Kaivappa aivan heti alkuunsa internetin syövereistä tehtaan Service Manual tuolle pyörälle. Pitäisi löytyä, jos ei, niin käyt marmotiskiltä ostamassa painavaa sanaa osakoodilla 99500-36091; voi olla köyhtyy ihan huolella.
Joka tapauksessa, tuossahan on vakiona CV (Constant Velocity) -tyyppinen kaasutin, eli kaasuvaijeri ohjaa kaasuläppää (perhosventtiili, se taaimmainen) ja edessä on jousikuormitteinen luisti. Tuo luisti ei ole missään yhteydessä kaasuvaijeriin, vaan se ohjautuu alipaineen mukana joka taas riippuu siitä, missä asennossa takimmainen kaasuläppä on. Jos ei luisti liiku ollenkaan, niin jokin paikka vuotaa tai luisti on jumissa; väärin kasattu yms.
Jos nyt todellakin on kaasutinpuolen ropleema, niin joko ennen kaasutinta (ilmanputsari ja kotelo) on jossain ei-haluttu vuoto (voi vaikuttaa), kaasuttimen puolella on jotain tukossa tai puuttuu/rikki (o-rengas tjsp.) tai imukaulasta vuotaa. Enpä nyt juuri löytänyt, että onko tuossa kaulassa koneen puolella o-rengas, mutta eipä se ainakaan Suzukille olisi ennenkuulumatonta. Tuonkin tarkastaa purkamatta mitään ruskuttamalla starttipilotta/WD40/CRC:tä niille ja kuuntelemalla muuttuko käynti. Varmaan olisit huomannut, jos pakopuolella olisi putki ruostunut tai tiivisteet antautuneet?
Joka tapauksessa, etenisin ehkä itse vielä näin: Kaasuttimet auki (siis atomeiksi), huolellinen puhdistus ja tarkastus (kaikki neulat/suuttimet puhtaat, koho oikealla korkeudella, neulaventtiili toimii, kaikki piirit puhtaat). Kasausvaiheessa tarkistat, että jokainen osa löytää varmasti oikein päin oikealle paikalle. Ei tarvitse kuin se pienin o-rengas puuttua ja homma menee pieleen. Huolto-ohjekirjassa tämäkin on seikkaperäisesti selostettu.
Sitten ilmanputsari ja imukaulat. Tämän jälkeen alipainetoiminen bensahana ja alipaineletkut. Kyllä se viallinen osa jostain löytyy kun ajan tarkistaa, summan mutikassa en lähtisi tilaamaan mitään kun eipä nuo kalvotkaan sieltä halvimmasta päästä ole.
Ilmeisesti tuossa mallissa oli jo TPS (= kaasun asentotunnistin)? En tiedä voiko viallinen sellainen aiheuttaa noin dramaattista käytöstä. Jos on joku uitettu pyörä mistä löytyy PAIR:t yms. päästöhässäkät, niin sielläkin puolella rikkinäiset alipaineletkut voivat aiheuttaa tympeyttä.