• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

TL1000R latausongelma

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jegg
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
B12 sanoi:
Vaihtovirtapuoli (etenkin kolmivaihe) on melko harmaata aluetta itselle. "Jotain" siitä tiedän ja se ei ole paljoa. Tuossa on jotain eri kytkennöistä generaattorikäytössä. Nollapiuhaa niissä ei ole. Liittyiskö se tähtikytkentä siihen, että saatava jännite on isompi ja virta pienempi, eli ei lämmitä käämiä niin paljoa? Käämin palaminenhan noissa on se ongelma.

http://www.reuk.co.uk/Star-Delta-Wiring-for-Alternators.htm

Alkaa mennä hiukan ohi alkuperäisen aiheen :grin:

Tähti ja kolmio voidaan muuttaa toisikseen, kolmiossa on lyhyemmät käämit ( moottorissa tähti-kolmio käynnistys menee niin että ensin tähti niin saadaan liikkeelle se ja sitten komioon jotta tulee oikeat kierrokset, vie enemmän tehoa kolmiossa). Ehkä tuossa onkin haluttu pidempiä käämityksiä niin saa helpommin jäähdytettyä niitä käämejä ( enemmän pinta-alaa joka on öljyn kanssa tekemisisssä ja myös käämirungon kanssa).

Tai sitten joku on vaan kääminyt ekalla kertaa noin kuin ne on ja koskaan sitä ei ole vaan muutettu :jippikaijee:

Sähköisesti ne näyttää nyt samalle, joku muu piirre tuohon on pakko vaikuttaa. Eri asia jos se tähtipiste olisi maissa. Mutta silloin negatiivinen jakso olisi maapisteen alapuolella eikä sitä voisi käyttää.
 
Back
Ylös