• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

TZR 125 käyntiongelma...

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja 323fgti
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eli neuvoa kaivattaisiin kun tetsarissa leikkas mäntä kii, porautin pytyn, ostin männän ja laitoin kii, pyörä lähtee ekalla polkasulla käyntiin muttei kestä kaasua ollenkaan, heti kun koskee kaasuun ni pyörä sammuu ja kastelee tulpan. en keksi missä vika ku mihinkään säätöihin ei oo koskettu. tuli mieleen et voisko olla männän renkaista kiinni ku en kattonu kummin päin ne laitoin, vai onko edes väliä, muovirenkaan laitoin alemman alle.

kiitos jo etukäteen.
withstupid.gif
 
itselläni ainakin joskus vanhassa tzr kävi niin että lähti huonosti käyntiin, ei pysynyt käynnissä mutta kyllä tehoja oli ihmeteltiin vikaa pidemmän aikaa mutta sitten kun otettiin pakoputki pois ja kurkattiin niin oli ylemmästä männänrenkaasta lähtenyt palanen, eli ota nyt ensimmäiseksi koko putki pois ja kurkkaa missä kunnossa männänrenkaat ovat
 
vika voi olla kymmenessä eri paikassa. Kiinnileikkautumisen jälkeen pitäisi aina tarkastaa myös kiertokangen ja kampiakselin suoruus heittokellolla, onko leikkaus antanut pipiä kampiakselin päähän, esim muuttamalla sytytysennakkoa (kiila rikki tai ei kohdillaan), onko mäntä muutenkin oikea kuin halkaisijaltaan eli onko palotilan koko muuttunut pystyssuorassa suhteessa tai että aukeaako imu ja pakoaukko oikealla hetkellä. Onko mäntä oikeinpäin (helman pituus). Onko imu tai pakoaukko saaneet osumista hudaa, onko imusarjan läppärunko vioittunut ja oikein päin (jos sellainen tetsarissa on). Ainakin crossipuolella oli monella vajaan konerempan jäljiltä vastaavia ongelmia että tyhjäkäynti oli ok, mutta heti kun torvea avattiin, kone kuoli siihen. Pelkkä poraus ja männänvaihto on yleensä aika vajaamittainen toimenpide leikkaantumisen jälkeen.
 
Kiinnileikkautumisen jälkeen pitää ensin selvittää mistä se johtui, vian aiheuttaja pitää korjata ettei vika (kiinnileikkautuminen) heti uusiudu. Laiha seos voi olla yksi syy. Laihaan seokseen syy voi olla esim. murtuma kumisessa imukaulassa, löystynyt imukaulan/kaasuttimen kiinnitys, kampiakselin stefan vaurio. Laiha seos voi myös aiheuttaa mainitsemasi käyntihäiriön. Aloita vian etsintä näistä.
 
Back
Ylös