• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Suzuki rf900r neulan korkeus ja muuta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Man1971
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
12_76 sanoi:


Mulla on tos miggi ja puikkokone. Onks toi parempi kokeilla vetää puikolla? Mites toi kylmä? Pitääks vetää kylmäspraytä esim. ton hitsin jälkeen vai alkaa vaan nitkutella auki? Puikkokone tosin on vaan tollanen pieni puikkokone ja hitsarina oon tällanen itseoppinu kotihitsari, eli peltiä ja paikkoja tullu vuosien mittaan roiskittua, mut varmaan ne ammattimiehet vois jäljen perään naureskella, mut itte ollu tyytyväinen ja moni muu.
 
Viimeksi muokattu:
Ei sillä väliä millä hitsaa, kun vaan lämpiää ja ottaa sen verran kiinni, että kestää vähän vääntää. Ei siitä kylmäspraystä haittaakaan ole. Voi olla vaan vähän marginaalinen, kun hitsi on kuitenkin tuhansia asteita...Mutta ilman muuta sitä, jos vaan löytyy.
 
No niin, nyt on tullu hitsattua vaikka minkälaista pulttia ja mutteria ja ties kuin monta kertaa. Viimeisin yritys oli mutterin hitsaus ja sit paukutin pulttipyssyllä mutta ei anna periksi, lopulta aina murtuu. Pitää seuraavaks varmaan lähtee ettii jotain kunnon kovapalaterää ja kokeilla poran kanssa. Kyllä alkaa ottaa jo vähän ohimoon, eikä ihan vähän.
 
Joskus on tuollaisia irrotellessa saanut aika monta kertaa hitsin tehdä ennenkuin lähtee. Joko mutteri perään tai jos on tilaa, kasvattaa vaan knöölin pultin päähän ja lukkopihdeillä kiinni. Jotain liukastetta kierteeseen ja rauhassa eestaas nitkuttelemaan. Useamman kerran on pultti alkanut vähän liikkua mutta vielä on hitsi pettänyt kiertäessä. Se oksidipaskamössö jengan välissä kun kuin tamppautunut hiekka, se pitää ensin hieroa juoksevaksi, muuten kiilaa kiinni.
Vähän upoksissakin olevaan kantaan voi hitsata, etenkin jos alumiinissa on kierre, ei se teräslanka siihen tartu. Voi paskalla säkällä vähän reiän reunaa sulattaa mutta on siellä jenkaa. Menetelmällä ei niin väliä ole, mikä omimmalta tuntuu.
Maltti ja pienet liikkeet toimii tässäkin. Jokainen hitsaus on ylimääräinen lämpösykli jumille ja irrottaa sitä.
 
Back
Ylös