• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vaatimuksenmukaisuustodistus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Onko muilla ollut ongelmia, mitä asioita vaatimuksenmukaisuustodistuksesta pitäisi löytyä esim. -98 pyörälle ?

Aken linkin mukaan : http://www.ake.fi/pdf/MPjaL5ver1_2.xls
jarrut, melu, päästöt,lukkolaite,nopeusmittari
confused_orig.gif


VAI
Aken toisen linkin mukaan :
http://www.ake.fi/pdf/lisäpöytäkirja%20MP%20ja%20mopo%20ohje.pdf
melu ja päästöt
confused_orig.gif
 
Tähän voisin kaikkien keväällä tulleiden kokemusten valossa vastata, että kysy ne tarkat tiedot siltä nimenomaiselta katsastuskonttorilta, mihin meinaat sitten mopon viedä. Vaikka laki onkin niinkuin se kirjoitetaan, niin aika villiä on sitten tuo tulkitsemispuoli...
 
Joo ja ole tarkkana !!! Suomen katsastusviranomainen on pilkuntarkka noissa asioissa...nimim. kokemusta on..ota peten vinkistä vaari...suosittelen..
biggrin.gif
 
Mikä uudempi pyörä, sitä kovemmat vaatimukset.
Mutta kuten mainittu, yhteyttä lähimpään katsastuskonttoriin.

Jos TÜV:iltä tilaat (mikä kannatta, nimim KOKEMUS PUHUU) niin tulee luultavasti kaikki automaattisesti. Mutta varmuuden vuoksi kannattaa tarkistaa.

Tuli meinaan seikkailtua monen näköisen paperin kanssa ku rekisteröin oman pyöräni...
 
Mikä uudempi pyörä, sitä kovemmat vaatimukset.
Mutta kuten mainittu, yhteyttä lähimpään katsastuskonttoriin.

Jos TÜV:iltä tilaat (mikä kannatta, nimim KOKEMUS PUHUU) niin tulee luultavasti kaikki automaattisesti. Mutta varmuuden vuoksi kannattaa tarkistaa.

Tuli meinaan seikkailtua monen näköisen paperin kanssa ku rekisteröin oman pyöräni...
Siis, ei lähimpään, vaan siihen minne olet mopon viemässä. Ja tosiaan nyt tuo sakujen TUV ja tuntuis olevan liki AKE:n veroisessa asemassa, eli niitten dokumentti on hyvä. Samalla tasolla on myös toinen iso saksalainen, eli Dekra.
 
Vuosi takaperin, toin (nyt jo myydyn) pyöräni saksasta, en ollut ehtinyt hommaamaan vaatimustenmukaisuustodistusta ja katsastuskonttorilla sitten lupasivat sen tilata, tietysti korvausta vastaan. Paperi saapui saksasta ja katsastus-äijä sitten soitti mulle ja ilmoitti; tätä pyörää et tule ikinä saamaan suomessa kilpiin! Arvatkaa meinasko aortta revetä.. No ne sano et melu ja saastepäästöt oli liian suuret ko. todistukseen verrattaessa, sanopa vielä et onhan se hiukan kallis olohuoneen koriste, jolloin meinasin käydä sen raiveleihin kiinni.

Mietin siinä jo pyörän viemistä takaisin saksaankin, kun kuulin et niissä todistuksissa on eroja, soitin Sumekolle ja tilasin uuden (200ekee) ja kappas vaan arvot oli todellakin ihan erilaiset tässä todistuksessa. Kiikutin paperin konttorille ja kysyin onko vielä nokankoputtamista.. eipä ollu, sain palautuksen katsastuskonttorille maksamastani todistuksesta (110 ekee) ja olivat tosi nolona, sanoivat et täytyy heidän hiukan kans katsella mistä niitä todistuksia tilailevat.
Ruuvattiin kilvet paikoilleen ja kun kurvasin konttorin pihalta, oli melkein koko henkilökunta vilkuttamassa, olihan kawa seissyt siellä melkein kaks viikkoo tän asian takia.  
sport05.gif


Siis loppu hyvin kaikki hyvin.

Seuraavan todistuksen kyllä hommaan joko mukaan saksasta tai tilaan netin kautta, huomattavasti halvempaa touhua kun nää suomen nylkyrit..

Vaan oppiahan tääkin oli, enskerralla taas hivenen viisaampi!
 
Tiedoksi kaikille ...

Aken teknisen asiakaspalvelun ihminen otti tänään asiaksi selvittää jutun. Hänen mukaansa Excel-taulukossa olevat vaatimukset on vanhoja, jotka on korvattu uudemmalla "löysemmällä" lisäpöytäkirjalla. Eli http://www.ake.fi/pdf/lisäpöytäkirja%20MP%20ja%20mopo%20ohje.pdf on oikea paikka katsoa mitä juttuja vaatimuksenmukaisuustodistuksen täytyy pitää sisällään. Minun tapauksessa päästöt ja melu. Selvitin asian paikalliselle toimistollekin, kaveri valitteli vähäistä tiedottamista aken suunnasta ja totesi asian olevan ok.
 
Mikä uudempi pyörä, sitä kovemmat vaatimukset.
Mutta kuten mainittu, yhteyttä lähimpään katsastuskonttoriin.

Jos TÜV:iltä tilaat (mikä kannatta, nimim KOKEMUS PUHUU) niin tulee luultavasti kaikki automaattisesti. Mutta varmuuden vuoksi kannattaa tarkistaa.

Tuli meinaan seikkailtua monen näköisen paperin kanssa ku rekisteröin oman pyöräni...
öh... oliko sulla jotain katsastushowta sun suzun kanssa vai..??
tounge.gif
tounge.gif
 
Itse olen tilannut kahteen pyörään suoraan Tuv:ltä, eikä katsastuksessa ole ollut mitään huomauttamista niistä papereista. Hinta suoraan tilattuna on n. 70 €.
 
"Itse olen tilannut kahteen pyörään suoraan Tuv:ltä, eikä katsastuksessa ole ollut mitään huomauttamista niistä papereista. Hinta suoraan tilattuna on n. 70 €. "


Miten tuommoisen tilaaminen tapahtuu, ja mistä?
 
Tässä on suora kopio kirjeenvaihdostani saksalaisen instanssin kanssa. Olen tilannut kolmet paperit ja toimitusaika on ollut - siis alkuperäiset postin kautta - noin viikko.

We can help you with ECE-Documents for your vehicles

Please send us a faxcopy from the german Fahrzeugbrief or foreign title.
(fax: + 49 40 42858 2316 or 2302 or mail it)

Sorry, but we only send prepaid datasheets. We don't accept credit cards.
Before we will send the papers to you, please be so kind to pay them first
at our office.

If you like to pay with bank transit operation, please send us a copy of
your certified payment bill.

Our offers are (Tax free):

ECE-datasheet from German FAHRZEUGBRIEF

Finland, Norway motorcycle 43,10 Euro (date of first registration after 1998)
Finland, Norway motorcycle 28,40 Euro (date of first registration before 1999)
Finland, Norway PKW 43,10 Euro ( first registration before 2000)

Finland, Norway motorvehicle 69,70 Euro (motorhome: first registration after 1997 and
PKW after 1999)

for ECE-datasheet from foreign TITLE or other technical data paper add 17,20 Euro

FAX-transmission of the ECE-Document to foreign countries 2,60 Euro (max. 3 pages)

registration of your customer data 20,00 Euro (only once)

Please pay the special price for bank transit operation to Germany so that
the real amount will arrive at our bank. Ask your bank about it.

Our bank connection is:

bank: Hamburgische Landesbank

transit number (BLZ): 200 500 00

account: 101 584 / 400

application: FÜR ECE GUTACHTEN (and add vehicle identification number)

Mit freundlichen Grüßen

Axel Haupt

Landesbetrieb Verkehr
Technische Prüfstelle Hamburg
LBV 411
Ausschläger Weg 100
20537 Hamburg
Tel.: (040) 42858-2308
Fax: (040) 42858-2302/2316
eMail: axel.haupt@lbv.hamburg.de
http://www.lbv.hamburg.de/

..und viel Gluck.
 
Toi OBEn viesti auttoi...mutta mitä noista papereista mun pitää tilata ja mitä noista summista pitää maksaa? Pyörä on 1993 Kawasaki ZXR 750L ja katsastuskonttoria kiinnostaa kuulemma desibelit ja päästöt! Mulla on joko huono englanti tai sitten vaan tyhmä. Mutta apua kaivataan ja pian!!!!
omg.gif
 Kertokaa!!!!
 
Toi OBEn viesti auttoi...mutta mitä noista papereista mun pitää tilata ja mitä noista summista pitää maksaa? Pyörä on 1993 Kawasaki ZXR 750L ja katsastuskonttoria kiinnostaa kuulemma desibelit ja päästöt! Mulla on joko huono englanti tai sitten vaan tyhmä. Mutta apua kaivataan ja pian!!!!
omg.gif
 Kertokaa!!!!
Moi,
Dokumentti jota olet tilaamassa on toi mikä maksaa 28.40€. Lisäksi kerrot pankillesi - ainakin 3 kertaa - että maksat sekä omat että vastaanottajan kulut.
Tuota faxia on turha tilata koska sillä ei kuitenkaan ole käyttöä koska katsastuksessa noteerataan vain alkuperäinen.
Dokumentissa on sekä päästö- että meluarvot.
Tämä siis pätee mikäli laite on ensirekisteröity Saksassa.
 
Tuota faxia on turha tilata koska sillä ei kuitenkaan ole käyttöä koska katsastuksessa noteerataan vain alkuperäinen.
Jos on kiirus rekisteröintikatsastukseen niin kyllä faxattu paperikin käy. Alkuperäinen pitää kuitenkin näyttää sitten kun käy hakemassa kilvet. Näin siis ainakin Hämeenlinnan entisellä valtion konttorilla.
 
Pyörä on nyt rekisteröity, sain todistukset Yamaha motor Europen kautta hintaan 0€. Kun noita asioita kyselyy tuolta kautta täytyy vain tietää mistä asioista haluaa hyväksynnät. Faxit kelpasi mainiosti  
sport05.gif
 
Sain tänään faxilla kyseisen todistuksen TPH:lta. Originaali tulee sitten vielä postissa. Lapuille tuli yhteensä hintaa n 60€. Saksaan meni 30€ ja kaikki pankin kulut teki vielä toiset 30€. No, Suomessa katsastusmies olisi hoitanut mulle saman paperin 150€:n hintaan... Sumeko veti kuitenkin pohjat kun kyselin hintoja; vaatimuksenmukaisuustodistuksen hinta alveineen 244€!  
omg.gif
Repikää siitä!

Nyt sitten vielä katsastuskonttorille näyttään lappua ja jäädään ootteleen veropäätöstä  
tounge.gif
 
herttoniemen autokatsastukselle kelpaa faxi, mutta VAIN jos se tulee suoraan tuv:ilta heidän faxiinsa, eli asiakkaan kiikuttama faxi ei kelpaa.
 
Jaahas. Samaa minäkin yritin. Saada Yamahaani todistusta yamaha europelta. Mutta mistähän sais yhteystiedot? Googlettaminen ei onnistunut.

Ja nyt alkaa olla kiire. 1 kk alkaa olla täynnä! Eli pitääkö mun maksaa uudestaan kynytyskatsastus?!?!

Kele tätä vaatimuksenmukaisuustodistus kynytyskiristysrahastuspaperia.
 
okei, paloi päreet ton coc lapun kanssa. Soitin suoraan saksaan ja kysyin, miten tää operaatio hoituis nopeasti.

Faksasin sinne kopion rekisteriotteesta, maksoin 80 euroa eu maksutoimeksiantona, ja faksasin sen perään. (olin tietty saanu mailissa swiftit yms koodit / ohjeet) 10 min päästä sain faksin paluupostissa, joka kelpas katsastuksessa (kauheen kitinän jälkeen)

Nyt kilvet. Kulut:

Siirtokilvet saksassa n.100 Euroa
Ajo Suomeen x Euroa (hupia)
Tullin siirtolupa 14 Euroa
Katsastus 120 Euroa
Coc paperi 80 Euroa
Kilvet 20 Euroa.

Tietty ne verotkin piti maksaa
062802jumpie_prv.gif


Mutta pääseepähän ajelee!
 
Back
Ylös