itellä tullu nyt tänä kesänä 7000km 400cc supermotolla missä on suzukin dr-z400e:tä tuttu motti eli melkein sama kuin suzukin motossa vain noin 10hp pirteämpänä eli vastaa varmaan putken ja kaasarin vaihtoa suzukin peliin.
kilometrejä on kertynyt radalla varmaan 6 päivänä, sit tietenkin matkat radalle eli tampereelta hämeenlinnaan ja alastarolle pikkuteitä pitkin ja välillä jopa isompaa, sit nakkikioskin ympäri ajoa sekä yksi v-loppu reissu missä tuli 700km pikkuteitä vedettyä.
kokemusta muista pyöristä ei ole kuin piikkisestä huskvarnasta. jotenka katupyöriin en voi verrata kunnolla mutta omasta mielestä plussia ja miinuksia vois olla:
+todella mukava ja helppo ajaa kaupungissa
+kohtuullisen pieni bensankulutus
+radalla helppo ja hauska ajaa
+pysyy kortti paremmin taskussa kun ei pääse kun 160
+pari kertaa kaaduttu pikku vauhdeista eikä ole tullut mitään vaurioita
+8kw merkintä rekisteri otteessa sopii 18v kuskille hyvin
+pienemmät vakuutus maksut kun on piän kone ja ei tarvitse täyskaskoa
+etu- ja takarenkaan "nostot" onnistuvat helposti
+mutkateillä mukava peli
+voi poiketa hiekallakin
+enska vanteet ja muut rojut asentamalla toimii pusikossa ja jopa crossi radalla
+mukavat pörinät
-6litraa+varatankki ei edes tuon 4litran matkakulutuksella anna kovin pitkää toimintasädettä eli essot tulee katottua tarkasti
-perse tuppaa puutumaan mutta sitäkin saa ehkäistyä kun vaihtelee vähän ajoasentoa
-yli 120km/h vauhdeissa tuuli rupeaa tuivertamaan ja kone huutamaan sen verran ettei niitä vauhteja matkaamiseen viitsi käyttää
-normaaleilla asfalttiradoilla kuten ahvenistot ja muut vähä paukkut loppuu suorilla
-satasen vauhdeissa ohitukset pitää suunnitella vähän tarkemmin kuin jollain yli 100hp pelillä
-tavaraa ei saa hirveästi mukaan kun pitää reppuun sulloa kaikki mitä tarvitsee
huoltoa tuo ei nyt niin hirveästi tarvitse pääasiassa samoja perus juttuja kuin katupyörissäkin eli ketjuja ja vastaavia, öljyt olen vaihtanut 3000km välein vaikka kirjassa sanotaan että 6000km. venttiileistä sanotaan että tarkasta 24.000km kohdalla.
hyvin on kestänyt ei ole kuin kerran jättänyt tielle kun bensa loppu