• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Sylinterien maalaus?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja exup1000
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
17.11.2005
Sijainti
P-Pohjanmaa
Ajattelin maalata fj:sta (1200)pytyt mustaksi ja hioa rivan päät kiiltäväksi.
Olisko kellän tietoa kestääkö 600 asteinen spray vai paljonko vaaditaan kuuman kestoa?
 
Joku kertoi AVD-foorumilla käyttäneensä sen 600 astetta kestävää maalia, eikä ongelmia. Huomaa, että esim. VHT antaa ohjeen, että kuivumisen jälkeen tulee maalattu osa pistää sata-asteiseen uuniin tunniksi, että maali saavuttaa lopullisen lujuutensa ja kemikaalinkestävyyden. Ainakin täältä ostetuissa purkeissa on se varoitustarra usein peittänyt nuo alkuperäiset ohjeet.
 
600 asteisella spreillä vetelin oman vanhuksen sylinterit ja putket. Maali vaati todellakin lisälämpöä kuivuaksee/tarttuakseen, mutta kasasin varovasti ja pistin käyntiin, niin siinähän se kuivui/kovui. Vielä ei ole ainakaan irtoillut maalit ilman selkeää mekaanista rasitusta.
 
Maalasin aikanaan Z1 Kawan lohkot VHT:n 1200F maalilla, saman firman lakka päälle. Siistit tuli!
smile_org.gif


Ainoa juttu oli, että juuri tuo kyseinen maali ei kestänyt bensaa, jota kaasarikoneessa joskus joutuu sylinteriryhmänkin päälle.

No, lakat ja maalit lähti...

Tsekkaa ainakin se, että kestääkö lämmön lisäksi liuottimia
wink.gif
 
VHT on hyvää tavaraa mutta vaikeaa löytää, ei ihan jokapaikassa ole. Joku jenkkiautolafka sitä joskus piti hyllyssä Vantaalla?
 
Minulle on autotarvikeliike tilannu aina halutessani.Hyllyssä ei ole ollut.Välillä kestänny pitempiäkin aikoja tilauksen saapuminen, mutta aina on kyllä perille löytänny.
Ja helsingissä ainakin us-parts myy noita vht maaleja.
 
Back
Ylös