• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tietoisku Englannista

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mik@
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Linkki, n.18.4mb

Britit tehneet filmin motoilun vaaratilanteista motoristeille, milloinkahan meillä Suomessa? Kyllä tuosta jotain jää takaraivoon, ainakin vähäksi aikaa.
 
Hyvä video
thumbs-up.gif
 
Panee miettimään kuinka paljon vaaratilanteita todellakin tuolla liikenteessä on, varmaan aika paljon noita tulee kaikille kesän aikana vastaan mutta kuinka paljon niitä tulee todellisuudessa edes huomattua.
Sitä on niin turtunut siihen että saa olla koko ajan olla tarkkana liikenteessä ettei varmastikkaan tule jokaista vaaratilannetta edes huomioitua, se vain on ns:normaali tilanne.
Käykääpäs heittään parin sadan kilsan lenkki pikkuteitä ja laskekaa huviksenne monta kertaa olisi edellytykset vahingolle niin pienelle kuin suurellekkin, epäilen että monikaan ei pääse lenkkiä ilman "vaaratilannetta"
Kyllähän sitä autollakin näitä tilanteita tulee mutta se milloin on kysessä "vaaratilanne" on hieman korkeamman kynnyksen takana.
No ajellaan kuitenki varovasti ja pidetään gummipuoli alaspäin
062802moto_prv.gif
 
Kunhan kaikilla ois noi vaaratilanteet ja "varoitukset" takaraivossa niin olisi kaikilla turvallinen ajaa. Siis kaikilla tiellä liikkujilla, mutta ennenkaikkea mopoilijoilla.

Hyvä video oli.
 
Aivan loistava video. Juuri tuollaisia "esteitä" tiellä tulee. Mitä jäin ehkä kaipaamaan niin eläimet aiheuttaa uhkatilanteita enemmän kuin tuo videossa oleva lehmän lanta. Ehkä Englannissa ei hirvet juokse tiellä meidän tapaan.

Juuri tuollainen tapaopetus voisi purra myös Suomessa. Harmi vain kun kustannukset ovat valtavia näyttää televisiossa. Valtiovalta kun tuskin antaa ojentavaa kättänsä. Motoristeista varmasti kyllä löytyisi osaavia ihmisiä tekemään hyviä videoita, mutta se raha.
 
Back
Ylös