• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tänään ajelemassa

Kauden neljäs, mutta ensimmäinen kunnon lenkki. +100km mutkateitä varovasti tsekkaillen. Hauskaa hommaa, +13 astetta eikä ollut edes näpit jäässä.
thumbs-up.gif
 
Nauloja !
sport05.gif



...kahtokaapas ja pyöräyttäkääpäs sitä takarengasta mitä kaikkea sinne päivän mittaan onkaan tarttunut.  
crazy.gif


Mulla 3"-tuuman naula ja kantaansa asti tietysti mutta "madolla" korjasin ja taas toimii !
Was ist das ?


No nyt sitten taas ja Alpin takarenkaassa MIELETTÖMÄN kokoinen ruuvi ja kaulaansa myöten upoksissa....
bawling.gif


...no sisärenkaallinen kun oli niin vedin ulos ja sen verran sivussa kuitenkin että ei ollut lävistänyt sisäkumia
062802jumpie_prv.gif


..jokohan mulle tuli tämän kevään kiintiö täyteen.....
 
Ajokausi 2010 avattu täällä savon mualla. Vielä on hiekkaa aika paljon pienemmillä teillä  
033102ass_1_prv.gif
Mutta muuten oli mukavaa ajella, vaikkei lämmintä ollut kuin +3 astetta.
sport05.gif
 
Oikein otin loppuviikon vapaata tuosta keskiviikosta etiäpäin ja tietenki murphy iski kuvioihin ja rupes tulemaan vettä ja loppua ei näy.

mad.gif
 
Ja tuli sitten kausi avattua (70km), ja kivaa oli.
062802jumpie_prv.gif

tosin yksi asia taas ostoslistalle.... no, kerrankin pääsee vähän halvemmalla... (5-10e)
 
Aamulla töihin ja illalla mutkitellen kotia, 140 kilsaa ja eka tonni täynnä tälle vuodella.
 
Viimeinkin kausi avattu.. Vielä vähän viileän oloista kyytiä. Uusi XL700V / Alppi tuli korkattua. Mittarissa nyt tasan 00042km
smile_org.gif
Transalp on ensikokemuksen perusteella mukava ja laiska, eli kuten minä. Paitsi etten ole lainkaan mukava. Ei nyt vielä kovin viitsinyt kierrättääkään kun sisäänajo vasta aluillaan.

Turvallenikin meinasin päätyä, kun himmasin jollain pikkuisella hiekkatiellä kaasua alamäessä. Tie oli juuri lanattu, sellainen 5 senttiä "kuohuvaa" hiekkaa päällimmäisenä. Rupesi sitten ohjaustanko vemputtamaan puolelta toiselle ja sai minut oikein kunnolla hereille.. Pitää nämä temput vielä opetella ajan kanssa.. Mutta hauskaa oli, tule kesä tule!
 
Onhan tämä nyt lapsellista kun sitä hihkuu ilosta kun on +5 astetta lämmintä huhtikuussa. ..mutta älyttömän kivaahan se on; tänään 100km lapsenomaisesti hymyillen/körötellen
sport05.gif
 
Vihdoinkin kausi avattu.
062802jumpie_prv.gif


Eilen tuli ajeltua sellainen vajaa 100 kilsaa ja melkoisena Michelin-miehenä sitä painettiin menemään, mutta yllättävän lämpöistä oli.
thumbs-up.gif


Taas oli talven aikana ajovarusteet kutistuneet, en voi ymmärtää, meillä on varmaan sisätiloissa jotain kutistavia molekyylejä.
baaa.gif
 
Toissapäivänä siirsin mopon toiseen talliin odottamaan parempia kelejä = "ajokausi alkoi"
sport05.gif
.
 
Eilen tuli taas ajeltua, joku 700-800km taitaa olla kasassa tälle kaudelle. Nyt voisi jäädä odottelemaan sellaisia olosuhteita että uskaltaa renkaiden sivujakin käyttää...
 
Back
Ylös