• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

tsekkeihin syyskuussa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja fjr
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
on suunniteltu parinviikon reissua ruotsin kautta tukholmasta rantatietä pitkin tanskaan,saksaan ja tsekkeihin ja ehkä viabaltican kautta tallinnaan ja hesaan.
onko kellään kokemusta sieltäpäin ja onko ajankohta kuinka syvältä
kaboom.gif
 
Vaimon kanssa kahden ollaan oltu kahdesti Tsekeissä ja juuri syyskuun alussa. Tungosta on vähemmän ja ei välttämättä ole koko ajan älyttömän kuuma. Off-season hinnat alkavat olla jo käytössä. Kummallakin kertaa olimme pääosan ajasta Cesky Krumlovissa, Prahasta aika tarkkaan etelään lähellä Itävallan rajaa. Suunnattoman mukavia ihmisiä, edullista asumista ja hyvää syötävää ja juotavaa. Englannilla pärjää tosi hyvin. Lähellä myös olutkaupunki Ceske Budojevice, Brno jonka tienoilla kohtuullinen
viinialue. Suositella voin, eikä ole kaukana. Yhdellä yöpymisellä ajaa tosi helpolla Travemünden tienoolta esim. Dresdenin kautta ja takastullessa vaikka Stralsundin kautta kotiin.
 
Hianoo, fjärrän repsikka täällä tosin pojan nimimerkillä. Juurikin tuota Krumlovia olin kaavaillut tukikohdaksi myös. Olisko vielä mahdollisesti majapaikkasuosituksia?
t. Minna
 
Hei Repsikka, meillä kävi aika onnettomasti kun meidän majapaikan emäntä/omistaja yllättäen siirtyi auvoisemmille majoitusmaille viime keväänä. Oltiin jo ehditty ystävystyä kovin.
http://www.charming-krumlov-hotels.com/
Tuosta osoitteesta kannattaa katsella. Self catering / apartments on aika mukavia. Kaupunki on täynnä pieniä ravintoloita. Lisää tietoa Krumlovista löytyy vaikka http://krumlovbrit.blogspot.com/
täältä. Kannattaa lukea jos oikeen kiinnostunut.
Todella mukava pikku paikka. Ihan keskustaan ( saarelle ) ei kannata tälläytyä, koska moottoriajoneuvolla saa ajaa vain paikalliset tai erikoisluvalla. Laita privaa mailia, autan mielelläni.
Jaato
 
Back
Ylös