• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

suzuki gsx600f outo vika

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja zeeliz
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Minun suizassa on outo ohjaus vika. Elikkä malli on sukuzi gsx600f -94 mallinen. Ongelma on kun ajaa suoraan, tuntuu kuin joku pakottaisi ohjausta puolelta toiselle. (Jos ohjausta ei korjaa se vie keskiviivalta hiljalleen vasemmalle sitten taas oikealle) Tuo ei tunnu kun lähtee liikkeelle, ihan kuin se tulisi lämpenemisen kautta. Sen verran paha ongelma että pidempää matkaa sillä nyt ei uskalla ajaa, kokoaika joutuu korjaamaan pyörää. Jotenkin tuntuisi että etupää olisi älyttömän herkkä ohjaukseen.

Pyörää on tutkittu jonkin verran vian kannalta:
Paineet katsottu etu ja takapyörältä
Etu ja takapyörä noin puoliksi käytettyjä (hyvin pintaa)
Etulaakerit vaihdettu
Katsottu että jarrut ei hankaa etupyörään
Runko näyttäisi päällisin puolin suoralta
Etupään pumput on huollettu, toimii hyvin.

Tässä vähän niin kuin loppuu ideat kesken että missä vika voisi olla. Pakko se on olla tuossa etupäässä, jokin pieni juttu se on mutta ei tule enään mitään mieleen.
 
Ohjauslaakeri jumittaa/pykältää todennäköisesti
sport05.gif
 
Ketjulinja satavarmasti suora (etu- ja takapyörä linjassa)?
Kerran onnistuin säätämään yhdestä entisestä Hondastani tuon pieleen, ja teki siitä kyllä varsin jännittävän tuntuisen ajettavan
wink.gif
 
itse en tuota renkasta ole vaihtanut mutta luulisin että olisi noin 3 - 4 vuotta vanhat, pyörällä ei ole paljoa ajettu ollut muuta vikaa.

Voiko tuo ohjauslaakeri olla mahdollisesti liian kireällä? tekisikö se tuollaista?
 
Mielenkiintoinen ongelma sinänsä, että jos ongelma olisi ohjauslaakerissa se tuntuisi käännöksissä, mutta eihän sen pitäisi tuntua jos suoraan ajaa. Se ohjauslaakerihan voisi olla täysin sökö, ei sen pitäisi viedä pyörää suoralla tiellä? Kyllä itse varmaan käyn tuon eturenkaan kimppuun, vaikka päällisin puolin sekin näyttää ihan normaalilta.

Huomasin myös että renkaat pitävät ilmeisesti todella huonosti ilmanpainetta renkaissa, varsinkin takarengas. Mitkä olisi tuohon malliin sopivat paineet?
 
Kyllä se just noin oireilee jos ohjauslaakeri on liian tiukalla/jumissa/paskana. Laakeri jumittaa, mopo ei mene suoraan, korjaat hieman, se jumittaa uudestaan vinoon, joudut taas korjaamaan. Jatkuvaa ohjaamista ja mutkien ajaminen todella hankalaa. Kakspäällä ajaminen voi olla jopa helpompaa kuin yksin kun keula hieman kevenee eikä jumita niin pahasti.
 
Mielenkiintoinen ongelma sinänsä, että jos ongelma olisi ohjauslaakerissa se tuntuisi käännöksissä, mutta eihän sen pitäisi tuntua jos suoraan ajaa. Se ohjauslaakerihan voisi olla täysin sökö, ei sen pitäisi viedä pyörää suoralla tiellä?
Kyllä vaan suoraan ajettaessa ohjauksen pitää päästä liikkumaan, muutenhan pyörä kaatuu
biggrin.gif
 
Ohjauslaakeri sökö. Sitä ei saa missään tapauksessa kiristää. Taitaa olla ainoa ton pyörän heikko kohta.
 
Heippis vaan.

Etuiskarit huollettu?
Jos käytetty irti, niin onko laitettu putket samaan kohtaan takaisin?
On 359 astetta mahdollisuuksia mennä vikaan...
 
Back
Ylös