Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En meinannut iskunkestävyyttä, vaan ihan elinkaarta.. kuitu ei kestä kasassa yhtä kauan noita kovia olosuhteita. (Muualta kuultua, ei kokemusta)No ei se titaanikaan niin kestävä ole. Siihen tulee lommo.
*haukotuuuuus* Ja huomenta! Tuota Wekkulin epäilemää kaiuntaa minäkin oon epäilly hiilaripömpelin äänen mataluuden aiheuttajaksi. Ja totta on että hiilari pöntön päädyt ovat tosiaan kuumat myös....Voisko johtua siitä, että ääni ei hiilikuidusta heijastu (kaiku) läheskään niin helposti kuin metallista. Vaimentaa osaltaan?
![]()
ok, käsitin hieman väärin. Olet kylllä oikeassa tuossa asiassa. Metalli kun on ns. yhtä puuta. Tosin hiilikuituja on putkissa monenlaatuisia. Halvimmat "hiilaripöntöt" näyttäisivät olevan lasikuitua, jossa hiilikuidunnäköinen pinta. Sama pätee "titaaniputkiin", halvimmissa on titaaninvärinen alumiininen kuoriosa.En meinannut iskunkestävyyttä, vaan ihan elinkaarta.. kuitu ei kestä kasassa yhtä kauan noita kovia olosuhteita. (Muualta kuultua, ei kokemusta)No ei se titaanikaan niin kestävä ole. Siihen tulee lommo.
Yoshin TRS:ää olen kuullut ja kuulostaa tod hyvältä.. muotokin on hauska, jos sopii pyörään.
TRS on täysin race putki joten äänet on mahtavat.Yoshimuran aattelin hommata niin onko RS-3:ssa vai TRS:ssä paremmat äänet?
TRS:ää ei oo saatavana zx-6r:ään (vm00) muutaku putkistona, pelkkää vaimenninta ei saaTRS on täysin race putki joten äänet on mahtavat.Yoshimuran aattelin hommata niin onko RS-3:ssa vai TRS:ssä paremmat äänet?Pintamateriaali ei ymmärtääkseni vaikuta ko. putken ääniin. Ulkonäkökysymys siis ennemminkin.![]()
Yoshin TRS putki ei kuumene polttavaksi edes rosterisena joka itselläni on. Kestää laittaa käden kiinni kovankin ajon jälkeen. RS-3:sta ei kokemusta.
Enpä tiedä paljonko on eroa pelkällä sliparilla ja koko putkistolla. Itselläni TRS koko piippu ja vakioputkeen verrattuna takapyörällä tehoa n 12hv ja vääntöä n 10Nm enemmän ja molemmat n 500rpm pienemmillä kierroksillaTRS:ää ei oo saatavana zx-6r:ään (vm00) muutaku putkistona, pelkkää vaimenninta ei saaTRS on täysin race putki joten äänet on mahtavat.Yoshimuran aattelin hommata niin onko RS-3:ssa vai TRS:ssä paremmat äänet?Pintamateriaali ei ymmärtääkseni vaikuta ko. putken ääniin. Ulkonäkökysymys siis ennemminkin.![]()
Yoshin TRS putki ei kuumene polttavaksi edes rosterisena joka itselläni on. Kestää laittaa käden kiinni kovankin ajon jälkeen. RS-3:sta ei kokemusta.Se on kyllä erikoinen ja hieno toi TRS-vaimennin. Hinta on kyllä aika kova noissa putkistoissa, mutta saispaha sillä TRS-putkistolla ainaki mukavat äänet ja tehookin varmaan jonki verra...myös vääntöö?![]()
Kävit varmaan penkissä säädättämässä ku ton putken laitoit? Paljonko makso säätämine kaiken kaikkiaan? Kyllä se TRS maistuisEnpä tiedä paljonko on eroa pelkällä sliparilla ja koko putkistolla. Itselläni TRS koko piippu ja vakioputkeen verrattuna takapyörällä tehoa n 12hv ja vääntöä n 10Nm enemmän ja molemmat n 500rpm pienemmillä kierroksilla. Tietysti suuttimet putken mukaan ja K&N suodatin.![]()
Ulkonäöllisesti tuo TRS on aivan kuningas! Ja viimeistely huippuluokkaa. Sitä kiillottelee mielellään...
EDIT käy katsomassa kuvat miten istuu fasuun tuon alla olevan linkin kautta.
Penkissä se säädettiin, eihän sitä muuten tietäis noita tehoeroja vakioonkaan. Neljällä vedolla säätö onnistui joten kysäise lähiseudun penkin omaavilta säätöhemmoilta paljonko maksaa.Kävit varmaan penkissä säädättämässä ku ton putken laitoit? Paljonko makso säätämine kaiken kaikkiaan? Kyllä se TRS maistuis![]()
Itelläni on ihan vaan Motonetin Simons kahden ja puolen tuuman suora vaimennin.Aattelin tossa jonku vaimentimen tai koko putkiston hommata, niin sellane kysymys, että kummasta pöntöstä lähtee paremmat äänet, titaani- vai hiilikuitukuorilla olevasta? Vai onko niissä äänissä mitää eroo?