä ajatusta pitää jalostaa vielä reippaasti ja miettiä hyvät argumentit, joista mahdollinen yhteistyökumppani voisi kiinnostua.

Sen sijaan uskon, että löydämme varmasti muita hyviä ja potentiaalisia yhteistyöideoita muilta aloilta. Vakuuttaminen ei ole ihan se helpoin case.

//Andy
 
Moi,
ajatus on hieno. Komppaan kuitenkin näitä paria kommentoijaa siinä, että vakuuttaminen perustuu nimenomaan riskin arvioimiseen ja tukkukaupalle ominaiset massaedut eivät ihan samalla tavalla toimi.

Yhdistyksessämme oli 2009 noin 850 jäsentä. Määrä on suuri alan yhdistysten joukossa. Vakuutusalalla varsinaisia massaetuja tarjotaan esimerkiksi ammattijärjestöille ja -liitoille. Näiden jäsenmäärät lasketaan kymmenissä ja sadoissa tuhansissa.

Toinen haaste on tosiaan tämän jäsenkuntamme heterogeenisuus eli meitä yhdistää lähinnä vain harrastusvälineen kaksi pyörää. Riskit ovat siis hyvin erilaisia ja hajonta on suurta.

Mikäli asiaa halutaa edistää, tätä ajatusta pitää jalostaa vielä reippaasti ja miettiä hyvät argumentit, joista mahdollinen yhteistyökumppani voisi kiinnostua.  

Sen sijaan uskon, että löydämme varmasti muita hyviä ja potentiaalisia yhteistyöideoita muilta aloilta. Vakuuttaminen ei ole ihan se helpoin case.

//Andy
Tuo on varmasti totta, koska itsekkin saan tuota TU:n alennus % kun vakuutan Turvassa.

TOSIN voisikohan joku taho olla kiinnostunut jollain lailla helpottamaan vakuutusehtoja rataharjoittelua silmällä pitäen, koska tuohan on varmasti tunnistttu ongelma monenkin motoristin silmissä.

Eli esim Turvassa pienempi omavastuu .ORG ratapäivillä jos on .ORG jäsen.

Rataharjoittelun ja matkailun ympärille varmaan on muutenkin hyvä rakennella asioita joita voisi saavuttaa .ORG jäsenyydellä.

Nooh...tällekkin tais olla ihan oma topikki...
biggrin.gif
 
Esim. TFMK:n kerhovakuutus on ihan eri juttu.. Jäsenet suurelta osin varttuneessa iässä olevia matkamotoristejä, joiden vahinkoalttius on ollut huomattavan pieni.
Siksi vakuutushinnatkin on saatu neuvoteltua keskimäärin parhaiksi, mitä maa päällään kantaa. Yksittäisissä tapauksissa voi silti saada muuta kautta vielä edullisemmat vakuutukset - nämä jutut on niin monesta asiasta kiinni.
Eikä muuten saa TFMK:n kautta enää tuotakaan etua uusiin vakuutuksiin. Eli Turva ei enää jatkanut tuota sopimusta.
sad_orig.gif
 
Hinnoittelu voisi olla vaikka seuraavanlainen:

Luokka A: alle 25v
ryhmä a) alle xx hv
b)yli xx hv

Luokka B: 26-40v
ryhmä a) alle xx hv
b) yli xx hv

luokka C: yli 40v
ryhmä a) alle xx hv
b) yli xx hv

Pyöriähän on liikenteessä kymmeniä tuhansia, ei kannata rajoittaa mahdollista neuvottelua vain ORG:iin.
Usein asioiden muuttaminen vaatii jonkun tekijän ja alullepanijan, joten ei kannata lannistua jos intoa riittää. Kannattaa myös miettiä enemmän seikkoja, miten onnistuu; ei niitä miksi ei onnistu.
Yhtenä perusteena vakuutusyhtiölle voisi olla motoristien kaipaama yksinkertainen selkeä hinnoittelu ja selkeät vakuutusehdot ja korvausperusteet. Ihmiset saattaisivat ostaa helpommin tuotteen, jonka ymmärtää. Jos joku vakyhtiö tällaiseen lähtisi niin puskaradion kautta he saattaisivat saada suurenkin potin pyörävakuutuksista(veneet samaan pakettiin). Lainsäädännöstä en tiedä mitään, rajoittaako vakyhtiöiden hinnoittelua, mutta siitä vaan ottaa selvää. Saattaisi jopa joitain vähemmän tunnettuja yhtiöitä kiinnostaa.
Jos saisit esim perustamallesi sivustolle kerättyä "adressin" muutamalta tuhannelta motoristilta niin saattaisi avittaa.
Ei muuta kun kansa barrikadille ja yleinen nimienkeräyskampanja käyntiin.....
Asia ei todellakaan ole yksinkertainen, mutta olisi mukava jos siitä saisi sellaisen...
 
Usein asioiden muuttaminen vaatii jonkun tekijän ja alullepanijan, joten ei kannata lannistua jos intoa riittää. Kannattaa myös miettiä enemmän seikkoja, miten onnistuu; ei niitä miksi ei onnistu.
Yhtenä perusteena vakuutusyhtiölle voisi olla motoristien kaipaama yksinkertainen selkeä hinnoittelu ja selkeät vakuutusehdot ja korvausperusteet. Ihmiset saattaisivat ostaa helpommin tuotteen, jonka ymmärtää.
Positiivisuus ja yrittämisen halu ovat hyviä ja kannatettavia asioita. Ehkä kuitenkin esim. vakuutusehtojen muuttaminen yksinkertaiselle 'motoristitasolle' saattaa olla hieman liian vaativa urakka org-projektina...

Vapaaehtoistenkin vakuutusten tarjoaminen on hyvin säänneltyä puuhaa vakuutustoiminnan erityisluonteen johdosta eikä siksi vakuutusehdot tyyliin 'Korvaamme liikennevahingosta aiheutuneet vahingot täysimääräisesti. Ei muita ehtoja.' ole mahdollisia. Suurin osa niistä ehtojen pienellä painetusta on oltava siellä suoraan lainsäädännön (+ muun kuluttajansuojan) perusteella. Eli ne ovat siellä juuri siksi ettei kansan tarvitsisi lähteä barrikadeille oikeutta hakemaan. Kannattaa tutustua esim. Vakuutussopimuslakiin.
 
, ei kannata rajoittaa mahdollista neuvottelua vain ORG:iin.

Yhtenä perusteena vakuutusyhtiölle voisi olla motoristien kaipaama yksinkertainen selkeä hinnoittelu ja selkeät vakuutusehdot ja korvausperusteet.

Lainsäädännöstä en tiedä mitään, rajoittaako vakyhtiöiden hinnoittelua, mutta siitä vaan ottaa selvää.

Asia ei todellakaan ole yksinkertainen, mutta olisi mukava jos siitä saisi sellaisen...
Tuossa lainaukset omasta selostuksestani, ei tietenkään yksinkertainen juttu, niinkuin ei työlainsäädäntö, perustuslaki, rikoslaki, verolaki, ulkomaalaislaki ymym. Sillointällöinhän noitakin muutellaan jos joku tekee aloitteen ja se saa kannatusta. Tosiaan vaatisi enemmän taustatukea ja kuluttajien yhteistä "voimaa" jonka vuoksi laitoinkin tuohon ettei neuvotteluja kannata rajoittaa pienen ryhmittymän piiriin. Ainahan löytyy sitten asiantuntijat hoitamaan lakikiemurat jos joku "kansanliike" sille asteelle etenee.
Mielessä kävi myös, että jos joku yhtiö kiinnostuu ajatuksesta yleensä niin heillä itsellään on asiantuntijat omassa yhtiössä jotka saattavat jopa keksiä keinoja ideoiden kehittämiseen/toteuttamiseen lain rajoissa.
Eikös nuo vakuutukset muuten ole huomattavasti halvempia isossa maailmassa. Mistäköhän moinen.
 
Back
Ylös