• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Takarenkaan vaihto tarjous ilman tasapainoitusta.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Motohtori
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
battaglin sanoi:
Tasapainoituspukki on niin halpa ja vähän tilaa vievä,että luulisi sen kuuluvan jokaisen rengas liikkeen varustukseen. Sillä saa renkaan vain staattisen tasapainoon, joten ei tulos liene ihan täydellinen, kyllä dynaaminen tasapaino takaa täydellisen tuloksen.

Kyllä niillä yleensä tarvittavat vermeet on mutta jostain syystä vain yksi hemmo osaa tehdä työn ja jos se on poissa niin tarjotaan eioota. Kun sanoo että ei tarvi tasapainottaa niin homma yleensä onnistuu.

Ne rengasliikkeiden ammattilaiset kun on pääosin semmoisia amisviiksiä jotka keväällä palkattaessa eivät tiedä mihin suuntaan sitä mutteria pitäisi vääntää. Ja näytelmä toistuu joka kevät.
 
Keno sanoi:
Ne rengasliikkeiden ammattilaiset kun on pääosin semmoisia amisviiksiä jotka keväällä palkattaessa eivät tiedä mihin suuntaan sitä mutteria pitäisi vääntää. Ja näytelmä toistuu joka kevät.

Poika oli noissa hommissa viime keväänä ekaa kertaa, jostain se on leipä revittävä kun oman alan koulutuksen duuneja ei löytnyt. Sesonkeina halleissa häärää lähes pelkästään lyhytaikaisella sopparilla olevia nuoria jotka viitsii urakoida lähes ilman taukoja 8-12h päivässä 10€ tuntiliksalla. Ei noilla ehdoilla saa 4-6 viikoksi alan pitkäaikaisia ammattilaista pyörittelemään kumeja vanteelle.
 
Kylläpä ihan ducatin ykspuolinen saatiin painotettua autoalan rengasliikkeessä.

Kotikonstein tuo jää painottamatta, mutta kadulla tuo nyt on vähän niin ja näin. Radalla jätät painottamatta niin ihme jos ongelmia ei tule. Jos niitä tulee, on rengas yleensä menetetty. Tästä viimeisin muistutus on lauantailta, unohdin kiireessä painottaa ja kumi kului epätasaisesti. Painotuksen jälkeen 20g painoja pois ja melkein toiseen laitaan 45g painoja, eli tuommoinen 65g heittoa. Ei se palautunut enää tuosta vaan kului edelleen epätasaisesti ja nypytti muutamassa paikoissa. Käänsin kumin seuraavaksi päiväksi ja taas uusi tasapainotus ja kyllä se repi toisenki puolen kevyesti epätasapainoon.
 
Back
Ylös