• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tarrojen irroitus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mizku75
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Miten tankin tarrat, näyttäs että ne on lakka kerroksen alla ... onko kokemuksia ?
Kyll k5-k6 mallissa tarrat tankissa on lakan päällä ja lähtee oikein nätisti juuri hiustenkuivaimella. Ei tarvi alkaa lakkaa poistamaan ja maalarille maltaita maksamaan
wink.gif
 
kuumailmapuhallin ja tärpättiä ja rättejä ja hiontakonen ja santapaperia ja pirusti intoo ja energiaa...kyl ne lähtee!
viime vuonna kawaan tein samalaisen homman..ok tuli mut itse maalasin tallissa ja voi pentele olihan se ihan kohtalinen kk. verran...eli vie johonkin ammattimaalarille!
buttrock.gif
 
Ite poistin tarrojen liima jämät Ksyleenillä lähti helposti.Käytettävä varovasti on nimittäin aika ytyä ainetta.
 
Jos ne ovat lakan alla niin sama silloin vaikka ne koneella hiois pois, koska maalata ne katteet pitää silloin kuitenki uusiks. Kyllä ne siitä pois saa, mut jää kyllä ikävät jäljet jos ne revit sieltä lakan alta pois..
 
Kynnellä rapsutin tankista tarrat irti, rypsiöljyllä putsasin liimat pois ja fairyllä pesin taas öljyt pois - Vanha niksi CD-levyjen kansien puhdistukseen. Aikaahan tossa meni, mutta ainakaan kullanvärisessä tankissa ei huomaa että siinä olisi mitään tarroja ollutkaan, eikä tarvinut lähteä metsästämään jotain kertakäyttömönjiä ympäri kaupunkia.

Katteista ohjauskahvojen alapuolelta yritin poistaa tarrat käyttämällä märkää rättiä. Eli märkä rätti tarrojen päälle kymmeneksi minuutiksi ja sit pitäis lähteä helpolla. Mulla lähti vain toinen tarra todella helposti, ja toisessa piti turvautua kynnellä rapsutukseen. Veljen mopossa lähti taas molemmat tarrat todella helposti tällä rättikikalla.

Pyöränä K9 Busa.
 
Back
Ylös