• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vaihdevivun suoristus?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
On ottanut vaihdevipu hieman osumaa... Onko kokeneemmilla tietoa uskaltaako alumiinista vipua suoristaa, vai meneekö helposti poikki?
confused_orig.gif
 
No minulla oli samaongelma,mutta jarrupuolella. Koitin ja kesti . Vaikka ohut on , niin yllättävän kova on se vääntää.
Itseasiassa vääntäen en onnistunutkaan , ja ajattelin että jäljet tulee vaikka millä vääntäsi kun kiinni on otettava.
Sitten kumminkin koitin kovaa puuta , alle ja päälle - ja sitten 5 kilon lekaa , niin sehän onnistui - eikä edes mitään jälkiä. Lujuuskaan ei varmasti kärsinyt, kun loivamuta oli siinä , ja suora tuli.

Niin onko edellisillä katkennut kun ovat koittaneet ? Omakohtaista kokemusta ?
 
Joskus oikaisin mopojen ja crossipyörän alumiinisia kytkin ja jarruvipuja, joskus onnistu, joskus ei vaan katkesi heti.

Kannattaa se toki kokeilla, ei paljon häviä ainaskaan...
 
Kiitoksia vastauksista
smile_org.gif
Täytynee vielä harkita suoristamista.. Paljon se ei ole vääntynyt, joten ei viittis lähteä katkasemaankaan. No saahan niitä kaupasta lisää.
 
Kannattanee tilata uusi ennenku yrittää oikasta. Jotkut seokset kestää hieman taivuttelua, toiset ei ollenkaa. Kun vääntelee sitä oikoseks, taivutuskohdan pintaan tuleva harmahtava väri kertoo materiaalin rikkoutuneen, vaikka pysys vielä kasassa ni murtuu hetken päästä. Oon tossa rossi ja ens
ka uran aikana joutunu taivuttaan useemman kerran. nykyään en edes yritä, ku osia saa kaupasta. Joku alu seosten kanssa pelaava vois tietää lämpötiloja missä se oikenee.
wink.gif
 
Pystyy oikaisemaan, kunhan ei oikaise "yli". Eli taivuta yli sen alkup. pisteen. Lämpö ei paljon valualuun auta. Riippuen siis paljon taipunu... HUOM!
 
aikoinaa ittellä katkes vaihdevipu, hitsaamalla tuli kuntoon mut hitsari sano et onneks katkes et ei oikee kestä vääntelyy. eli jos olis vaan vääntyny. no tossa nyt tuli jo asiallista tietoo, mut kerroin ny vaa mitä oon kuullut.
ja nyt pääsiäisen kunniaks kuitenki!
033102beer_1_prv.gif
 
Pitihän se sit koittaa ihan pikkasen taivuttaa.. Ja nyt sitten saa typeryydestä kärsiä. Meni samantien poikki, ja uusi kustantaa sitten 114e.
confused_orig.gif
 
Jos on tapana väännellä niitä vipuja niin kannattaa tehdä uudet käyttäen sopivaa putkea ja lattarautaa. Sopivan kokoinen putki joka "laakeroituu" siihen originaalin akseliin ja sitten hitsaten sopivat nököt lattaraudasta... Voipi väännellä takas ja edes... Rosterista kun tekee niin saa vielä kauniin kiiltävät...
 
Back
Ylös