• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Sweepin ajokamojen laatu?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja claymore
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
oma kokemus Sweepin nahoista on erinomainen. Minkään muun nahkapuvun en oo nähnyt kestävän yhtä montaa konttausta.
Joo, omalla s2r:llä on nyt kellahdettu vasemmalle kyljelle 3 kertaa ja pinta vaan naarmuilla. Herättää kyllä asianmukaista luottoa pukua kohtaan.

Ja eikä tuo maksanut ylivuotisena uutena kuin 300e. Ei ne listahintaisetkaa vie ketään vararikkoon.
 
Paskaahan noi on. Ajohanskat kesti kauden ja nyt ajokenkinä Sweep Patriotit joista korkkasi molemmista vetoketjut n.2000km jälkeen. Takuuta taisi olla vuosi ja se ei ole enää voimassa.

Onhan noi edullisia, mutta alennuksesta saat Alpinestarsia ym suunnilleen samaan hintaan. Kokonahkoista on käsittääkseni porukka täällä tykännyt, itsellä ei niistä kokemusta
 
tumb1 sanoi:
Paskaahan noi on. Ajohanskat kesti kauden ja nyt ajokenkinä Sweep Patriotit joista korkkasi molemmista vetoketjut n.2000km jälkeen. Takuuta taisi olla vuosi ja se ei ole enää voimassa.

Onhan noi edullisia, mutta alennuksesta saat Alpinestarsia ym suunnilleen samaan hintaan. Kokonahkoista on käsittääkseni porukka täällä tykännyt, itsellä ei niistä kokemusta

No mut hei....:D.

Tyttöjen saapikkaissa on vetoketjut :grin:

Viitataan tässä nyt tuohon vuoden 2010, eli edelliseen viestiini.
"Halpiskamoissa" on aina hieman sitä jäynää, että se vaatii
ostajalta hieman vaivaa ja vastuuta kappaletavaran valinnassa.

Ihan paska on läpeensä paskaa, mutta ns. halpissegmentistä
pystyy usein plokkaamaan itselleen erinomaisen hinta-laatusuhteen
omaavaa tavaraa.

Sweepin "kevyet kesähanskat" ovat kyllä kiistatta "kausituotteita",
mutta toisaalta.... maksoin 29€ paksuista yksivärisistä perusnahkasormikkaista
vuonna 2008. Ovat olleet jatkuvasti kevät-syyskäytössä, ovat edelleen ja
ihan kuranttina edelleen kymmenien tuhansien ajon jäljiltä.
Piti vaan nuohota kasasta tasalaatuinen pari, tarkistaa ompeleet ja rasvata
käytössä vuosittain. Että oli hyvää ja aika halpaa.

Nahoista ei liioin pahaa sanottavaa vaikka Nessin nimeen onkin tullut
vannottua vaikka mitä.

Falcon 129€:n solkisaappailla on nuohottu samoin pitkälti yli satkun viimeisen
9:n vuoden aikana.....kilsoja tiellä + pitkin kiviä ja kantoja.... ja ne vaan paranee.

Monella on varmaan ihan toisenlaista kokemusta, mutta itsellä noin.... ilman sponsoripuheita:;):.
 
Eipä noista Sweepin kamoista hirveän negatiivista ole sanottavaa. Nyt lähti kolmas ajokausi käyntiin Sweepin reisitasku gorejen kanssa ja ensimmäiset ajohousut jotka pitää oikeasti vettä ja joissa polvisuojat on edes lähimaillaan, oikeassa paikassa. Ajohousuja ollut lähes 40 vuotisen motoristinaolon aikana parisenkymmetä ja lähes kaikki eri merkkisiä. Mutta kyllä nuo Sweepin reisitakuhousut irroitettavilla lahkeilla, on olleet parhaat, tähän mennessä.
Helteellä kaupunkiajossa vähän hiostavat, mutta mitkäpä ei olisi.
 
Taitaa tuo vedenpitävyys olla aika venyvä käsite...

...ajoin eilen melko kovassa sateessa n.10min Sweepin Gladiator tekstiilihousut jalassa ja pitihän ne vettä, ensimmäiset 30s-1min! Sen jälkeen alkoi alla olleet farkut ja takapuoli kastua. Eli kai nämä ihan toimivat ovat, kun kuitenkin pienen hetken pitivät vettä.

Pikkuinen pettymys kyllä tuo vedenpitävyys, koska housut kuitenkin hiostavat ihan kuin vedenpitävät kalvohousut, niin olisi sitten kiva jos ne myös pitäisivät vettä.

Sweepin nahkarotsi tuntui taas pitävän vettä ihan hyvin. Outoa.

Housut on siis melko tarkalleen vuoden olleet käytössä, eikä niitä ole pesty kertaakaan koneessa. Oiskohan näissä joku takuu?
 
Onko muilla yhtä huonoja kokemuksia Sweepin ajohousuista. Itselle nämä ainakin tulevat olemaan viimeiset Sweepit. Saumat ovat ratkenneet joka paikasta. Parempi puoliska on näitä korjaillut, ja ne korjaukset ovat kestäneet. Ei oikein viitsisi ajokaudella lähettää näitä takuuseenkaan, sillä ilman ajohousuja mopot seisoo tallissa.

Tuo päälimmäinen kangas on muuten silkin ohutta. Mitehän se toimii kulutustilanteessa?

Melko paskee laatua sanoisin. Ei ole muilla housuilla tullut tällaista eteen.

sweep-ajohousut.jpg
 
Wolff sanoi:
Onko muilla yhtä huonoja kokemuksia Sweepin ajohousuista. Itselle nämä ainakin tulevat olemaan viimeiset Sweepit. Saumat ovat ratkenneet joka paikasta. Parempi puoliska on näitä korjaillut, ja ne korjaukset ovat kestäneet. Ei oikein viitsisi ajokaudella lähettää näitä takuuseenkaan, sillä ilman ajohousuja mopot seisoo tallissa.

Tuo päälimmäinen kangas on muuten silkin ohutta. Mitehän se toimii kulutustilanteessa?

Melko paskee laatua sanoisin. Ei ole muilla housuilla tullut tällaista eteen.

katso liitettä 19196

Tuo on selvä valmistusvirhe... Liian pieni saumavara kankaassa, kun saumaa ommeltu...
 
cSnake sanoi:
Onko kellään kokemusta näistä hanskoista?

https://www.eurobiker.fi/mp-ajokasi...weep-chicane-racing-kasine-musta-oranssi.html

Ratakäyttöön, ei muuhun. Muitakin kohtuuhintasia ja hyviä saa suositella :thumbup:

Tilasin tällaiset Visor Shopin Black Friday -alesta ja vaikuttavat oikein lupaaville:

https://www.rst-moto.com/rst-tractech-evo-r-ce-glove.html

Kengurunnahkaa, hiilikuitua ja aramidia, eikä hinta päätä huimaa. Metriäkään en noilla vielä ole ajanut, mutta tuntuvat mukaville kädessä ja ei kai nuo muutenkaan ihan susipaskat voi olla, jos tekijämiehet noilla mm. Mansaarellakin ajavat.
 
Näillä on menty nyt kaksi ajokautta:

https://www.eurobiker.fi/sweep-magnum-racing-kasine-musta.html

Ainakaan noiden laadussa ei ole ollut valittamista, käyttö on tosin ollut lähinnä päivittäisiä ajoja/reissuja eikä ratailua.

Muita Sweepin hanskoja on myös, halvimmat kesähanskatkin ovat edelleen ehjät ja alun epämukavuudet (hiertävät rystyssuojat) on muotoutuneet pois. Kalvohanskoista en sano mitään, niillä on huonon kahvatuntuman takia niin vähän kilometrejä...
 
cSnake sanoi:
Onko kellään kokemusta näistä hanskoista?

https://www.eurobiker.fi/mp-ajokasi...weep-chicane-racing-kasine-musta-oranssi.html

Ratakäyttöön, ei muuhun. Muitakin kohtuuhintasia ja hyviä saa suositella :thumbup:

Ilmeisesti nyt kuvattu on sama kampe, joka on ollut myynnissä pitempäänkin hieman eri värityksillä ?
Ainakin samanlaiselta vaikuttaa.

Muutama vuosi ollut tuollaiset "satunnaisessa käytössä", eikä valittamista.
Enemmänhän nuo ovat "vetohommiin", koska hyviä, helpomminkin puettavia tumppuja löytyy
sekalaiseen ajoon.

Tumpuista riippumatta niiden istuvuus omaan käteen on tietysti se ykkösasia ja vetohommissa
tuo vielä korostuu.

Perusistuvuuden lisäksi kannattaa yleensä ottaa käyttöön vain itse sovitettu pari.
Kalliissakin lapasissa on kiusallisen paljon kappalekohtaisia eroja ihan pareissakin.
Ei paljoa tartte joku sauma olla hieman viturallaan, niin eihän sellaiset toimi edes
kukkapenkin pöyhimisessä :D.

Budjettikamoissa "ostajan velvollisuus tarkistaa tuote" on todella tärkeä homma.
Ainahan rojut voi palauttaa, mutta mutta.....
 
Minullakaan nahkoista ei ole kokemusta mutta kangas asuista on.

Ne mitkä minulla nyt parhaillaankin on, vettä ovat pitäneet suht'koht hyvin ja mikä erityistä, niin ovat lämpimät kylmilläkin keleillä (+5 - +10). +10:ssä asteessa ei tarvitse vielä laittaa pitkiä kalsareita alle.
 
Sweep kypärän visiirin tiivisteet ovat huonot. Tulee sateella vedet sisään, vaikka kuinka hyvin olisi pleksin kiinnikkeet säädetty. Olen käynyt liikkeessä säädättämässä sovituspleksillä ja myös itse tehnyt vastaavanlaisen visiirinsäätöpleksin vanhasta narmuttuneesta pleksistä. Ei auta vaikka kuinka asettelisi ja sovittelisi.
Lisäksi kummaltakin puolelta huurteenestopinnoitetut visiirit naarmuuntuvat todella helposti. Sain kaverilta vanhan Marushin kypärän pleksin, joka sopii Sweeppiin. Se on naarmuuntunut paljon vähemmän kuin ne uudemmat visiirit.
Kypärän keveys ja käyttömukavuus kuitenkin loistavat!

Sweep tuulenpitävä kypärähuppu on aivan loistava lukuunottamatta omituisen pientä kokoa ja saumoja, jotka jättävät naamaan pitkäkestoiset jäljet.
Huppu suojaa niskan ylös saakka hyvin viimalta. Liukkaan materiaalin ansiosta kypärä sujahtaa helposti päähän ja huppu pysyy hyvin paikoillaan. Naamanaukko on hyvän mutoinen, eikä otsa jää paljaaksi kuten esim. Rukkahupulla.

Sweep tuulisuoja-aluspaita on taas erikoisen suuri kooltaan. Muutoin ei valittamista, mitä nyt hihansuut alkaneet muutaman vuoden jälkeen rispaantumaan.
Paita tekee sen minkä pitääkin: suojaa tuulelta myös kaulan ja kädet. Torson ja käsien etupuolella on tuulenpitävä kangas ja takana hengittävä.

Hupun ja tuulisuojapaidan voisin ostaa uudelleenkin. Valitsisin vain ko'ot hieman huolellisemmin.
 
Sweep tuulenpitävä kypärähuppu on aivan loistava lukuunottamatta omituisen pientä kokoa ja saumoja, jotka jättävät naamaan pitkäkestoiset jäljet.

Ihan sama juttu Rukan tuulenpitävässä hupussa/kaulurissa. Muuten tosi hyvä tuote mutta käytön jälkeen pitää olla 2h scarface. Ihmetyttää, kun saumattomia hyviä kypärähuppuja ei oikein ole tarjolla tai en niitä ainakaan itse ole löytänyt.
 
Tai tuubihuivit? (joita itse käytän ja olen sitä mieltä että se on aivan ylivoimainen)
 
itl sanoi:
Ihan sama juttu Rukan tuulenpitävässä hupussa/kaulurissa. Muuten tosi hyvä tuote mutta käytön jälkeen pitää olla 2h scarface. Ihmetyttää, kun saumattomia hyviä kypärähuppuja ei oikein ole tarjolla tai en niitä ainakaan itse ole löytänyt.

Itselläni rukka air system wind stopper -huppu ei jätä jälkiä mutta jättää helposti otsan paljaaksi huonosti muotoillun naamanaukon takia. Lisäksi se ei suojaa niskaa yhtä hyvin kuin Sweep ja kaiken lisäksi menee aivan vinkuralleen kypärää puettaessa.
Svala/finnsvala huppua kaveri on kovasti kehunut - ei kuulemma pyöri päässä eikä purista.

Silkkihuput ja buffit eivät valitettavasti suojaa kaulaa ja niskaa vedolta.
 
Mulla kans yks paksuhko puuvillahuppu jätti kunnon painaumat naamariin ja painoi kypärän alla, käänsin myssyn ympäri, saumat ulospäin niin helpotti..
 
Back
Ylös