Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei tuota kyllä tarvita. Vero voidaan maksaa, vaikka katsastusta ei olekaan suoritettu.Tarvitset myös Tulliin autoverohakemukseen katsastustodistuksen liitteeksi, joten näin hoituu sekin samalla kertaa.
Näin se käytäntö vaihtelee juuri niin paljon kuin mitä on tullejakin.Mopon myyjä kehotti mua menemään ekaks tulliin ja sit konttorille. Mähän menin tyhmänä tulliin, josta kehottivat joko tuomaan mopon näytille, tai käymään ekaks konttorilla, että on jotain tietoa mopon kunnosta veron arviointia varten. Eli mopon kans tulliin tai tuontikatsastukseen ensiks.
Niin ja jotkut tarttee silti kyseisen paperin, vaikka olisi merkinnät kuten sinullakin. Sama juttu kuin tullinkin kanssa; käytäntö vaihtelee paikkakunnasta/konttorista riippuen.En tartte CoC paperia, koska pyöräni on 2002 mallinen ja EY-tyyppihyväksytty(maininta saksalaisessa rekisteriotteessa ja samat koodit koneen rungossa)![]()