samoin..auch, päivittäin kehä 1:stä ajavana tuo ei ollut mikään miellyttävä uutinen![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
samoin..auch, päivittäin kehä 1:stä ajavana tuo ei ollut mikään miellyttävä uutinen![]()
..Auraan mennessä. Ja on muuten helvetin toimiva tie kun ihmiset on tottunu ajaan siellä niinkuin kuuluu. Vaikka liikennettä on siellä välillä kohtuullisen paljonkin, niin aina mahtuu kaikki hyvin menemään. Autolla pääsee lähes aina ohi ja mopolla pääsee aina. Tuskin tuo on ihan mahdottomasti tavallista maantietä kalliimpaakaan, ainakaan jos vertaa siihen seuraavaan asteeseen, eli motariin.Ja Turun seudullaOnhan niitä tuolla jossain Oulun pohjoispuolella.![]()
Kuten jo sanoin, ei tuossa tilanteessa mikäänNo, näemmä ne sarvetkin laskee, kun ensin nukkuu kunnolla![]()
![]()
Voi, voi, pahasti tulee Tukholmasyndrooma mieleen...Nyt yhden yön jälkeen kun asiaa taaksepäin ajattelee, niin turinatuokio oli jopa ihan miellyttävä kokemus. No juu, kävihän tuo lompakon päälle, mutta jos kerran on kanttia tietoisesti sääntöjä rikkoa, pitää myös olla suoraselkäisyyttä ottaa niistä lankeavat rangaistukset mukisemati vastaan. Näin toimien tuo tilanne meinaan sujui ihan kiwasti, mukavan jutustelun merkeissä![]()
Mm. aamuruuhkassa ja neljän ruuhkassa.missä täällä muka tartteis splitataOnko Oulun suunnalla porukat saanut sakkoja splittaamisesta?![]()
Off-topic, mutta ei jaksa uuttakaan threadia perustaa. Eli pari kertaa nähnyt ns. hidastelevia splittaajia liikenteessä. Eli vedetään jonon kärkeen patsastelemaan ja lähdetään liikkeelle niin hitaasti, että autot menevät vasemmalta ja oikealta ohi. Pilaavat kunnon splittaajien maineen.Tämä siis Helsingissä.![]()
Näilläkin leveäkaistaosuuksilla on ohituskieltokohtia (joilla mahtuu kyllä hyvin kotilollakin toisen moisen ohittamaan) joiden vaikutusalueella mopolla ei saa ohittaa autoa, mutta autolla kyllä mopon....Onhan niitä tuolla jossain Oulun pohjoispuolella.Onko meillä jossain tommoisiakinLeveäkaistatiellä taas eikun antaa palaa vaan?![]()
Eilen neljän ruuhkassa ajelin jonon kärkeen, eiköhän vasemmalla ollut ensimmäisenä A8 audi, joka sitten lähti liikkeelle niin kuin kiihdytysajoissa ikään.
Ei ollut kravattikaulalla kaikki yläkerrassa kyllä kotona. Piti jopa tuppia kääntää.
Noh sinne se kuitenkin jäi, ruuhkaan kököttään.![]()
Joopa,tähän malliin....Splittaus aiheutti kuoleman (Keskisuomalaisen nettilehdestä poimittua) ....
Nuori motoristi kuoli Rantaväylällä
Mikä juttu tämä ohittaminen on? .. Jos joku menee toisesta ohiNäilläkin leveäkaistaosuuksilla on ohituskieltokohtia (joilla mahtuu kyllä hyvin kotilollakin toisen moisen ohittamaan) joiden vaikutusalueella mopolla ei saa ohittaa autoa, mutta autolla kyllä mopon....Onhan niitä tuolla jossain Oulun pohjoispuolella.Onko meillä jossain tommoisiakinLeveäkaistatiellä taas eikun antaa palaa vaan?![]()
![]()
Vai kerran viikossa... Kokeiles päivittäin. On nimittäin käpy kuumana. Vedän kyllä ihan törkeenä keskiviivaa, sakot maksan , jos sattuu napsahtamaan. Ei mitn järkeä seistä siellä pakokaasussa paikallaan, kun tilaa mennä on vaikka kuinka. Nimim. vittukuvituttaaNo hyvä tolla periaattella arvostella, aja kehäykkönen päästä päähän aamulla 7.30 - 9.00 ja 16.00 - 17.00 välisinä aikoina ja katotaan uudestaan mitä mieltä olet. Itse joudun ajamaan kerran viikossa siitä ja kun on pari kertaa odottanu kiltisti niin nyt kyllä lähen samantien jonojen välistä jos alkaa hidastuu liikenne.Olisi pitänyt kai lisätä, että Suomessa.En muistaakseni edes Hki:ssä, tosin enpä siellä ole asunutkaan, käynyt kuitenkin suht usein.![]()
Plussaa vois antaa joillekkin autoilijoille jotka väistää kun ne näkee pyörän. En sit tiedä ovatko ystävällisiä vai pelkäävätkö vain naarmuja![]()
hienointa on, kun molemmilla kaistoilla autot väistävät eri suuntiin ja tulee Bruce Allmighty fiilis![]()
mut joo tietty osa ihmisisä yrittää peittää ajokaistaa että saa siellä varovaisesti ajaa
Mistäs ton 100 sait, jos vittaaat tapahtuneeseen?Ei tuossa mielestäni enää voida puhua splittauksesta kun ajetaan 100km/h nopeuserolla välissä, tyhmää lähinnä.
Kyllä mielestäni pienellä nopeuserolla letkaan nähden voi aivan mainiosti ainakin kehällä lipua letkojen välissä.
Jos oli se Audikin splitannut ja poistui paikalta juuri niinkuin splittajan pitääkin eli aiheuttamatta lisäruuhkaa?? Vai miten se menee?Eilen neljän ruuhkassa ajelin jonon kärkeen, eiköhän vasemmalla ollut ensimmäisenä A8 audi, joka sitten lähti liikkeelle niin kuin kiihdytysajoissa ikään.
Ei ollut kravattikaulalla kaikki yläkerrassa kyllä kotona. Piti jopa tuppia kääntää.
Noh sinne se kuitenkin jäi, ruuhkaan kököttään.![]()
![]()
![]()