• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vähän kuin geokätköily, mutta motoristeille. Sivusto valitettavasti suljettu 09/2019

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja pleksi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
jlik sanoi:
Kukas järjestäis tapahtuman kätköilysivulle? Pleksi, minä ja maaemo ollaan jo kukin järjestetty tapahtuma. Mä voin tuoda makkarat.

Kertauksena. Tää järjestäminen ei tarkoita sitä että järjestäjän pitää roudata kaikki tarvikkeet itse vaan että muut tuo ne. Jack on luvannu tuoda tulitikut ja mä tuon makkarat. Niillä päästään jo alkuun.
 
Vaikka en täksi kesäksi mitään "kauden löytö" -tyyppistä ominaisuutta saisikaan aikaiseksi, niin pidän kyllä asian mielessä... Hyvä, kun tulee ehdotuksia. Näiden pohjalta hommaa on hyvä kehittää.

Nyt on tosiaan vähän "synnytystuskia" ton uuden version kanssa. Pitää vielä koota testausmotivaatiota ja kääntää muutama dokumentti yms. pientä.

Yksi jäljellä olevista asioista on kirjoittaa kätkön tekemisen lyhennetty ohje englanniksi. Se pitkä ohje on jo käännetty, mutta jotenkin epäilyttää, että sitä ei kukaan lue kuitenkaan. Rankalla kädellä lyhennetty ohje voi olla ainoa konsti saada viestiä perille ja siten pitää kätköjen laatua hyvällä tasolla myös uudessa versiossa, jossa muut käyttäjät tarkastavat kätköt.

Ainakin kuvittelen, että kätkön tekemisen pitempää käytetään ehkä enempikin jonkun yhden asian tsekkaamiseen, johon kaipaa selvennystä. Tai sitten ei siihenkään... Mulla on selvästikin liian vähän tietoa siitä, miten porukka noihin ohjeisiin suhtautuu.

Olisi kiva kuulla jotain mielipiteitä tai kommentteja saitin dokumenteista tai siitä, miten sitä voisi kehittää.
 
Go-Za sanoi:

Jeps! Tuo on siis se lyhyempi ohje. Se laajempi ohje on sitten se tosi piiiiitkä.

Tää 'pikaohje' varmaan pitää nyt miettiä uudelleen. Josko sen saisi huomattavasti lyhyemmäksi... Siis jotenkin silleen, että on vain keskeisimmät asiat mukana ja painotus niissä, jotka useiten menee pieleen.

Muoks: Korjaus aiempaan, kun olin huolimaton: Kaipaan siis kommentteja koko dokumentaatiosta tai sen kehittämisestä ihan yleisesti. Esim. siitä, että tuleeko niitä luettua ollenkaan? Ovatko ymmärrettäviä? Löytyykö asiat? jne...

Tietty saa myös ehdottaa korjauksia tai parannuksia teksteihinkin.
 
Jos tuo on "Pikaohje" niin kyllä sen pitäisi olla todella paljon lyhyempi!
Esim. Tekijänoikeus osioon riittäisi: "Kuva ei ole pakollinen, jos laitat kuvan niin älä julkaise kuvaa jota sinulla ei ole oikeutta julkaista!" Ja perään sitten linkki tarkempaan ohjeeseen.
 
Go-Za sanoi:
Ai niin mä ehdottaisin makkaranpaistopaikaksi Kopparnäsiä! Siellä taitaa olla 4kpl grillauspaikkoja!

Kävin tänään tarkastamassa tuon Kopparnäsin. Tie oli paikoitellen hieman pehmeä ja mopo tietenkin aivan paskanen tuon reissun jälkeen mutta eiköhän tie ehdi kuivua meidän makkaranpaistotilaisuuteen mennessä. Upea paikka joten eiköhän pidetä siellä kauden avajaiset.

Muoks. Niin ja Gozallakin satanen rikki tänään, onneksi olkoon.:jippikaijee:
 
jlik sanoi:
eiköhän tie ehdi kuivua meidän makkaranpaistotilaisuuteen mennessä. Upea paikka joten eiköhän pidetä siellä kauden avajaiset.
Muoks. Niin ja Gozallakin satanen rikki tänään, onneksi olkoon.:jippikaijee:
Mä en edes tiedä milloin oli tarkoitus pitää tämä makkaranpaisto??
Mutta kylmällä säällä ja märällä tiellä tuli porskuteltua tänään ja pari kätköä haettua... Kiitos!
 
Go-Za sanoi:
Jos tuo on "Pikaohje" niin kyllä sen pitäisi olla todella paljon lyhyempi!
Esim. Tekijänoikeus osioon riittäisi: "Kuva ei ole pakollinen, jos laitat kuvan niin älä julkaise kuvaa jota sinulla ei ole oikeutta julkaista!" Ja perään sitten linkki tarkempaan ohjeeseen.

Samaa mieltä. Itsellä on käsitys, että pikaohjeen pitäisi olla muutamien pointtien pituinen millä pääsee jo alkuun. Syvempi selitys sitten niissä laajemmissa ohjeissa. Harvat varmaan kuitenkaan jaksavat paneutua kovin laajamittaiseen ohjeiden lukemiseen.
 
Go-Za sanoi:
Mä en edes tiedä milloin oli tarkoitus pitää tämä makkaranpaisto??
Mutta kylmällä säällä ja märällä tiellä tuli porskuteltua tänään ja pari kätköä haettua... Kiitos!

Joo, sama juttu, ei nyt niin hirveän kylmää mutta Kopparnäsin tie oli märkä ja pehmeä mutta mukavaa oli joka tapauksessa.

Ei olla sovittu vielä mitään tuosta tapaamisesta. Osa kätköilijöistä ei ehkä oo vielä aloittanu ajokautta joten ootellaan heitä. Tapaaminen vois olla vaikka joskus toukokuun alkupuolella.
 
Ehdotus, että lyhyemmästä ohjeesta olisi linkkejä laajempaan ohjeeseen, on hyvä, mutta ehkä lisäilen linkkejä vähän myöhemmin.

Tein nyt uuden version "pikaohjeesta". Löytyypi täältä. Voi olla, että siinä on vieläkin jotain turhaa, mutta ainakin sain karsittua melkein puolet pois.
 
jlik sanoi:
Osa kätköilijöistä ei ehkä oo vielä aloittanu ajokautta joten ootellaan heitä. Tapaaminen vois olla vaikka joskus toukokuun alkupuolella.

En ole koskaan käynyt Kopparnäsissä, mutta opaskartasta päätellen siellä pääsee parkkeeraamaan aika lähelle tulipaikkoja. Vai katsoinko oikein? Tuli vaan mieleen yks juttu, joka edellyttäisi pientä kamojen roudaamista...

Varmaan ihan passeli tähdätä toukokuun alkupuolelle. Just nyt ei näytä kovin kesäiseltä :hanuria:
 
pleksi sanoi:
Tein nyt uuden version "pikaohjeesta". Löytyypi täältä. Voi olla, että siinä on vieläkin jotain turhaa, mutta ainakin sain karsittua melkein puolet pois.
Parempi... mutta vielä tosta kun saisi vähän yli puolet pois niin sitten se alkaa olemaan riittävän lyhyt. Eli ns. "ei tarttis scrollata"


pleksi sanoi:
siellä pääsee parkkeeraamaan aika lähelle tulipaikkoja. Vai katsoinko oikein? Tuli vaan mieleen yks juttu, joka edellyttäisi pientä kamojen roudaamista...
Kyllä pääsee... myös autolla!
 
Go-Za sanoi:
Eli ns. "ei tarttis scrollata"

Hmmm... vois laittaa pienemmän fontin ja poistaa kaikki rivinvaihdot :grin:

Ei vaan... Kattelin tota matskua vielä ja itseasiassa noi luokitukset (tie, kävely ja vaikeusaste) on suurelta osin sellaisia, jotka selviää käyttöliittymästä muutenkin.

Kokeilen vielä karsia niitä ja vähän tiivistää sieltä täältä. Josko sillä saisi aikaan version, jonka jälkeen "viilaus/hyöty" suhde alkaa olemaan riittävän pieni.
 
Go-Za sanoi:
Kyllä pääsee... myös autolla!

IMG_1144_zpswfpsbfgd.jpg


Mopolla saattaa päästä kiertämään ton portin mutten kokeillu sitä kun parkkis on heti kuvan ottopaikan takana. Tulipaikka näkyy just tuossa kuvassa elikä ei pitkä matka kantaa tavaroita.
 
pleksi sanoi:
Hmmm... vois laittaa pienemmän fontin ja poistaa kaikki rivinvaihdot :grin:

Ei vaan... Kattelin tota matskua vielä ja itseasiassa noi luokitukset (tie, kävely ja vaikeusaste) on suurelta osin sellaisia, joka selviää käyttöliittymästä muutenkin.

Kokeilen vielä karsia niitä ja vähän tiivistää sieltä täältä. Josko sillä saisi aikaan version, jonka jälkeen "viilaus/hyöty" suhde alkaa olemaan riittävän pieni.

Ainakin suurimman osan otsikon "Peruskätkön tekemisen pikaohje" alla olevan tekstin vois poistaa.
 
jlik sanoi:
Ainakin suurimman osan otsikon "Peruskätkön tekemisen pikaohje" alla olevan tekstin vois poistaa.

En nyt ihan tarkkaan tiedä, mitä tarkoitat poistettavaksi, mutta esim. näin sain poistettua suurimman osan tekstistä jättämällä kuitenkin asiat jäljelle :p

Peruskätkön tekemisen pikaohje

Muita dokumentteja (asioita, joita ei ole tässä ohjeessa):
- reittieditorin käyttö (ks. Kätkön tekemisen laajempi ohje)
- vinkit kahvila- tai ravintolakätkön tekoon (ks. Kahvilat ja ravintolat)
- kätköjä rajoittavat säännöt (ks. Motocaching säännöt)
- vastuut kätköjen teksteistä yms. (ks. Käyttöehdot)


Noi dokkarit on tosiaan aika "laajasanaisia". Johtuu yksinkertaisesti siitä, että ne on alunperin vaan kirjoitettu mahd. nopeasti eikä "jäsentämiseen ja tiivistämiseen" ole ollut paljoa aikaa.
 
Elikä suurimman osan ao. tekstistä vois poistaa. Vois jättää ainoastaan tuon ekan virkkeen otsikon alla.


Peruskätkön tekemisen pikaohje
Tämä on lyhyt ohje sisältää keskeisimmät asiat paikkakätkön tekemiseksi.

Myös reittikätkön osalta tärkeimmät asiat ovat mukana, mutta reittieditorin käyttö, tarkistuskysymyksen paikan määrittely ja motocachin sivuston ulkopuolella kuvatun reitin käyttö ovat vain laajemmassa ohjeessa.

Jos jokin asia jää epäselväksi, kannattaa katsoa, mitä asiasta sanotaan laajemmassa ohjeessa.

Myös kahvilat ja ruokapaikat ovat paikka-tyyppisiä kätköjä. Jos teet kätkön kahvilasta, grillistä tai ravintolasta (joka ei siis ole minkään nähtävyyden yhteydessä), lue "Kahvilat ja ravintolat" ohje, jossa on muutamia vinkkejä aiheesta. Muilta osin voit seurata paikka-kätkön ohjeita.

Olethan kuitenkin lukenut motocaching säännöt. Niissä kerrotaan, millaisia kätköjä ei saa tehdä. Tämä ohje ei kata sääntöjä.

Muista myös, että vastaat itse palvelussa julkaisemistasi kuvista ja teksteistä. Käyttöehdoissa tästä on kerrottu tarkemmin.
 
Go-Za sanoi:
Ok, voi olla että muistan väärin?? Tai sitten tuo portti avataan kesällä??
Toisaalta siellä "ylhäällä" ei ole mitään parkkista!

Ei varmaankaan ole parkkista siellä ylhäällä (en käyny siellä). Tulipaikka on kuitenkin melkein parkkiksen vieressä. Ei siis mikään pitkä matka roudata tavaraa.
 
Back
Ylös