• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Takahaarukan jatkaminen pultattavilla jatkeilla; sallittua vai ei?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Fourstroke
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Hei,

olen katsellut tässä pyörää, jossa takahaarukkaa on jatkettu pultattavilla lisäpaloilla. Oma käsitykseni on, että ainakin vielä pari vuotta sitten tämän mallin jatko ei ollut sallittua, vaan että kilvet lähtisivät nähtäessä samantien.

Onko kellään varmaan tietoa asiasta? Soitin Trafille ja yhteen katsastuskonttoriin mutta vielä ei löytynyt pomminvarmaa tietoa.

Eli onko kokonaan kielletty, katsastettuna hyväksytty, vai kuinka? Trafin dokumentti sanoo näin:

7§ Runkomuutokset ja -korjaukset
"Alumiinisen takahaarukan jatkopalat voidaan hyväksyä ainoastaan,
jos niiden soveltuvuudesta kyseiseen pyörämalliin esitetään puolueettoman tutkimuslaitoksen
selvitys. "

Tarkoittaako tämä, että jos esimerkiksi katsastuskonttori toteaa että pyörään X valmistetut jatkopalat sopivat pyörään X ja siitä on lappu, niin asia ok? Tarvitseeko muutoskatsastaa myös vai riittääkö toteamus?

Kyseisellä pyörällä on todistetusti ajettu kuolematta vuosia, joten voisi päätellä että palat sopii. :;):
 
Viimeksi muokattu:
Tähän vielä lisäyksenä, että vaikuttaa siltä että laissa puhutaan ainoastaan notta jousitus pitää säätää, jos takahaarukkaa jatketaan. Laissa tässä tulkintaohjeessa lukevaa "tutkimuslaitoksen selvitystä" jatkopalojen sopivuudesta ei mainita lainkaan.

Herää myös kysymys, että noudatetaanko lain määreitä vai tulkintaohjetta, joka itsessään jättää tulkinnanvaraa.
 
Back
Ylös