Superia ! tuo kylä !
On tullut yövyttyä ja aivan oikea havainto pitää tukikohtana tuota ! Majoitusta löytyy tien molemmin puolin ja valitsee vaan "kotoisimman", eli etupäässä siinä onkin Gasthaus-tyyppisiä yksityisiä joiden hinnat ovat neuvoteltavissa (tinkivaraa siis). Vierestä löytyy hyvä
"reenipätkä" eli tie 185 jota muutaman kerran kun tankoilee alkaa jalkatapit olemaan "alppiuskottavassa" kunnossa
Samnaun kylästä (CH) tankkaukset (huomaa 2-ajoreittiä), joka on verovapaata aluetta. Bensa huomattavasti edullisempaa!
Äläkä missaa
Kaunertalia ! !!
Pääset ylös jäätikölle vaikka laskettelemaan ja tuonne ajo käy myös hyvin ajoreenistä ennen Stelviota ! Varaa muistia kameraan riittävästi !
Ja ajo tuonne Nauders:iin e h d o t t o m a s t i
Pillehöhen kautta, ei mihinkää tunneliin kuten navi ehdottaa jos et ole matkalla tarkkana !
Toinen halpa mesta on tietysti
Livigno, eli Italian verovapaa laskettelupaikka. Yöpymiset alk 20 € ja jos ole thyvä suustasi niin saat aamupalan mukaan
Tunnelissa vain yksi ajosuunta joka siis vuorottelee ja on avoinna vain "valoisalla", tarkista ajat !
Splugenpass myös ehdoton kohde joka pitää ajaa siis ympäri Chiavennan kautta, daily-check:ssä muista jarrupalat, ei huonoilla matkaan !
No sitten jos vielä on puhtia jäljellä ja haluat korkealle (2850m), on
Sölden vieressä ja koko hoito kannattaa tietysti kiertää samalla elikkäs
Timmelcjoch + Passo Giavo !
kliketi !
Kapeaa (hui kamala !) reittiä ei sitten suositella kyytiläiselle jos ei aikaisempaa pohjaa.....
Pso. Gavio
Tätähän voisi jatkaa loputtomiin ! Stelviohan on siis "kuningas" mutta sitten
San Bernardino olisi lähellä eikä Dolomiititkään olisi tuolta kaukana ja sitten... tässähän alkaa nousee taas kuume !