Hienoa!
Tämä keskustelu just lähti sellaseen suuntaan mikä ehkä varmasti kiinnostaa kaikkia, mutta myös aiheuttaa keskustelua. Tähän on varmasti yhtä monta säätöä ja vastausta kuin on ajajiakin, mutta hyvä asia keskustella.
Pidetään asiallisena. Kiitos.
sanoi:
Pahimmat släpperit lähti minulla silloin kun eturengas juuri ja juuri kosksettaa maahan. Tämän jos saa muutettua n.5cm keulimiseksi tai saa pidettyä keulan koko ajan alhaalla, niin släpperit loppuu.
Tuntuu, että tämä on justiinsa se sama tapaus mitä minullakin tapahtui ja siihen vielä plussana normaalin tien epätasaisuus plus autojen aiheuttama "kouru".
Jatketaanpa tuolla alustan säätö asialla hieman. Tähän oikeasti haluaisin selkeän rautalankaselityksen ihmisiltä jotka asiasta tietää ja vielä kaiken kunniaksi osaa selittää asian.
Keulan iskareissa -ja takaiskarissa on yleensä kolme säätöä, mitä ne tekee käytännössä?
Asiasta on miljoona eri videoa juutubassa, mutta missään ei oikein tarkasti ole selvitetty toimintaa käytännössä. Jokaiselta varmaan löytyy tuo korjausmanuaali ja tiedetään missä säädöt on, mutta
oikeasti ei tiedetä mitä mikäkin tarkoittaa.
Kuka uskaltaa tietää ja selittää (ja näyttää`?)?
Etupää
- Spring preload (jousen esijännitys)
- Damping force, compression (vaimennusvoima puristuessa)
- Damping force, rebound (vaimennusvoima palautuessa)
Takapää
- Sprig preload (jousen esijännitys)
- Damping force, compression (vaimennusvoima puristuessa)
- Damping force, rebound (vaimennusvoima palautuessa)