• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Suomen poliisi voimaton

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jake_L
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Näissä nyt jatkuvalla syötöllä haetaan näitä halpoja ratkasuja ku rahat on loppu ja rahaa pitäs silti saada..

Tehokkain tapa saada nalkkiin meidät pahat motoristit olis vähentää noitten tolppien määrää puoleen, yhdistää kaksi tolppaa yhteen jotka ottaa edestä ja -takaa ne kuvat.

Tämähän ei tietysti käy päinsä koska silloin ne vaaralliset motoristit (=kaikki joidenkin mielestä) voi keksiä kiertoteitä kun tolppia on vähemmän ku puita teiden laidalla.
 
Ja ihan saletisti tuossa kohdassa ajetaan paaaaljon nätimmin sinä aikana.

Sama juttu varmaan tapahtus kun pläjäytettäs otsikko "Nyt kuulkaas koko suomessa valvotaan ylinopeuksia" (mitään normaalia isompaa valvontaa ei tehtäs, vaan poliisin näkyvyyttä parannettas hetkeksi) ja topikissa olisi kuva kameratolpasta. Tietyn hetken koko suomi hiljentää vauhtia (vois muuten olla hyvä kikka juhannuksen aikaan), mutta varmasti unohtaa asian yhtä nopeasti kun poliisikin.
 
Saisi poliisi samalla myös valvoa niitä riskikuljettajia, jotka muuten esim. sen 80km/h aluella ajavat muuten sitä ihan normaalia 80 vauhtia, mutta noiden tolppien kohdalla se vauhti tippuu monellakin siihen 65km/h........
mad.gif
mad.gif
 
Mitäköhän poliisi meinaa tästä hyötyä, ainoastaan tuon tasa-arvoisuuden?

Meinaan että näitä olisi tieten voinut miettiä silloin kun kameroita aloitettiin asentelemaan, nyt jos asentelemaan kamera myös kuvaamaan toiseen suuntaan niin kustannustehokkuudesta ei tietoakaan. Lisäksi suomen motoristi määrät eivät ole niinkään merkittävät, ja niistäkin vain osa on vetomiehiä :S
Ja kuinka helppoa tuo kameratolpan kiertäminen on! Joko ajat ihan pientareen valkoviivan tai keskiviivan lähettyvillä niin mittaus ei onnistu..

Eiköhän tämä ole taas jotain kaikua noista uutisoiduista motoristien kolareista ja ylinopeuksista jonka joku noheva reportteri on keksinyt käyttää hyväksi, kun jotai lehteen tulisi kirjoittaa..
 
Joo mutta kaikkeen on ratkaisu.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa....42.html

Onneks ne näköjään ilmottaa etukäteen tostaki, et missä valvotaan ja kuinka kauan. Hienoja miehiä!
sanoi:
Liikkuvan poliisin Seinäjoen ja Tampereen yksiköt kohdentavat valvontaa kantatielle 66 Lapua-Orivesi ja kantatielle 65 Virrat-Ylöjärvi 13.-19.6.2011 välisenä aikana.

Noilla osuuksilla on tehostettu valvonta jatkuvasti, ei sitä tarvii erikseen ilmoittaa.
 
Voi vttu
033102ass_1_prv.gif
mitä ulinaa
033102ass_1_prv.gif
ja kansalaisten pelottelua
033102ass_1_prv.gif
sekä alistamista.
033102ass_1_prv.gif


Onko poliisi aidosti ystävä vai jäikö oikeat rikokset selvittämättä?
 
Se on kiva, kun valvontaa kiristetään sillä verukkeella, ettei ylinopeuksia ajavia saada kiinni. Koskahan nopeusvalvonnan kiristämisperusteena olisi oikeasti onnettomuustilastoihin perustuvat tieosuudet ja -tietyypit, eikä maksimoitu rahankeruu ja virkamiehen kakkoseksi jääminen? Tietty se syö virkamistä kun on tuommoisia inhottavia mahdollisuuksia kansalaisilla ja kuriinhan ne on saatava. Mut kun toiminnasta unohtuu se pääasia eli maksimoitu liikenneturvallisuuden lisääminen ja sen sijaan kansalaisten kurmuuttaminen nousee ykköskriteeritksi.
crazy.gif
crazy.gif
 
Voi vttu  
033102ass_1_prv.gif
mitä ulinaa  
033102ass_1_prv.gif
ja kansalaisten pelottelua
033102ass_1_prv.gif
sekä alistamista.
033102ass_1_prv.gif


Onko poliisi aidosti ystävä vai jäikö oikeat rikokset selvittämättä?
Taikasanat on kustannustehokkuus ja tulosvastuu.

Mikään muu poliisin toiminta ei liene työtuntia kohti niin näkyvästi tuottoisaa valtiolle kuin liikennevalvonta. Aina löytyy joku lipsahdus josta voi maksun kirjoittaa ja yleensäottaen asiakas on maksukykyinen.

Talousrikoksista vois tulla paljon tuloja mut tutkinta on vaikeeta ja aikaa vievää, ei näy tän tilikauden tuloksessa. Omaisuusrikoksissa ja henkirikoksissa yms ei varmaan tuottoa juuri tule vaikka voivat olla työläitä tutkia. Kotiväkivalta, nakkikiskatappelut ja juoppojen kuskaaminen on vain ja ainoastaan kuluja.

toisaalta se pieni osa joka vetää kovaa saa tuommosta kohdennusta aikaan.
menisivät radalle.. .ai niin,vakuutsyhtiöt ei korvaakkaan siellä niin on taloudelisesti ottaen parempi kaatua kadulla.
 
Vai ei liikenne ole tasa-arvoista, nyt sitten keksittiin tällainen veruke, kun motoristit eivät joudu peltipolliiseista välittään. No ei todella ole tasa-arvoista, jos vedän autolla peräkärryä niin max nopeus 80km/h, repikööt siitä
biggrin.gif
Ja entäs rekkojen max 80km/h?

No voi itkun itku, kyllä täällä töissäkin joitakin itkettää, kun mun motossa ei ole edessä kilpeä. Eikä peltipöntöt kyllä muutenkaan muovimopoja tunnista, ei ole tarpeeksi metallia pöntön induktiosilmukoille maassa
033102bebe_1_prv.gif
siinäpä pöntöille ja niiden huoltajapöntöille päänvaivaa ratkaistavaksi.

Ulkomailta muuten kyllä löytyy pönttöjä, jotka kyykyt tunnistaa, ja kuva otetaan myös takaapäin, ihan vinkkinä kesälomareissuille Eurooppaan
wink.gif
 
Kylläpä Ihalaista itkettää "Heikki Ihalaisen mukaan tienkäyttäjät ovat Suomessa eriarvoisessa asemassa. - Näin on. Se on ilmeisesti lainssäätäjien tarkoitus, Ihalainen sanoo." niin että järkikin sumenee "- Monissa maissa on kilpientunnistusta, jolloin takaa päin otetussa valokuvasta on mahdollisuus tunnistaa kuljettaja." Toki tässä tapauksessa uskon Iltapulun toimittajan tehneen sanatarkkoja lainauksia. ;)

Rata-kortin heiluttelu ylinopeuksien suhteen on aika turhaa, ainakin kun on rataa harrastanut niin tietää ettei sinne radalle ihan noin vaan mennä.

e. kypäräkielto
smile_org.gif
tai haltijavastuu, eiköhän tuo jälkimmäinen ihan kohta tule

e2. mielenkiintoista miten tuo poliisin puuttuminen lainsäädäntöön, eli paaterointi, tuntuu vaan yleistyvän. Vallan kolmijako tosiaan unohtunut.
 
Lähinnä naurattaa taas miten jahdataan motoristeja..
Seuraavaks pitää saada muutos lakiin, et haltija/omistaja on vastuussa, jos vedetän tummalla visiirillä jne jne jne

Eiköhän siel kuumeisesti yritetä saada niitä gepsei pyöriin valvomaan nopeuksia..
 
Kyllä itse käytän mahdollisuuksien mukaan mielummin tuota tietä 65 ihan vain sen takia koska on paljon mieluisampi ajella kuin 3 tie jalasjärvi - parkano - tampere joka on yksi tylsimpiä ja puuduttavimpiä välejä ajella, rekka liikennettä pirusti ja suoraa puuduttavaa tietä...
ghostface.gif


Tie 65 edes jonkin verran mutkia sisältävä ja rauhallisemmin liikennöity ja muutenkin mukavempi pikkutie tuohon 3 tiehen verrattuna..
062802moto_prv.gif
 
("[url sanoi:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kameratolppia-kierretaan---poliisi-iskee/art-1288394497342.html"[/url] @ Kesä. 10 2011)]Kameratolppia kierretään - Poliisi iskee
..
Liikkuvan poliisin Seinäjoen ja Tampereen yksiköt kohdentavat valvontaa
..
Kyseisiä tieosuuksia käytetään poliisin mukaan jonkin verran kiertoteinä vältettäessä kameravalvontaa
..
Liikennevalvontaa kohdennetaan erityisesti ajonopeuksiin, ajotapaan ja raskaaseen liikenteeseen sekä riskikuljettajiin. Luonnollisesti tieosuuksilla suoritetaan myös rattijuopumusvalvontaa.
..

Eikös tässä rivien välissä lue: "Aja päissä päätiellä, sillä silloin ei ole kovin isoa vaaraa virkavallan henkilökohtaiseen kohtaamiseen."
 
Rata-kortin heiluttelu ylinopeuksien suhteen on aika turhaa, ainakin kun on rataa harrastanut niin tietää ettei sinne radalle ihan noin vaan mennä.
On se osin tuokin totta.

Ei kaikki menis vaikka vieressä rata olis ja eihän se kaikille auta- toiset tykkää ajaa reipaasti ylinopeutta liikenteene seassa.
mut monille auttaa.

Tähän tosin olis parempi poliisin aktiivinen läsnäolo parempi kuin se v.. ykkös kilometrien ylitysten jahtaaminen.
Saisvat muutenkin vaaralliset temput pois liiketeestä, nopeus pelkästään ei ole useinkaan se perimmäinen syy kun homma menee "päärynän muotoiseksi", erästä brittisarjaa lainatakseni.
 
Itse pidän hiukan outona forumin suhtautumista poliisiin. Sama mitä tehdään tai mistä puhutaan, poliisi on pahasta, jonka ainoa tarkoitus on kiusata kansalaisia (tai ainakin motoristeja).

Ei minua haittaa, jos motoristeja ei voida jatkossakaan sakottaa, mutta outoahan nykyinen käytäntö on. Nimenomaan yhdenvertaisuudesta on kyse, eikä mistään ryhmään kohdistuneesta kiusanteosta.

Tolppien järkevyydestä voi olla jokainen omaa mieltään, mutta kait motoristienkin odotetaan noudattavan liikennelakeja?
 
Back
Ylös