• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vaatesuunnittelijan kysely ajoasuista!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Hei!

Olen vaatesuunnittelun opiskelija Lahden Ammattikorkeakoulun MuotoiluInstituutista ja teen tutkimusta moottoripyöräilyasuista.

Jotta saisin käsityksen nykyisistä markkinoilla olevista ajoasuista, kuulisin mielelläni alan ammattilaisten ja harrastajien kokemuksia ja toiveita ajoasujen suhteen. Tämän pohjalta pystyn siten helpommin kehittämään entistä toimivampia ja miellyttävämpiä ajoasuja.

Toivon, että myös sinulla olisi pieni hetki aikaa vastata seuraaviin kysymyksiin. Kaikkiin kysymyksiin ei tarvitse vastata jos tuntuu hankalalta eikä vastausten muutenkaan tarvitse olla pitkiä. Myös kaikkia muita aiheeseen liittyviä ajatuksia/toiveita/kokemuksia saa kertoa, sillä kaikesta tiedosta on minulle paljon hyötyä!

Vastata voi joko täällä foorumissa tai lähettää suoraan sähköpostiin osoitteeseen kira.uschanov@lpt.fi

Kiitos sinulle jo etukäteen!


1. Millaiset ominaisuudet asetat ajoasussasi tärkeimmäksi? Miksi?

2.Ovatko markkinoilla olevat tuotteet vastanneet omia tarpeitasi harrastuksesi parissa vai kaipaisitko niihin jotain parannuksia? Millaisia? Jos tuotteet ovat olleet täysin toimivia niin mikä on käyttämäsi merkki?

3.Suositko erityisesti tekstiiliasuja tai nahka-asuja? Miksi?

4. Mitä mieltä olet seuraavista tekijöistä?

a. Suojat. Riittääkö sinulle esimerkiksi asussa kiinni oleva selkäsuoja vai käytätkö lisäksi erillistä suojaa? Toivoisitko kiintonaisten selkäsuojien olevan vankkarakenteisempia? Onko sinulla muita toiveita selkäsuojien suhteen? Olisiko muissa suojissa mielestäsi kehittämisen varaa vai koetko ne toimiviksi? Miten toivoisit niitä kehitettävän?

b. Ventilaatio, eli tuuletus. Mitkä ovat ne paikat kehossasi, joiden kohdalle erityisesti tarvittaisiin ventilaatioita? Haluatko niiden olevan jatkuvasti toiminnassa vai ovatko tarpeen tullen avattavat parempia? Onko sinulla muita toiveita ventilaatioiden suhteen?

c. Irrotettava liiviosa. Tunnetko tarvetta lisätä joskus lämpökerroksia ajoasunalle? Koetko irrotettavan lisävuorin hankalaksi vai toimivaksi? Miksi? Onko sinulla muita toiveita lisälämmityksen suhteen?

d. Turvatyyny. Koetko takin/asun selässä ja niskassa olevat turvatyynyt varusteiksi, jotka olisi hyvä olla vakiona ajoasuissa? (asussa oleva turvatyynyn laukaisin kiinnitetään siis satulan ja tankin väliin, jolloin heti kaatumisen alettua ja kuljettajan jouduttua kauemmaksi pyörästä täyttyvät selkää ja niskaa suojaavat tyynyt ilmalla.)

e. Säädeltävyys. Toivotko asuusi paljon säädeltävyys mahdollisuuksia, esimerkiksi väljyyden suhteen? (Hihojen tiukkuus, vyötärön kiristys yms.) Millaisia lisätoiveita sinulla itselläsi on nykyisten pukujen säädeltävyyttä ajatellen?

f. Tavaroiden mukana kuljettamis-mahdollisuudet. Tulisiko asussa olla mielestäsi erilaisia taskuja tiettyjä tavaroita varten? Millaisia? Määrä? Sisä- vai ulkopuolella?

g. Joustavuus. Mitkä kohdat kehossasi vaativat kunnon joustavuutta materiaalilta ajosi aikana? onko tämä mielestäsi huomioitu markkinoilla olevissa ajoasuissa?

h. Kaulasuoja/kaulus. Millaista suojaa kaipaat kaulasi alueelle? Toivotko suojan olevan asussa kiinni oleva vai haluatko pukea sen tilanteen mukaan?

5. Millaisia toiveita sinulla on asun ulkonäön suhteen? Oletko tyytyväinen nykyiseen väriskaalaan ja muotokieleen vai toivoisitko enemmän vaihtoehtoja? Haluatko puvullasi osoittaa että todella ajat moottoripyörää vai toivoisitko asujen olevan enemmän lähempänä perusvaatetusta?


Kiitos paljon ajastasi ja viitseliäisyydestäsi!

Terveisin,

Kira Uschanov
Vaatesuunnittelun opiskelija/suunnittelijan assistentti
 
Tervetuloa foorumiin!

Vastaan nyt lyhykäisesti kysymyksiisi muutamalla perusasialla. Olen työskennellyt moottoripyöräasusteiden parissa ja lisäksi käytän erilaisia varusteita jatkuvasti.

1. Tärkein tekijä on oikeasti turvallisuus. Ei muuten laitettaisi ajopukua päälle 25-30 asteen helteessä.

Turvallisuuden jälkeen tulee toiminnallisuus ja ulkonäkö, ulkonäön ollessa periaatteessa tärkeämpi, mutta jos vaate ei istu, ei kauneus auta.

Turvallisuus saavutetaan MATERIAALIVALINNOILLA, katsele vaikka Dainesen ja Alpinestarin vaatteita, huomaat nopeasti, että erilaisissa vaatteissa pyörivät samat materiaalit erilaisin kuvioin, leikkauksin ja värein, riippuen vaatteen käyttötarkoituksesta.

Toinen merkittävästi turvallisuuteen vaikuttava seikka on suojat. On olemassa kaksi eri koulukuntaa kangasvaatteiden osalta, toinen käyttää pehmeitä suojia pelätessään kovan suojan repivän vaatteen rikki, toinen kovia siksi, että luut säilyisivät paremmin ja suojat pysyisivät paikallaan onnettomuudessa. Valmistajílla yleensä samat suojat kautta linjan.


Selvitä ensin suojat, suojien pitää täyttää nykyään moottoripyöräasusteille säädetty CE-hyväksyntä tai vastaava suoja-asujen CE-hyväksyntä. Suojien ollessa ihmisen ympärillä valitaan pintamateriaali, joko laadukas nahka tai laadukas kangas, joka KESTÄÄ laahautumista asvaltilla.

Nyt kun meillä on suojat testinuken päällä, ja materiaalit on valittu, voidaan siirtyä vaatesuunnittelijan haasteellisimpaan tehtävään, eli kankaasta/nahasta pitää pystyä muotoilemaan tuote, mikä istuu mahdollisimman tiiviisti irtovuorilla ja ilman, joustaa sopivasti kyykkypyörään ja customiin, pitää paikallaan suojat onnettomuustilanteessa ja näyttää istuvalta ja hyvältä.

Vaate ei sitten saa lepattaa, eli sen PITÄÄ istua tiukasti, mutta silti joustaa niin kahvilan penkille kuin radalle.

Summa summarum. Materiaalivalinta - > värit ja leikkaus - > valitun materiaalin muokkaus mahdollisimman istuvaksi kustannustehokkaasti. - > valmis tuote



- Jyri -
 
...Vastaan nyt lyhykäisesti kysymyksiisi muutamalla perusasialla...
Sinullahan oli hieno vastaus .. nuohan ovat osatajalle/kuluttajalle
erinomaiset perusohjeet. Värit etc. muut seikat voi sitten jokainen
valita mieltymystensä mukaisesti, kun perusasiat ovat kunnossa.

Rock'n'Roll
tounge.gif
 
Jyrin antama vastaus on tyhjentävä, mutta laitetaan perään itse äkkiä kirjoitetut vastaukset:

1. Turvallisuus (päivänselviö) ja mukavuus.

2. Toistaiseksi ovat aina ostohetkellä vastanneet tarpeita, mutta ajan myötä vaatimustaso on kasvanut.

3. Sekä tekstiili- että nahka-asusteita sekalaisessa muodossa tarpeen mukaan.

4a. Periaatteessa riittää takin oma suoja, kunhan se ei ole mallia "foam"-lärpyke. Matkoilla käytän kuitenkin aina erillistä suojaa. Pysyy paremmin paikoillaan, jos jotain ikävää sattuisi ja tuntuu paremmalta ja lämpimältä päällä. Itse suoja voisi tulla enemmän sinne olkapäitten luokse vaikka toppaukset takissa olisikin. Samoin joissain suojissa unohdetaan häntäluu.

4b. Tarpeen tullen avattavat ventilaatiot paremmat, koska ajokausi pitkä - > vaihtelevat olosuhteet - > yksi asuste.

4c. Kerrospukeutuminenhan on kaiken AO. Päivät voivat olla kuumia ja yöt kylmiä eli ei tuo erillisen lisävuoren käyttö ole haitannut muuten kuin että mihin sen säilöö kun ei tarvitse.

4d. Periaatteessa OK idea, mutta hieman skeptinen samaan aikaan. Lisäksi se painepullo on aikamoinen möykky rinnan päällä. Lisääkö se itsessään rintakehävammoja, jos tulee täydellinen mahalasku.

4e. Suojienhan on tarkoitus pysyä paikoillaan onnettomuuden sattuessa, niistähän ei ole hyötyä, jos esim kyynärsuojat pyörii  käsivarren ympäri.

4f. Vesitiiviitä taskuja pitäisi olla ainakin pari kipaletta, lompakolle ja puhelimelle. Puhelimelle mielellään oma tasku ja jos sitä käyttää ajon aikana, niin ulkopuolelle takkia. Kaikkia pikkutarvikkeita tulee säilöttyä (avaimet, kolikoita, papereita, kyniä) povareissa, vaikka avainnipun säilöminen ei ole rintataskussa turvallista onnettomuustilanteessa. Voi se avainosa tökätä rintaan.

4g. Joissain housumalleissa lahkeet nousee polviin ajaessa, joten sen suunnittelu jollain malleilla hieman hakusessa eli joustot eivät ole oikeissa kohdissa

4h. Erillistä kaulasuojaa (buff) käytän.

5. Väriskaalahan 95 % on mustaa, niissä voisi olla saatavissa muitakin värejä. Pelleväritystä en kaipaa.  Housuista voi sanoa sen että niiden toivoisi olevan suojilla varustettuja mutta sen verran huomaamattoman näköisiä, että niitä voisi pitää päällä tarvittaessa. Tarkoitan semmoisia city-housuja. Muutama malli löytyy, mutta valikoima niissä pieni.
 
Hienoja vastauksia kaikki tyyni. Elävässä elämässä eräs suuri tekijä on vielä tietysti vielä hinta. Kaikkihan tietävät että turvallisuus on tärkein, monesti kuitenkin hinta/ulkonäkö akseli painaa paljon tai eniten.



"Tiedän mikä on oikein, silti teen väärin"
 
No tässä yhden motoristin kokemukset. Itse vietän kesän aikana paljon aikaa mp-vaatteissa, välillä useita päiviäkin peräkkäin. Ajattelin vastata, että joillekin ajokamoilla on merkitystä muuallakin kuin vain pyörän selässä.

1. Millaiset ominaisuudet asetat ajoasussasi tärkeimmäksi? Miksi?
- Turvallisuus on ekana, elikkäs se on se syy miksi yleensäkin oikea ajopuku tulee laitettua päälle. Mutta valitessa eri ajopukujen välillä turvallisuus ei välttämättä enää ole se tärkein: minulle tärkeää on myös ulkonäkö/käytännöllisyys. MP:llä liikkuessa joutuu niissä ajokamoissa elämään (paljon) muuallakin kuin vain pyörän selässä. Siksi siisti, hillity ulkonäkö ja istuvuus mm. kävellessä on tärkeää. Käytänössä tämä tarkoittaa kevytrakenteista, ohuehkoa, yksiväristä(=mustaa) ja kaksiosaista pukua.

2.Ovatko markkinoilla olevat tuotteet vastanneet omia tarpeitasi harrastuksesi parissa vai kaipaisitko niihin jotain parannuksia? Millaisia? Jos tuotteet ovat olleet täysin toimivia niin mikä on käyttämäsi merkki?
- Itse käytin aiemmin tekstiilipukua, mutta olen siirtynyt nahkapuvun käyttöön koska se tuntuu olevan parempi joka suhteessa. Nykyinen IXS-merkkinen nahkapuku on kohtuullisen laadukas, hintaisekseen hyvä. Puvun kestävyys voisi olla parempikin, varsinkin saumojen laatu ei ole parasta mahdollista.

3.Suositko erityisesti tekstiiliasuja tai nahka-asuja? Miksi?
- Nahkaa. Tekstiilit(Cloverin Goretex) löytyy edelleenkin kaapista, mutta lähes aina tulee valittua nahka. Yleensä tekstiilejä pidetään parempana vedenpitävyyden takia. Mutta ei se paljon lohduta jos housut on kuivat sisältä, mutta ulkokuosi on imenyt litran vettä. Istu siinä sitten kaverin sohvalle... Eli erillistä sadepukua on pakko käyttää, joten sekin etu on menetetty. Lisäksi nahka on turvallisempi kaatumisissa sekä parempi ajaa (tasainen pinta ei riepottele ajoviimasta)

4. Mitä mieltä olet seuraavista tekijöistä?
a. Suojat. Riittääkö sinulle esimerkiksi asussa kiinni oleva selkäsuoja vai käytätkö lisäksi erillistä suojaa?
- Minulla on erillinen selkäsuoja, mutta turhan usein se jää pois... Takin ohut pehmeä suoja ei oikein ole riittävä.
Toivoisitko kiintonaisten selkäsuojien olevan vankkarakenteisempia?
- Kyllä, takissa pitäisi olla kovempi suoja joka tosin pitäisi olla tarvittaessa helposti irroitettavissa ja korvattavissa ohuemmalla/pehmeällä suojalla.
Onko sinulla muita toiveita selkäsuojien suhteen? Olisiko muissa suojissa mielestäsi kehittämisen varaa vai koetko ne toimiviksi? Miten toivoisit niitä kehitettävän?
- En oikein osaa sanoa, mutta jotenkin en oikein tule toimeen irtonaisen selkäsuojan kanssa. Ne eivät tahdo pysyä aina paikallaan, vaikka siinä on olkaimet sekä vyötärökiinitys.

b. Ventilaatio, eli tuuletus. Mitkä ovat ne paikat kehossasi, joiden kohdalle erityisesti tarvittaisiin ventilaatioita? Haluatko niiden olevan jatkuvasti toiminnassa vai ovatko tarpeen tullen avattavat parempia? Onko sinulla muita toiveita ventilaatioiden suhteen?
- Omassa nahkapuvussa on aika hyvä tuuletus, koska olkapäissä on joustomateriaalia josta viima tulee läpi. Toisaalta kylmässä kelissä ne pitäisi saada jotenkin tukittua. Alle 5 asteen lämmössä kaikki viima piätisi saada estettyä jotenkin. Lisäksi housuissa saisi olla jokin systeemi, millä ajoviiman saisi ohjattua tarvittaessa viilentämään reisiä ja nivusia.

c. Irrotettava liiviosa. Tunnetko tarvetta lisätä joskus lämpökerroksia ajoasunalle? Koetko irrotettavan lisävuorin hankalaksi vai toimivaksi? Miksi? Onko sinulla muita toiveita lisälämmityksen suhteen?
- Tekstiilipuvuissahan tuollanen yleensä on. Siinä se toimii ihan ok. Nahkapukuun kaipaisin jonkinlaista irroitettavaa viimanpysäytyskerrosta, varsinkin olkapäille ja rintaan vetoketjun kohdalle. Kuumilla keleillä sen voisi ottaa pois.

d. Turvatyyny. Koetko takin/asun selässä ja niskassa olevat turvatyynyt varusteiksi, jotka olisi hyvä olla vakiona ajoasuissa? (asussa oleva turvatyynyn laukaisin kiinnitetään siis satulan ja tankin väliin, jolloin heti kaatumisen alettua ja kuljettajan jouduttua kauemmaksi pyörästä täyttyvät selkää ja niskaa suojaavat tyynyt ilmalla.)
- En oikein perusta moisista virityksistä...

e. Säädeltävyys. Toivotko asuusi paljon säädeltävyys mahdollisuuksia, esimerkiksi väljyyden suhteen? (Hihojen tiukkuus, vyötärön kiristys yms.) Millaisia lisätoiveita sinulla itselläsi on nykyisten pukujen säädeltävyyttä ajatellen?
- Nahkapuku ei juurikaan kaipaa noita, paitsi vyötärön kiristyksen.

f. Tavaroiden mukana kuljettamis-mahdollisuudet. Tulisiko asussa olla mielestäsi erilaisia taskuja tiettyjä tavaroita varten? Millaisia? Määrä? Sisä- vai ulkopuolella?
- vesisuojatut taskut on must. Yleensäkin mitä enemmän taskuja ja mitä enemmän vesisuojattuja niin sitä parempi. Perussivutaskut saisivat olla vedeltä suojattuja, koska niissä tulee pidettyä kännyä ja lompakkoa.

g. Joustavuus. Mitkä kohdat kehossasi vaativat kunnon joustavuutta materiaalilta ajosi aikana? onko tämä mielestäsi huomioitu markkinoilla olevissa ajoasuissa?
- vyötärö ja kaikkiin niveliin jonkin verran jostoa. Nykyisen pukuni istuvuus on hyvä juuri noiden joustojen ansiosta. Tosin puku on 1/2 numeroa liian pieni.

h. Kaulasuoja/kaulus. Millaista suojaa kaipaat kaulasi alueelle? Toivotko suojan olevan asussa kiinni oleva vai haluatko pukea sen tilanteen mukaan?
- Erillinen kauluri on paras. Se antaa joustavuutta eri keleille. Ajopuvun kaulus pitää olla kuitenkin sellainen, että sateella ei kaula kastu vaikka erillistä kauluria ei ole.

5. Millaisia toiveita sinulla on asun ulkonäön suhteen? Oletko tyytyväinen nykyiseen väriskaalaan ja muotokieleen vai toivoisitko enemmän vaihtoehtoja? Haluatko puvullasi osoittaa että todella ajat moottoripyörää vai toivoisitko asujen olevan enemmän lähempänä perusvaatetusta?
- No minä siis kannatan perusvaatteen kaltaisia hillittyjä pukuja. Niitä on jonkin verran tarjolla, mutta enemmänkin saisi olla valinnanvaraa mustissa kaksiosiasissa nahkapuvuissa. En laske ajopuvuiksi joidenkin (HD, kustomikuskit) käyttämiä nahkavaatteita, joita ei ole suunniteltu todelliseen mp-käyttöön.
 
Jyri vastaus tyhjensi, mutta laitetaan nyt vielä omat.

1. Suojaavuus, istuvuus.

2. Toistaiseksi ovat vastanneet, tosin ainahan voi parantaa. Itselläni on Dainesen valmistama nahkapuku. Jos jotain pitäisi parantaa, niin varmaankin puvun tuuletusta. Hellekeleillä meinaa hiki tulla.

3. Nahka-asuja. 1) Niiden suojaavuuden takia. 2) Paremman istuvuuden, eli ne eivät lepata ajossa.

4. a) Tällähetkellä itselläni ei ole selkäsuojaa, mutta ensi kaudelle on tarkoitus hankkia. Oman pukuni kanssa parhaiten sopii erillinen selkäsuoja, jälleen Dainesen valmistamana. Ainakin omassa puvussani muut suojat istuvat mallikkaasti ja tuntuvat peittävän ne paikat joita niiden on tarkoitus suojatakin.

b) Pahiten hikoilee tietysti yläruumis ja selkä. Mielestäni tarvittaessa avattavat suojat toimivat paremmin, sillä joudun samalla puvulla ajamaan kevään, kesän, syksyn, helteet, sateet ja ilmanlämpötilan ollessa nollassa. Kylmillä keleillä kaikki ylimääräiset reijät on parempi olla tukittu.

c) Itse käytän urheilukerrastoa mikäli tarvis. Irrotettava vuori on liian paksu ja "pusero tyhjenee" kun sen ottaa pois -> lepatusvaara.

d) En koe tarpeelliseksi.

e) Nahkapukuhan on ostettava liian pienenä, joten nahka siis itsekseen venyy oikeista paikoista. Eli ainakaan nahkapukuihin ei tarvitse. Kisapuvuissahan on sitten erikseen vetoketjut joilla kuski saadaan "lukittua" ajoasentoon.

f) Yksi vedenpitävä tasku on tarpeen. Lisäksi jotain pieniä taskuja avaimille jne. Ei tarvetta millekään "voidepussille".

g) Hartiat, alaselkä, haarat ja polvitaipeet.

h) Erikseen puettava kaulasuoja on mielestäni parempi. Perusteluna jälleen ajokelien vaihtelevuus. Viileämmällä on saatava paksumpi suoja ja helteillä sitä ei välttämättä tarvitse ollenkaan.

5. Mielestäni nämä nykyiset moniväri-lieskat-salamoita- väritykset ovat joissain tapauksissa jopa kammottavia. Tietysti ne erottuvat taustasta ja näin motoristin huomattavuus paranee. Mutta toivoisin myös maltillisempia värityksiä, eli ei niin paljon motorismia huutavia. Vaikkapa ihan vain tyylikkäitä?!?

Eipä mitään. Toivottavasti olin avuksi.
smile_org.gif

-Antti
 
Montaa mieltä löytyy, mikä sallittakoon. Itselleni on tärkeää, että ajovaatteet ovat lämpimät ja viiman pitävät. Ja ne saa tarvittaessa riisuttua pois. Ja ne ovat mustat. Muulla ei ole juuri merkitystä.

-harmaahukka-

Tästäpä olikin suuri apu rättisuunnittelulle
tounge.gif
 
1. Millaiset ominaisuudet asetat ajoasussasi tärkeimmäksi? Miksi?
-Kyllä turvallisuus on 1.mukavuus ja istuvuus 2.monikäyttöisyys 3. ulkonäkö 4.
2.Ovatko markkinoilla olevat tuotteet vastanneet omia tarpeitasi harrastuksesi parissa vai kaipaisitko niihin jotain parannuksia? Millaisia? Jos tuotteet ovat olleet täysin toimivia niin mikä on käyttämäsi merkki?
-Laatu maksaa.Hinta/Laatusuhde on raju.Aloittelevat motoristit ostaa ensin mopon ja jos rahaa jää niin "jotkut romppeet"=ei hyvä
3.Suositko erityisesti tekstiiliasuja tai nahka-asuja? Miksi?
-Nahka-asua + sadeasua.Nahka hengittää helteessäkin paremmin kuin gore
4. Mitä mieltä olet seuraavista tekijöistä?

a. Suojat. Riittääkö sinulle esimerkiksi asussa kiinni oleva selkäsuoja vai käytätkö lisäksi erillistä suojaa? Toivoisitko kiintonaisten selkäsuojien olevan vankkarakenteisempia? Onko sinulla muita toiveita selkäsuojien suhteen? Olisiko muissa suojissa mielestäsi kehittämisen varaa vai koetko ne toimiviksi? Miten toivoisit niitä kehitettävän?
-nahkatakin selässä erillinen piiitkä tasku selkäsuojalle.Voisi olla leveämpi jos suoja olisi joustavampi(2 kerroksinen keskeltä,sivut joust.)
b. Ventilaatio, eli tuuletus. Mitkä ovat ne paikat kehossasi, joiden kohdalle erityisesti tarvittaisiin ventilaatioita? Haluatko niiden olevan jatkuvasti toiminnassa vai ovatko tarpeen tullen avattavat parempia? Onko sinulla muita toiveita ventilaatioiden suhteen?
-Selkä,nivustaipeet,polvitaipeet.(rei'itetty vuori+nahka)
c. Irrotettava liiviosa. Tunnetko tarvetta lisätä joskus lämpökerroksia ajoasunalle? Koetko irrotettavan lisävuorin hankalaksi vai toimivaksi? Miksi? Onko sinulla muita toiveita lisälämmityksen suhteen?
-Ei tarvetta.Ohut urheilukerrasto on OK.Kylmällä lisäksi fleece-alusasu.
d. Turvatyyny. Koetko takin/asun selässä ja niskassa olevat turvatyynyt varusteiksi, jotka olisi hyvä olla vakiona ajoasuissa? (asussa oleva turvatyynyn laukaisin kiinnitetään siis satulan ja tankin väliin, jolloin heti kaatumisen alettua ja kuljettajan jouduttua kauemmaksi pyörästä täyttyvät selkää ja niskaa suojaavat tyynyt ilmalla.)
-Varmaankin hyvä jos kolisee,mutta...arvaappa moniko unohtaa irrottaa laukaisuvitjat esim. tankatessaan?
e. Säädeltävyys. Toivotko asuusi paljon säädeltävyys mahdollisuuksia, esimerkiksi väljyyden suhteen? (Hihojen tiukkuus, vyötärön kiristys yms.) Millaisia lisätoiveita sinulla itselläsi on nykyisten pukujen säädeltävyyttä ajatellen?
-Nahkapuvussa ei tarvetta.Tekstiilipuvussa tarve jo suurempi.Saa ILKEÄN lepatuksen kuriin.
f. Tavaroiden mukana kuljettamis-mahdollisuudet. Tulisiko asussa olla mielestäsi erilaisia taskuja tiettyjä tavaroita varten? Millaisia? Määrä? Sisä- vai ulkopuolella?
-Tavarat taskuissa on pahoja jos kolisee.Mieluummin laukuissa,(1 povitasku on jees)
g. Joustavuus. Mitkä kohdat kehossasi vaativat kunnon joustavuutta materiaalilta ajosi aikana? onko tämä mielestäsi huomioitu markkinoilla olevissa ajoasuissa?
-Alaselkä,hartia/olkapäät,yläpolvi.Huomioitu aika hyvin ainakin nahkoissa.
h. Kaulasuoja/kaulus. Millaista suojaa kaipaat kaulasi alueelle? Toivotko suojan olevan asussa kiinni oleva vai haluatko pukea sen tilanteen mukaan?
-Jonkinlainen kiinteä,ohut kaulasuoja voisi olla hyvä.Voisi kääntää tarvittessa vaikka takin sisässä olan yli.(Siinäpä kehityksen paikka ja lopputyö)
5. Millaisia toiveita sinulla on asun ulkonäön suhteen? Oletko tyytyväinen nykyiseen väriskaalaan ja muotokieleen vai toivoisitko enemmän vaihtoehtoja? Haluatko puvullasi osoittaa että todella ajat moottoripyörää vai toivoisitko asujen olevan enemmän lähempänä perusvaatetusta?
-Mustasta ei väri muutu.Sade asusta mahdollisimman räikeä.
Lisäkommenttina hansikkaista:-ehdottomasti muotoon ommellut,ei saumoja kämmenpuolelle.
smile_org.gif
 
EN nyt ala kirjoittamaan noihiin kaikkiin vastauksia, mutta kannattaa myös panostaa vaatteiden lämpöihin ja vedenkestävyyteen.
 
Uskon että kaikki oleellinen on jo tullut edellä sanotuksi. Asun pitäisi olla mahdollisimman turvallinen, mutta silti mukava ja käytännöllinen kaikissa olosuhteissa sekä tietysti vielä hyvännäköinenkin. Viimeisin vaatimus on kyllä joskus hankala toteutaa sillä makuja riittää joka lähtöön.

Suurimmaksi ongelmaksi käytännössä uskon kuitenkin itse muodostuvan sopivan hinta-laatusuhteen löytymisen. Me kaikki käyttäisimme varmasti edellä mainitun tunnusmerkistön täyttäviä asuja (ja niitä kyllä löytyy), mutta valitettavan usein tällaisten asujen kohdalla hinta nousee korkeaksi. Syynä korkeaan hintaan on yksinkertaisesti laadukkaiden materiaalien sekä korkeatasoisen työn kalleus. Huolimattomasti ja halvoista materiaaleista tehdyt asut voivat kyllä olla hyvännäköisiä ja kohtuuhintaisiakin mutta ne ovat sitten käytössä kaikkea muuta kuin sitä mitä motoristit asultaan yleensä toivoisivat.
 
Pistänpä tähän nyt vielä oman vastaukseni, vaikka siitä taitaakin tulla muiden vastausten toistoa...

1. Turvallisuus, mukavuus(istuvuus), ulkonäkö, hinta

2. Kaikissa ostamissani ajovarusteissa on ollut ominaisuuksia, jotka ovat minua ärsyttäneet. Milloin istuvuus kehno, veden pitävyys/hengittävyys huono, jne. Mutta samoissa vermeissä on ollut paljon hyvääkin.

3. Omistan molemmat (nahka-ja kangaspuvun). Molemmissa omat etunsa, mutta nahasta pidän sen turvallisuuden, istuvuuden ja ulkonäön vuoksi enemmän.

4. a) Minun käyttööni kiinteäkin suoja riittäisi, kunhan on riittävästi luottamusta herättävä...

b) Rinta, olkapäät, selkä ja pää(mut siihen ei taida oikeen minkään ajoasun tuuletus auttaa..
tounge.gif
)

c) Irrotettava vuori on loistava ominaisuus! Ja mielestäni myös erittäin toimiva. Taitaapi olla eräällä tunnetulla suomalais merkillä myös sateenkestävän kalvon irroitus mahdollinen, joka toisi pukuun roimasti lisää mukavuutta helteisellä kelillä.

d)Turvatyyny...hmmmm. Ei mulle kuitenkaan kiitos.

e)Käsivarsiin (siis hihoihin) pari säätöä, vyötärölle pikasäädöt ja samoin ehkä yläselkään ja rinnan korkeudelle

f)Riittävästi taskuja ja mieluusti kaikki vedenpitäviä! Pari riittävän suurta povaria, helposti avattavat ja suljettavat(hanskat kädessäkin) taskut eteen ulkopuolelle lompsaa ja kännyä varten, pyörän avaimille oma pikku tasku ja sitten vielä pari eteen ja yks iso perspuolelle. Siis kaks povaria, kaks rintataskua, kaks taskua lähelle vyötäröä ja yks selkäpuolelle. (Näitä taskumääriä ei taida saada nahkatakkiin mahtumaan muuten kuin pituutta lisäämällä
biggrin.gif
)

g) Joustavuutta pitäis olla kaikissa taipeissa sekä selässä. Ja perseessä niin, ettei kangas mee ryppyyn.

h)Mieluummin erillinen kaulasuoja kuin joku integroitu joka ei kuitenkaan toimisi. Kauluksen tulee olla riittävän tiivis ja helposti ja luotettavasti säädettävissä, jotta vesi ei pääse takin sisään. Niskasta riittävän korkea ja mukavasti topattu ja vuorattu.

5. Kaikki ajoasuni ovat mustia. Mutta en pane pahakseni jotain hillittyä määrää muitakin värejä asussa. Jos ajoasu istuu hyvin niin se voi olla MELKEEN minkä värinen tahansa ja on silti hyvän näköinen. Ja lopuks: Kyllä mun mielestä mp-ajoasun pitää näyttää siltä, että se nimenomaan on moottoripyöräilyyn suunniteltu eikä mikä tahansa tuulipuku.

Kiitos itsellesi. Joskus täälläkin kysellään ihan järkeviä...
tounge.gif
tounge.gif


T.Aki
 
Moikka!
turvallisuus on ajopuvun tärkein ja ainoo funktio. muuten sitä ajelis missälie... ...tiimari...  
biggrin.gif
köh,

nahka on (?) kestävin, siks valitsin sen. ventilaatio olis itselle tärkeempi ku 100%vedenpitävyys, koska ajan lähinnä huviksi enkä hyödyksi, eli useemmin hyvällä ku huonolla säällä. känny sateella minigrip-pussissa. vednpitävä tasku vois kyllä silti olla hieno asia.

en yleensä pikkumatkoilla kanna mukana lompakkoa ollenkaan, päällä puhelimen lisäks kahvirahat ja hima-avain.
joissain talviurheilukamppeissa on hissikortille littana läpinäkyvä 'ikkuna'tasku takin sisäpuolella. vois ehkä toimia?
siihen vois laittaa esim luottokortin, ajokortin tai rekkarin tai esim. elinluovari kortin.

pikkuinen tasku puvun päälipuolella olis ollut reissussa hyvä, kun piti maksaa motari maksuja. sellainen josta saa notkeesti pari rahaa riisumatta hirveesti varusteita.  

turvallisuus- ja istuvuusnäkökohdat tulikin jo aikaisemmissa melko kattavasti.

ehkä olet se messias joka alkaa tehdä muunkin värisiä ajopukuja daameille kuin mustia!!!  
062802jumpie_prv.gif


emmä tarkota mitään marimekon unikkokuosia, mutta vaihtoehtoista räväkkää ajattelua olis tervetullutta. vaalempia ja kirkkaita värejä. tyyliin kill bill keltanen!  
wink.gif


ja sun täytyy ite heti keväällä alkaa testaa ominaisuuksia käytännössä!?
sport05.gif
 
Kaikki taitaa olla jo tossa edellä mainittu, mutta tässäpä jotain omia huomioita:

-Turvallisuus mukavassa muodossa aina tärkeetä. Turvatyyny-härdellit perseestä.
-Joskus pimeellä ajellessa tulee mieleen että nahkavermeissäkin voisi olla näkyvät heijastimet. Joissakin toki onkin..
-Vedenpitävyys on pirun tärkeää, märkänä tekee virheitä! (Kysykää vaika Naisilta!)
tounge.gif

-Taskut jotka voi aukaista hanskat kädessä (Vetoketjun lirpakkeessa kookkaat nauhat tms.)

Onnea haastavassa työssäsi.
 
1. Turvallisuus, käyttömukavuus, ulkonäkö. Ei kaiketi tarvitse perustella sitä miksi turvallisuus on tärkeää? Käyttömukavuus on minulle tärkeä siksi että ajan melko pitkiä päivämatkoja reissuissa; jos puku on epämukava, se ei ole turvallinen huomion kiinnittyessä liikennetilanteen sijaan puvun epämukavuuteen.

Käyttömukavuus sisältää myös hengittävyyden ja (erityisesti sadehaalareissa) PÄÄLLEPUETTAVUUDEN! Menee hermot jos releitä joutuu kiskomaan puoli päivää päälle - koskee myös tekstiilejä joissa irrotettava vuori, napit sun muut irtohärpättimet ei välttämättä toimi kiinnityksessä. Tarranauhaa käytettäessä on sen sijainnin oltava sellainen että se ei tartu muihin vaatteisiin tai letillä oleviin hiuksiin (kaulureissa olevat niskan tarranauhat on saatanasta, mutta kypärähuppu pelastaa!)

2. Olen käyttänyt melko sekalaisia merkkejä, lähes kaikki ovat vastanneet senhetkisiä tarpeitani. Rukan sadehaalari vuodelta -88 oli varusteiden ehdotonta eliittiä, helppo pukea päälle ja ottaa pois mm. lahkeiden nappikiinnityksen ja kumikankaan neulotun sisäpinnan (liukui myös kenkien yli helposti) ansiosta.

3. Suosin nahkaa sen suojaavuuden, istuvuuden ja hengittävyyden takia. En tällä hetkellä omista mitään kunnollisia tekstiilejä, mutta ovat hankintalistalla melko korkealla, syksyn ja kevään alhaisten lämpötilojen vuoksi.

> Riittääkö sinulle esimerkiksi asussa kiinni oleva selkäsuoja vai käytätkö lisäksi erillistä suojaa?

Asussa kiinni oleva riittää.

> Toivoisitko kiintonaisten selkäsuojien olevan vankkarakenteisempia? Onko sinulla muita toiveita selkäsuojien suhteen?

Kyllä, monien asujen valmiit suojat ovat aika heiveröistä materiaalia. Ihmettelen miksi kukaan ei ole kokeillut niveltyyppistä, istuvampaa suojaa ajopuvuissa...?

> Ventilaatio, eli tuuletus.

Olisi hyvä olla tarpeen mukaan avattavat. Tuuletusta kaipaa ainakin yläkroppa, tarkemmin selkä ja kainalot.

> Tunnetko tarvetta lisätä joskus lämpökerroksia ajoasunalle? Koetko irrotettavan lisävuorin hankalaksi vai toimivaksi? Miksi?

Kyllä, kyllä, ks. kommenttini käyttömukavuudesta.

> Turvatyyny. Koetko takin/asun selässä ja niskassa olevat turvatyynyt varusteiksi, jotka olisi hyvä olla vakiona ajoasuissa?

En. Parempi satsata koviin suojiin, en luota a) ilmatyynyn kestävyyteen liukumistilanteessa b) toimivuuteen c) siihen ettei pullo tekisi vaurioita. Lisäksi ilmatyynyratkaisu on jumalattoman kallis.

> Säädeltävyys.

Nykyisin löytyvät ovat riittäneet hyvin, mutta toivoisinpa tosiaan että joku valmistaja tajuaisi että kaikki eivät ole keskimittaisia - monien settien housuja ei löydy lyhyelle ja varsinkin tekstiilihousuja on usein mahdotonta lyhentää hukkapätkälle. Lyhyitä housuja kehiin!!

> Tulisiko asussa olla mielestäsi erilaisia taskuja tiettyjä tavaroita varten? Millaisia? Määrä? Sisä- vai ulkopuolella?

Povitaskut saisi olla, myös naisten leikkauksella varustetuissa asuissa. Ja vedenpitäviä, erityisesti lompakolle ja kännykälle, sekä jokin helposti sijoitettu tasku avaimille.

> Mitkä kohdat kehossasi vaativat kunnon joustavuutta materiaalilta ajosi aikana?

Taipeet erityisesti, lisäksi lantionseutu/takamus.

> Kaulasuoja/kaulus. Millaista suojaa kaipaat kaulasi alueelle?

Nahkaista irtosuojaa joka tulee rinnan päälle. Tarranauhakiinnityksen sijoittelu voisi olla myös muualla kuin niskassa (ottaa kiinni niskavilloihin).

> Millaisia toiveita sinulla on asun ulkonäön suhteen? Oletko tyytyväinen nykyiseen väriskaalaan ja muotokieleen vai toivoisitko enemmän vaihtoehtoja?

Suoria, tukevia nahkahousuja saisi olla enemmän, nyt löytyy joko melko ohuita farkkuja tai sitten paksuja ratatyyppisiä housuja polvipalasysteemeineen. Musta musta on hyvä väri, mutta klassisia takkeja voisi maustaa muillakin murretuilla väreillä kuin oranssilla...

> Haluatko puvullasi osoittaa että todella ajat moottoripyörää vai toivoisitko asujen olevan enemmän lähempänä perusvaatetusta?

Jos turvallisuus ja käyttömukavuus täyttyvät, niin asut voisivat olla lähempänä perusvaatetusta ulkonäöllisesti. Rokkia unohtamatta  
wink.gif


Edit: PS. suosittelen tutustumisvisiittiä myös MP-messuille; Sieltä löytynevät kaikki uudet ja vanhat innovaatiot alalta.
 
Yksi asia johon tahtoisin kiinnitettävän huomiota on lahkeiden pituus, ja myös hihojen. Ihminen jolla on tilastokeskiarvoa pidemmät raajat ei tahdo löytää sopivaa asustetta. Het kun on tarpeaksi pitkät niin sit on muuten mallia teltta. Tämä ongelma on itsellänikin, eritoten housuissa.

Kait näemme sinut ensi kesänä näiden ohjeiden mukaan suunnitellussa ajopuvussa?
 
Kun nuo tyhjentävät ja oikeasti jotain hyödyttävät vastaukset on jo kirjoitettu, jää meikäläiselle (jälleen) umpipyöreiden ja hyödyttömien kirjoittelu...

Itsehän aion nahkapuvun ens suvena ostaa, koska nykyinen tekstiilipuku ei miellytä (ainakaan housujen osalta...).

Tuota nahkapukua tulen käyttämään vapaa-ajalla suoritettavissa stressinpoistoreissuissa, Goretexiä käytän, jos vettä tulee kuin esterin...

Ainoa ongelma tässä sitten koituukin työmatkoista, olen peruslaiska juntti, ja kahden kesän jälkeen olen saanut tarpeekseni housujen kanssa leikkimisestä. Eli jatkossakin joudun työpaikalla vaihtamaan ajohousut farkkuihin ja päinvastoin.

Henkilökohtaisesti alkaa vituttamaan koko ajohousujen kanssa pelleily ja aikomuksena on etsiä ajohousut, joita pystyy ja kehtaa käyttää myös vapaa-ajalla. Ongelmiahan tässä tilanteessa taas tulee mieltymyksestäni löysiin farkkuihin, "sopivat" ja tiukat housut saa aikaan pienimuotoista vitutusta, mutta ajovaatteiksihan taas ei löysiä voi ottaa suojien paikallaanpysyvyyden vuoksi. Eli koskaan ei ole hyvä...

Odottelen siis sitä hyvää haltijaa, joka taikoo meikäläistä miellyttävät löysät ajohousut, joita voi käyttää myös vapaa-ajalla, ja joiden suojat pysyvät paikallaan konttauksen aikana...

Edit: Eli siis kohdan 5. "Millaisia toiveita sinulla on asun ulkonäön suhteen?" kysymykseen: "Haluatko puvullasi osoittaa että todella ajat moottoripyörää vai toivoisitko asujen olevan enemmän lähempänä perusvaatetusta?" vastaten:

Enemmän lähempänä perusvaatetusta, moottoripyöräily on itselleni ehkä elämäntapa, mutta ei mua kiinnosta tuoda sitä esille, kun ei se muille kuulu hevonvitun vertaa...
 
Em. turvallisuuskohdat tietty, mutta naisten mallistoa voisi laajentaa... enemmän nahkaisia sporttimalleja naisille, kiitos! Eli kyllä vaatteen ulkonäkö merkitsee aika paljon ostopäätöstä tehtäessä. Tyylikästä... Ja eri mitoituksillakin...eivät naisetkaan kaikki samaan muottiin sovi. Hienoa, että kysyt!
062802moto_prv.gif
 
Lyhyt kommentti jos se auttaa mitään (noi turvallisuusasiat on jo käsitelty)..

Miksi nää kangasasut on aina noita perkeleen hiihtohousuja.

Halvarssonilta on tosin nyt tullut pari vuotta maastokuviolla olevaa ajohousua, oisko ollu Rambot.. mutta _värien_ ja muiden koristuksien käyttö noissa tiksteks vaatteissa on aina: mustaa mustan päällä.

Takeissa tilanne on vähän parempi mutta housut on aina niitä hiihtohousuja..

Itse onnistuin saamaan KTMn HEQ Kataloogin 'baggy' cordura byysät, ne on niin hyvän näköiset ajohousut että jengi tulee kyselemään niistä maitokaupassa... eli markkinoita olisi mutta kun kukaan ei tee niin ei tee.

Oma ideaali ajohousuni olisi: Corduraa, löysällä leikkauksella että housun lahkeet saa ajosaappaiden päälle (tärkeä pointti itsellä, monestakin syystä), tarpeeksi taskuja, reisitaskut niiden normaalien etupuolella olevien lannetaskujen lisäksi, tasku tarpeeksi syvät ja tiukat ettei romut tipu kyydistä ajon aikana.

Mahdollisuus lisätä esmes Knoxin syndit ko. pöksyihin olisi myös mukava ominaisuus.

Sään kestolla itselle ei oikeastaan ole väliä, jos tiedän että sataa laitan kurapöksyt jalkaan.

Ja ehdottomasti jotain valikoimaa eikä sitä ikimustaa. Tribaalia liekkikuviota, 'Racing replika' logosarjaa yms.

Kiitos ja anteeks.
 
En vastaa joka kohtaan, mutta jotain mitä ajatuksissani ajoasulta toivoisin..

Voi hyvä luoja, että noissa ajovermeissä tulee kuuma! Jo päälle pukiessaa alkaa hiki virrata (kesällä) Ja siksi niitä ei tule pidettyäkään kuin reissussa. Mukavuus menee turvallisuuden edelle..
Hengittävät goretexit? Teoriassa ehkä, mutta käytännössä asia on toisin. Ihan huuhaata koko juttu, vaikka eri mieltä saa ollakin.

Irtovuoret... Periaatteessa ok., mutta mihin ne laitetaan? Kahden henkilön ajoasujen irtovuoret täyttää yhden sivulaukun. Meinaan vaan, että pitemmästä reissusta puhuttaessa tilaa ei ole yhtään liikaa, eikä ne irtovuoret mahdu minnekään. Saman asian ajaa normaalit vaatteet, jotka voi tarvittaessa jättää ajoasun alle.
Milloinko viimeksi käytin omia irtovuoreja? Vastaus: Huhtikuussa 2004.

Kunpa joku keksisi ilmastoidut varusteet, joiden käyttö olisi helppoa ja miellyttävää hellesäälläkin. Nämä nykyiset on paremmin talvi / moottorikelkkakäyttöön soveltuvia.
 
Back
Ylös