• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tarraliiman poisto tankista...

Sukisukista tuli tänään kans revittyä 4 warning tarraa pois. Lähti liimat jarrulevyjen puhdistusaineella helposti pois.
 
Hei osaisko joku kertoo tepsiikö joku näistä liimanpoistokikoista myös pleksissä olevaan tarraan? Uudessa mopottimessa on Maxxis -tarra, joka pitäis saada jollain ihmeen konstilla irti...

Varovasti rapsuttamalla oon tossa kokeillu, mut tää ko. inhotus lähtee irti n. 3*6 mm palasina, P**kele
veryangry.gif
. (eihän mulla tässä muuta tekemistä ollutkaan...). Eli auttaisko esim. toi hiustenkuivaaja?
 
Itse poistin liimajämät tankista valopetroolilla ja sen jälkeen puhdistin pinnan isopropanolilla.. Ja hyvä tuli
062802jumpie_prv.gif
 
Parkkeerasin mustan SV:n aurinkoon. Riivin tarrat irti sormin. Poistin liimat lakkabensalla ja kiilotin vahalla. Parista tarrasta jäi "rantu" maalipintaan ne "myllytettiin" veke. Lakkabensa oli suomalasita muut kemikaalit Autoglymiä.
 
Tässä topicissa on kyllä selvitetty jo kaikenmaailman mahdolliset myrkyt ja ei niin myrkyt... Pitääpä itekki valita joku yllämainituista aineista ja alkaa poistaan varotustarrat.
thumbs-up.gif
 
Hei osaisko joku kertoo tepsiikö joku näistä liimanpoistokikoista myös pleksissä olevaan tarraan? Uudessa mopottimessa on Maxxis -tarra, joka pitäis saada jollain ihmeen konstilla irti...

Varovasti rapsuttamalla oon tossa kokeillu, mut tää ko. inhotus lähtee irti n. 3*6 mm palasina, P**kele
veryangry.gif
. (eihän mulla tässä muuta tekemistä ollutkaan...). Eli auttaisko esim. toi hiustenkuivaaja?
No yleensä nuo perinteiset fööni muovitarroille ja öljy paperitarroille toimii myös plekseissä. Yhdestä edellisistä mopoistani piti aikoinaan poistaa monta erilaista tarraa eri paikoista, kun edellinen omistaja oli ollut melko innokas tarranläiskijä.

Maalipinnasta kuten tankista ne muovitarrat lähti ihan vaan kuumailmapuhaltimella varovasti lämmittämällä ja varovasti kynnellä alkuun rapsuttamalla, jonka jälkeen ne tarrat lähtivät joko kokonaisina tai usein pieninä lastuina, mikä tietty hiukan lisäsi veetutusta ja hommaan kulunutta aikaa. Tosin siististi silti lähtivät, ilman jälkiä. Sekä plekseistä että maalipinnoilta. Osa tarroista irtosi helposti ilman lämmitystäkin.
Toisaalta voi muuten olla, että osalle muovitarroista joku perusfööni ei ole tarpeeksi tehokas, eli oikea kuumailmapuhallin (varovasti käytettynä, etenkin muovipinnoille) saattaa toimia paremmin. Se perusideahan lämmityksessä on se, että se muovi ja liima saadaan tarpeeksi kuumaksi ja pehmeäksi, jolloin tarra irtoaa pinnasta jälkiä jättämättä.

Paperipohjaiset tarrat sai pois öljyllä liottamalla ja sitten ahkeralla nyppimisellä ja hinkkaamalla, tosin aika hermoja kysyvää hommaa se toisinaan on. Mitään sen ihmeellisempiä aineita ei juuri tarvinnut, kunhan vaan oli kärsivällinen. Mitä vanhempi tarra, sitä veemäisempi poistettava.

Sitten oli nämä astetta veemäisemmät tarrat, semmoiset typerät paksut mainostarrat, joissa oli kaiketi joku aika tömäkkä liima-aines. Pari sellaista läpikuultavaa tarraa pleksissä osoittautui tosi veemäiseksi poistettavaksi, lähtivät kyllä em. konsteilla, mutta niitä tarrojen jälkiä ei siitä pleksistä kokonaan saanut pois, kun se liima oli kaiketi sulanut siihen muoviin kiinni, eikä bensa, öljy tms. puhdistusaine niitä kokonaan poistanut. Maalipintaankin ne jättävät usein semmoisen palovammaa muistuttavan jäljen. Kyllä tuli taas kirottua edellisen omistajan tarranlätkintäinto ja mieltymys joulukuusi-lookiin.

Homman jälkeen kannattaa tietty käsitellä pinnat vaikka Autoglymin punaisella vahalla ja hinkata niin maan berguleesti. Tosin siihen maalittomaan pleksiin se ei vaan taida auttaa.
 
Tärpätillä ite otin ne varoitustarroista jääneet liimatöhnät. Sit vahat päälle
 
Sama juttu. Tärpätillä lähtee hyvin liimat,piki ja muu töhnä katteista ja putkista eikä vaurioita maalia.
 
Miten lie tehoaa... varmaa kuten tuo ruokaöljyki. CD-leviystä hintalapujen liimat on lähteny aika kivasti kun on pistäny voita (varmaan mikätahansa rasva käy) ja antanu olla hetken. Vois kuvitella että lähtee mopostaki jäljet, omassaki on tarrat vielä paikallaan ja pitäis poistaa, kunhan vaan jaksais.
 
Oma pyörä meni tälläviikolla maalaukseen ja poistin siittä kaikki tarrat ennen sitä.

Tarrojen poistamiseen käytin kuumailmapuhallinta ja kun tarrat oli poistettu jäi katteisiin liima jäljelle jonka poistin tinnerillä.

Tinneriä kannattaa levittää liimapinnalle esim sutilla ja hetkenpäästä kaiken liiman saa kaapia muovilastalla irti eikä pinnoille jää mitään jälkiä.

Toki tuon käsittelyn jälkeen kannattaa laittaa vaha pinnoille.
 
smile_org.gif
Älkää tehkö poijjaat hommasta liian vaikeeta.
Paras aine liimojen ja tarrojen poistoon on VOI
Uskokaa tai älkää. On irroteltu noita liimajälkeisiä jos mistäkin pinnoista, eikäs jää mitään jälkiä mihinkään. Ja on HALPAA!!!

cool.gif
 
062802jumpie_prv.gif
 
bowdown.gif


Tietty sen jälkeen vaan rasvat veks, ja VOT, se on siinä !
 
sanoi:
Paras aine liimojen ja tarrojen poistoon on VOI
Käykö margariini?

Eräässä virmassa suositeltiin kokeilemaan moottorin öljyä ja minähän kokeilin. Tulos oli että pyörän perä ja minä kyynärpäitä myöten öljyssä eikä mitään vaikutusta.

edit. Tai tottakai se vituttamaan laittoi.
 
Back
Ylös