• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

uusi 1290 Super Duke KTM tulossa vihdoinkin.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Wiwwee
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Huh huh että pulssi nousee...

on muutes mielenkiintoisen oloinen tuo etuputkien alapään konstruktio.
 
Viimeksi muokattu:
1290superduke-prototype-02.jpg
 
Helkkarin räyhän näköinen pyörä!
Ainoo joka häiritsee on noi putkien ulostulot eri paikoissa??
 
GuessWho sanoi:
Huh huh että pulssi nousee...

on muutes mielenkiintoisen oloinen tuo etuputkien alapään konstruktio.

Näyttäs olevan noita hipo-hipo-keuloja, joita näkee esim. MM-tason kilpureissa.
 
^Suattaapi olla että kaupan myyntimallissa ei tuollaista lisäsäiliöllistä keulaa ole. Käsittääkseni ovat suht arvokkaita tuubeja. Toisaalta, kehitys kehittyy ja samalla tuontantokustannukset myös.
 
Oishan se paineistettu haarukka hieno katumopossa, joskin jotenkin (lue hyvin paljon) epäilen että ei tule ainankaan perusversioon, kun ei niitä ole tainnut paljoa Desmosediciä köyhemmissä mopoissa näkyä.

Ihan sama - uljaalta peliltä vaikuttaa kaikin puolin!
 
moottori näyttää olevan kovin lähellä RC8:n moottoria ainakin päällisin puolin. En tykkää tuosta yksipuoleisesta haarukasta mutta kai se on pakko hyväksyä :D
 
Hitto että noi vanteet on hienot! Jus sellasta "ei tässä tttu keritä mitää mä lähen MORO ->" meininkiä. Ei ihan kamala juu. :wanna:

Tosin penkki – köh – meikäläisen makuun, tai siis… ahteriin… hiukan liian ohkainen :paikallatuulee:
 
Kone on 100 cc isompi ku RC8R kone, joten olettaisin vääntöä olevan reippaasti ja tehojakin vähintään se 180. Paino mielellään tankattuna sen max. 205 kg
 
mattipoeka sanoi:
Kone on 100 cc isompi ku RC8R kone, joten olettaisin vääntöä olevan reippaasti ja tehojakin vähintään se 180. Paino mielellään tankattuna sen max. 205 kg

Jos viritysaste on edes joltisenkin järkevä, pitäisi vääntölukemien pyöriä jossain 135-155Nm välimaastossa. Vakiona todennäköisesti jossain 140Nm huitteilla ja putkiston ja säädön kanssa tuolla lähellä 155Nm tai jopa jonkin verran yli. Tehoa tuskin on ihan 180 heppaa, tai sitten markkinointi KTM:llä on vihdoin ymmärtänyt mitä kansa haluaa. Jos paino kohoaa kovin paljon yli 190kg:n olen pettynyt.
 
Itse ymmärsin, että kyseessä on konseptipyörä eikä siis tuotantopeli. Varmasti on suuntaa-antava ja lähellä tulevaa tuotantopeliä, kuten aikoinaan oli RC8 konsepti ja sittemmin toteutunut tuotantomalli. Mutta eiköhän nuo pudota vähän speksiä ja ulkonäköä katuosilla.
 
Back
Ylös