• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vahinkokeskuksella MV Agusta F4

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja K100
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Juu pelistä saanut ainakin siipeensä tankki kiinnikkeineen ,  katteet , peräkatteet, takalamppu , etulamppu ,kummatkin jalkatapit .kytkin ja etujarrukahva koko kiinnitys tsydeemit , etulampu, mittaristo, peilit vilkuilla, koneessa vasemmalla naarmuja, takahäkki tainnut taipua alaspäin.  äänenvaimentajat.

Pyörässä aivan uudet renkaat millä ei ole kantattu ollenkaan ,, tuli mieleen olisko joku koeajo pyörä.
 
Huh on taidettu ottaa ihan kunnon lipat sitte, kellään tietoa kävikö kuskin kuinka
omg.gif
Ja ei tosiaan kolariosilla aleta tota paikkailemaan kun näyttää lähes kaikki olevan paskana. Saa kyllä joku aikamoisen projektin tosta jos kuntoon meinasi laittaa.
 
Niinhän nuo AVK:n sivuillakin varoittelee, ettei kannata pelkkien kuvien perusteella kauppoja tehdä. Varmaan jossain kuuden tonnin paikkeilla pyörä lähtee.
 
Juu ei se näyttänyt että olisi mihinkään osunut ainakaan kovaa mutta käytännössä kaikki näkyvät pääliosat pitää vaihtaa tai maalata.
Hemmetin hieno aihio siinä kyllä olisi . kyllähän noita MV Agusta peräsiä cebari fightereitä teillä liikkuu.. Mutta aitoja MV Agusta 312R ei liian usein tule vastaan
bowdown.gif
 
Mutta aitoja  MV Agusta 312R ei liian usein tule vastaan  
bowdown.gif
Ei tule ei. Itse asiassa ostin yhden viime keväänä - mutta jäi toimittamatta. Rahat oli taskussa ja odottelin kauppiasta, kun sen piti ajaa se meille (pitkä stoori). Ei ukkoa kuulunut. Oli mopo keittänyt vedet pihalle ja jotain muutakin särkynyt samalla. No tilasin sitten taas bemarin...
 
Mutta aitoja  MV Agusta 312R ei liian usein tule vastaan  
bowdown.gif
Ei tule ei. Itse asiassa ostin yhden viime keväänä - mutta jäi toimittamatta. Rahat oli taskussa ja odottelin kauppiasta, kun sen piti ajaa se meille (pitkä stoori). Ei ukkoa kuulunut. Oli mopo keittänyt vedet pihalle ja jotain muutakin särkynyt samalla. No tilasin sitten taas bemarin...
No on se köyhää, kun ei raha riitä ostamaan sitä pyörää minkä haluaa vaan pitää tyytyä siihen minkä saa.
Olinkin erottavinani Bemarin torin laidalla Hurstin itsenäisyyspäiväjuhlilla.
wink.gif


Tämmöistä asiallista kommenttia tähän väliin näin yöaikaan, eikä pullonpohjaakaan vielä näy.
033102beer_1_prv.gif
 
Veikkaisin kanssa että 6-7 k€ välillä on hinta kun pyörä lähtee. Elikkä pyörä olisi myynnissä noin 1.5 kk. Uskomattomat hinnat varaosilla täällä suomessa, ilmeisesti myös euroopassa.
omg.gif
 
Mutta aitoja  MV Agusta 312R ei liian usein tule vastaan  
bowdown.gif
Ei tule ei. Itse asiassa ostin yhden viime keväänä - mutta jäi toimittamatta. Rahat oli taskussa ja odottelin kauppiasta, kun sen piti ajaa se meille (pitkä stoori). Ei ukkoa kuulunut. Oli mopo keittänyt vedet pihalle ja jotain muutakin särkynyt samalla. No tilasin sitten taas bemarin...
No on se köyhää, kun ei raha riitä ostamaan sitä pyörää minkä haluaa vaan pitää tyytyä siihen minkä saa.
Olinkin erottavinani Bemarin torin laidalla Hurstin itsenäisyyspäiväjuhlilla.
wink.gif


Tämmöistä asiallista kommenttia tähän väliin näin yöaikaan, eikä pullonpohjaakaan vielä näy.
033102beer_1_prv.gif
Tajusin kyllä, mutta itse asiassa ostin lopulta sen pyörän, minkä halusin alunperinkin. MV olisi tullut, kun oli heti saatavilla. Olisin pari tonnia säästänytkin. Kun ei onnistunut ja mielenkiinto meni, niin tilasin sen mopon jonka halusinkin, kun kuitenkin joutui odottamaan toimituksia. Rahat meni, joten pakkohan sitä oli soppajonoon mennä viimeisillä bensan jämillä. Takaisin piti sitten työntää, mutta maha täynnä sekään ei tuntunut niin ikävältä.
 
Saahan noista avk:n laitteista tarjotakin, ei ole pakko koko hintaa maksaa. Sitä paitsi tuo vaikuttaa aika helpolta korjattavalta näin kuvien perusteella. Osa katteista on varmasti täysin korjattavissa, eikä tuossa muutenkaan mitään ihmeellistä taida olla.

Vaikuttaisi ratalipoilta, eikä tuollaisen pyörän pitäisi mihinkään pienestä pyllähdyksestä mennä. Bisnesmielessä ei välttämättä paras mahdollinen idea, mutta itselleen voisi tuosta saada hienon kulkineen sopuhintaan..
Miten muuten kävi sen 999:n kanssa, jonka fiksasit ja pistit myyntiin? Kävikö se kaupaksi vai piditkö itselläsi?
 
Pyörää kaupittelin pari-kolme kuukautta, mutta rahaostajia ei tuntunut olevan mailla eikä halmeilla, erilaisia pyöriä olisi tullut vaihdossa miltei kymmenisen erilaista. Syksymmällä sitten päädyin tekemään tuosta vaihtokaupan yhteen veneeseen ja omasta mielestäni ihan ok kaupat tuli tehtyä. Venettä olin katsellut jo pitkään, joten en tehnyt kauppoja vain pyörää hävittääkseni.

Eihän noilla avk:n laitteilla koskaan mitään hirveää voittoa tehdä, mutta jotain pientä vaivanpalkkaa kuitenkin ja kesä oli kyllä hieno ajaa tuolla - upea pyörä ja hieman oli haikeaa siitä luopua.  
inlove.gif


Ehkä sitä joku päivä taas täytyy pyörä hommata joko kaupasta tai rompparilta, mutta ensi kesä naatiskellaan veneen kanssa..
 
-juaalton- oli hinnassa lähempänä kuin minä. Maanantaina kauhee kilpailu tarjouksissa kun kaikki ootti että hinta tippuu. Mutta eihän se hinta silloin tipu kuin ostajat korottavat hintaa koko ajan. Maksoin sen mitä sillä hetkellä pyydettiin ja pyörä on nyt tallissa. Purettuna, eikä isompia yllätyksiä ole tullut vielä vastaan. Jotkut persaukisit oli käyneet AVK:lla viemässä siitä ohjausiskarin, t-kappaleen sekä nestekytkimen 2-sylinterin. Omistavat ilmeisesti vastaavan, kävivät vain hakemassa tuunausosia ilmaseksi #!&#**!perke##!
Jos kaverit ovat saitilla, voisin ostaa ne takaisin omakustannushintaan !!
 
Kuulostaa oudon tutulta tuo osien poissaolo. Ducusta oli myös hävinnyt ilmattava kytkimen banjopultti..? Tuntuu, että se saattaa olla joku noista omista työntekijöistä tms. koska kuka siellä normaaliin aukioloaikaan pyörisi työkalut käsissä ja irroittelisi osia..?

Muutenkin ihme meininki kyseisessä paikassa, yksikin heppu ehdotti että jos hän hakee pyörän trukilla paikalle. Minä olin, että jos et kuitenkaan hae -sen jälkeen on sitten loputkin osat sökönä. Pyörä kun oli periaatteessa ihan ajokunnossa, öljyt koneessa jne.

Onnea projektiin ja antoisia talvi-iltoja askartelun parissa.
thumbs-up.gif
 
Tuossapa olisi erittäin mielenkiintoinen aihe raportoida (ja meidän muiden varsinkin lukea) kunnostusprojektia täällä orgissa kuten Jaska-73 R1:n kanssa tekee. Miten on?
 
Voisipa tuota harkita, on tuota aikaa vaan rajallisesti. En tiedä kuinka R1-projektin osalta sitä dokumentoidaan, onko siitä oma topikki ?

Tänään soitin Englantiin kahteen paikkaan joista saan käytettyjä / purkuosia sekä kolmanteen firmaan josta saa uusia osia. Osien hinnat ovat aivan muuta kuin täällä ja punnan kurssi avittaa nyt mukavasti. Tämän takia pidän osien hankinnalla kiirettä, jos se punta alkaa vaikka nousta kuopastaan. Tein äsken listan englanniksi tarvitsemistani osista, niitä tuli nyt yhteensä n. 25 kpl. Lupasivat tsekata mitä heiltä löytyy heti varastosta ja tarjota tämän viikon aikana. Niin, yllätyksiä ei ole vielä tullut vastaan, jos varastettuja osia ei oteta huomioon. Ne kuitenkin oli tiedossa ostopäätöstä tehdessä.
Äsken laitoin meiliä Englantiin, odottelen vastauksia perjantaihin. Siihen asti ihmettelen pyörää autotallissani.
 
Niin jäi tuossa äsken kertomatta, että aivan höpö höpö juttuja noiden b-osien saatavuudessa MP-racingiltä. Kävin siellä tänään ja kaveri sanoi, että sinä aikana kun he ovat myyneet agustaa, he ovat korjanneet n. 3-4 pyörää vakuutuksen piikkiin. He ovat pyrkineet aina korjaamaan / maalaamaan vaurioituneet osat. Ei siellä kyllä kasapäin osia ole. Tiesin tämän ja en elätellyt toiveita tämän suhteen, enemmän tein töitä etsiessäni osia netillä keski euroopasta sekä englannista.

Että silleen......
 
Niin jäi tuossa äsken kertomatta, että aivan höpö höpö juttuja noiden b-osien saatavuudessa MP-racingiltä.  Kävin siellä tänään ja kaveri sanoi, että sinä aikana kun he ovat myyneet agustaa, he ovat korjanneet n. 3-4 pyörää vakuutuksen piikkiin.  He ovat pyrkineet aina korjaamaan / maalaamaan vaurioituneet osat.  Ei siellä kyllä kasapäin osia ole.  Tiesin tämän ja en elätellyt toiveita tämän suhteen, enemmän tein töitä etsiessäni osia netillä keski euroopasta sekä englannista.  

Että silleen......
En mielestäni koskaan maininnutkaan että olisi kasapäin osia, kunhan vinkkasin että jotain saattaisi löytyä, pahoittelut jos apua ei ollut. Totta tuo kyllä että pyrkivät korjaamaan, tai ainakin maalaamaan vaurioituneet osat. Ja se mainitsemani etuvanne tosiaan vasta tulossa, eivät ole Italiasta vieläkään onnistuneet toimittamaan uutta. Että jos se pyörästäsi saanut pahasti siipeensä ei kannata lähteä tilailemaan mistään.
 
Kyllä tiedän vanteen, on kullemma ollut kohta 6 kk tilauksessa eikä vieläkään ole tullut.
omg.gif
Syy ei ole MP-Racingin, vaan italiasta tulee osia epäsäännöllisesti. Tyypillistä keskieurooppalaista toimintaa
confused_orig.gif
Ei käy kateeksi myyjää / korjaajaa.
 
Back
Ylös