• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

turvalliset hanskat ja saappaat 'tourinkiin'

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mammutti
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
morgen,
tää voisi mennä 'varusteet'-osastolle mutku kyselen juurikin turva-näkökulmasta niin sallitteko tänne.

Elikkä: meikä päätti keväällä päivittää ajovarusteita, intouduin hankkimaan vimpan päälle sertifioituja vermeitä, nyt on garderoobi valmis joka säähän, ainoastaan nuo hanskat ja töppöset puuttuu.

Mitä voi arvella perusnahkahanskan hinkkauskestävyydestä, mulla on noita IXS:n 'touring'-tyyppisiä kesä- sekä goretex-hanskoja, ei mitään kovikkeita, yksinkertainen nahka ja that's it. ootteko kaatunu sellasilla?

miksi en hankkisi 'racing'-hanskaa tavalliseen ajoon, toimiiko sellainen vai onko selviä haittoja? malli oltava sellainen että vedetään hihan päälle.

iskuja vastaan on selvä että hanskoissa pitää olla kovat suojat, mutta mikä olisi riittävä suoja asvalttihiontaa vastaan moottoritienopeuksissa?

sitten kenkät. kuinka olennainen on nilkan ja sääriluun terässuoja maantieliikenteessä? onko uhkana siis jäädä pyörän alle, vai meneekö jalat rikki tiellä pyöriessä? mitään racing-kenkää en varmaan ostaisi , enpä ole sellaista sovittanutkaan mutta ne vaikuttaa jotenkin niin jäykiltä ja hankalilta käyttää, saada päälle/pois, liekö turhia ennakkoluuloja?

mikä olisi mielestänne touring/kaupunkikuskille 'keskimääräistä parempi ratkaisu' näissä hanska/kenkähankinnoissa? Lindstrandsilta kattelin (jälleen) CE-sertifioituja Champ/Defence-saappaita sekä Safety Grip-hanskoja.

062802moto_prv.gif


(heh, kohta räteihi ja lumpuihi menny enemmän rahnaa kuin pyörän jälleenmyyntiarvo
omg.gif
)
 
miksi en hankkisi 'racing'-hanskaa tavalliseen ajoon, toimiiko sellainen vai onko selviä haittoja? malli oltava sellainen että vedetään hihan päälle.

mitään racing-kenkää en varmaan ostaisi , enpä ole sellaista sovittanutkaan mutta ne vaikuttaa jotenkin niin jäykiltä ja hankalilta käyttää, saada päälle/pois, liekö turhia ennakkoluuloja?
Itse en hanskoista ole mitään selviä haittoja huomannut, bonusta on että turpaanveto uhkailut saavat vakuuttavuutta lisää
tounge.gif
. Kengät onkin sitten hieman eri asia, helposti saa laitettua jalkaan ja otettua pois mutta ei niillä mielellään kävele kuin pyörälle ja takas

Niin ja hanskat on astarin gp tech ja popot astarin supertechit.
 
Lindstrandsilta kattelin (jälleen) CE-sertifioituja Champ/Defence-saappaita sekä Safety Grip-hanskoja.
Toi CE merkintä ei sinänsä tarkota mitään suojien kannalta. Yleensä alkuperäisinä suojina toimii vaahtomuovi lankku, ainakin halvimmissa/keskihintaisissa takeissa. Ite vaihdoin Sweepin takkiin samointein Dainesen selkäpanssarin vaahtomuovisen tilalle ihan oman mieltymyksen mukaan. Lindstrandsin housuihin piti ostaa suojat erikseen, otin jotkut kumiseos suojat, tuntuu jämäkiltä mutta kuitenkin joustavilta. Kokemusta suojaavuudesta ei vielä ole, eikä toivottavasti tule.
 
Saapasasiaan en osaa niin paljon ottaa kantaa, mutta itsekin ajelin viime suven juuri ko. gorehanskoilla ja mietin samoja kysymyksiä... Ostin sitten keväällä Joe Rocket GPX 2.0 -ratahanskat touringkäyttöön, ja olen ollut positiivisesti yllättynyt! Ei ole mitenkään huono valinta ottaa racing-tyypppiset hanskat ihan tavalliseen matka-ajoon. "Tatsi" on aivan loistava, ja rystyvahvikkeet tuo lisää turvallisuutta. Näiden Rocketien varretkin on riittävän pitkät (ja vahvistetut) jotta menee hyvin hihan päälle! Hanskat löysin Superbikers:ista Espoosta... Käy netistä katsomassa lisää...
 
Daytonan saappaat ovat varustetut melko uskottavalla määrällä aramidi- ja hiilikuitua ja jos jonkinlaisia suojuksia kaikilla mahdollisilla suunnilla.
Suomessa aika julkean hintaisia, Saksasta saa reilulla parilla sadalla.
 
miksi en hankkisi 'racing'-hanskaa tavalliseen ajoon, toimiiko sellainen vai onko selviä haittoja? malli oltava sellainen että vedetään hihan päälle.

mitään racing-kenkää en varmaan ostaisi , enpä ole sellaista sovittanutkaan mutta ne vaikuttaa jotenkin niin jäykiltä ja hankalilta käyttää, saada päälle/pois, liekö turhia ennakkoluuloja?
Itse en hanskoista ole mitään selviä haittoja huomannut, bonusta on että turpaanveto uhkailut saavat vakuuttavuutta lisää
tounge.gif
. Kengät onkin sitten hieman eri asia, helposti saa laitettua jalkaan ja otettua pois mutta ei niillä mielellään kävele kuin pyörälle ja takas

Niin ja hanskat on astarin gp tech ja popot astarin supertechit.
+1 noille kamoille...

Tän vuoden versio tuosta saappaasta on jopa "helppo" laittaa jalkaan
smile_org.gif
Tosin edellistä versiota näytti saavan huokeasti allrightista...
 
Kyllä ne hanskat kannattaa hyvät ja tukevat olla. Mulla oli viime lipoissa kevyet endurohanskat, joissa rystysten nahkapäällysteiset muovisuojat melkein kulu puhki liukuessa. Lisäksi olivat joustavaa kangasta nahkavahvikkein kämmenissä ja peukalo pääsi vääntymään sarven iskusta ja murtui. Kannattaa pitää mieluummin tukevampaa mallia, joissa on jotain tukea sormille ja rystysissä kunnon suojat, kun niitä käsiä kuitenkin painaa lipoissa maahan.
 
kiitos kommenteista, pienen kiertelyn ja harkinnan jälkeen päädyin hankkimaan nuo mainitsemani Lindstrandsin kamat, jotka siis täyttäneet CE-standarding 'level 1',  ensikokemukset:

Defence-saapas: tukeva on kuin rakennusmiehen turvakenkä, alkumetrien jälkeen kävelykin sujuu mainiosti. Haittapuolena verrattuna pehmeämpiin IXS:n touring-saappaisiin on tuntuman puute vaihdepolkimeen, kun saappaassa on kovat kuoret eikä nilkastakaan ihan kevyesti taivu niin ei oikein tunne että tuliko sitä vipua jo väännettyä vai ei. Samoin jarrupolkimen käyttö vaatii uutta totuttelua, mutta eiköhän nämä muutamassa tunnissa löydy.

Safety Grip-hanska: Sama juttu, koviketta ja kulutuspintaa löytyy uskottavasti, ei vedenpitävä hanska mutta tuntuu että tällä pärjäisi aika viileällä kelillä. Tuntuma kahvaan on taas paljon huonompi kuin ohuemmalla IXS:n nahkaisella touring-hanskalla, kämmenpuolella kaksinkertaista nahkaa niin ettei taas oikein tiedä ja tunne että miten sitä kahvaa pitää, pulma varsinkin kaasukahvan kierron kanssa. Vaatii tämäkin totuttelutunteja.

Kaupasta kun lähdin varusteet päällä ajamaan niin ei alkumetreistä meinannut tulla yhtään mitään, 'käyttöliittymä' eli käsien ja jalkojen tatsi täysin hukassa!! Vrt. jotkut muut kivat harrastukset; tatsin puolesta ohuempi parempi ja paras on ilman!
tounge.gif

....mut kyllä jos ilman suojakuorta seikkailee niin joku päivä voi pahasti kirpasta...
buttrock.gif


062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös