• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Splittaaminen liikennevaloissa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Gorilla
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Minimi etäisyys huoh...
blush.gif
se oli vaan mulkku tai sitä vitutti. Jos tollasesta saa sakot niin voi konstaapelille mainita ohimennen sanat virkavirhe sekä hallinto-oikeus.
Näytti se pienestä kirjasta sen kohdan missä toi sanottiin, rikkomuksen laatu 191. Ohjeetkin tuli kysymättä jos haluaa valittaa - valitsin pienemmän riesan tien ja maksoin, koska viiskymppistä suurempi rangaistus oli jo saatu kun pysäytyspisteestä ohimenneet duunikaverit vittuili kahvitauolla.
Koskee varmaan etäisyyttä edessä ajavaan tai takanatulijaan. Aika leveet kaistat sais olla että pystyis tota noudattaa yksisuuntaisella kadulla.
 
Kaikkia moottoriajoneuvolla ajavia koskee kaiketi samat liikennesäännöt, ajoneuvotyypistä riipppumatta? vai onko moottoripyöriä varten omat?
Joten aja siellä oikeassa laidassa jossa laki sinut määrää ajamaan, niin sinut voi splitata rikkomatta liikenne sääntöjä. Laki näes sanoo, että siinä on kaksi kaistaa jos siihen kaksi mahtuu.
...mahtuu turvallisesti, jos ihan tarkkoja ollaan. paikallaan olevan autojonon lähes kävelyvauhdilla ohittaminen samalla kaistalla ohitettavien kanssa on laillista eikä rangaistavaa.
kynttila.gif
(toki kauneus on katsojan ((gyyn)) silmässä)
 
tätä harrastetaan varmaan suomessa eniten kehä3 välillä Martinlaakso - Jumbo. Mut mä en kehtaa! Jonon pitää kyl olla paikallaan tai liikkua todella hiljaa, koska mul on tapana kuulla kanssa-ajavien ajatukset, tai sellane fiilis mulla on. Tilaa pitäs olla suht reilusti myös ettei vahingossakaan satu mitään. Sitten ku alkaa se tuskanen kuumuus, hiki ja pyörryttää, kusi- JA paskahätä, nälkä ja moottorista lämpöä reisille 110 celsiusta ni takki auki häpeilemättä, törkeesti välistä tai sivulta.
mad.gif


Eikä tule liikennevaloissakaan splitattua. Jollei kaveri saa provosoitua.
 
Tämä suomalainen kateus... aah... ihanaa kateutta ja tasa-arvoa...

Tämä sama syy on se, miksi on ns. päiväsakkojärjestelmä, jolla "rikkaat" saadaan kuritettua, samoin kuin progressiivinen verotus... Tämä suomalainen sosialidemokratismi leviää kuin syöpä myös liikenteeseen ja tekee ihmiset kateellisiksi motoristeille. Eipä luulisi haittaavan ketään, jos mopolla ajaa körö-körö jonon ohi. Mutta, kun tämä yhteiskunnan järjestys on nimenomaan rakennettu niin, että kellään ei ole mitään etuisuutta. Tämä siis ei ole sitä samaa, kuin saksalainen kuuliaisuus ja täsmällisyys. Tämä "splittauksen" vaahtoaminen on se sama voima, joka ajaa tovereita arkadianmäelle.

Ai niin, anteeksi. Puhuin taas politiikkaa MP-asioihin yhdistettynä
lookaround_orig.gif
 
Tässä on myös semmonen pointti että vaikka valoissa A mopon splittaus lyhentää jonoa sen mopon mitan, niin valoissa B mopo onkin suurella todennäköisyydellä taas edessä. Eli kaikki A:ssa ohitetut "kärsii".
Jos mopo on siellä B valoissakin splittausasemissa, niin ei kukaan kärsi sen enempää kuin A valoissa.
 
Mulla ei henk. koht. ole mitään splittaamista vastaan (teenhän sitä itsekin ruuhkassa) mutta kyllä parin auton takia etummaiseksi "kiilaaminen" hieman autoilijaa saattaa jurppia..

Itsekin tuon olen kokenut hieman "minä itte" asenteeksi motoristilta, joka tulee siihen autoni viereen enkä voi survasta poljinta ennenkuin se mopo on siitä lähtenyt. Nääs automaatilla ajettaessa ei motoristi ole mitenkään pois-mennyt-jo-aikaa-sitte, kun olisin itse jo menossa. Tuossa kaikille hieman funtsittavaa, jospa tuo splittaaminen onkin joskus vaan kiilaamista  
033102bebe_1_prv.gif


Sen verta vielä editoin, jotta tuo paljon peräänkuulutettu kohteliaisuus autoilijoilta mopoilijoita kohtaa pitäs toimia myös toistapäin. Eli, ei splittailla jos sillä ei mitään merkittävää liikennehyötyä/joustavuutta saavuteta..
 
Itse olen ihmetellyt myös sitä minkä vuoksi joidnkin autoilijoiden on pakko koittaa kiilata jos näkee moottoripyörän tulevan keskiviivaa ohi.

Saksan motareita ajellessani jouduin muutamia kertoja ohittamaan pitkiä, matelevia ja seisovia autojonoja käyttäen kaistojen välissä olevaa tilaa. Siellä ihmiset tekivät mielellään tilaa takaa tulleelle moottoripyörälle, eivät suinkaan koittaneet kiilailla.
Miksi näin ei voisi olla täällä Suomessakin?

Eri asia sitten jos lähdetään ohittelemaan 100km/h menevää autojonoa keskiviivaa pitkin vastaan tulijoista välittämättä, siinä en näe järkä.
 
Saksan motareita ajellessani jouduin muutamia kertoja ohittamaan pitkiä, matelevia ja seisovia autojonoja käyttäen kaistojen välissä olevaa tilaa. Siellä ihmiset tekivät mielellään tilaa takaa tulleelle moottoripyörälle, eivät suinkaan koittaneet kiilailla.
Miksi näin ei voisi olla täällä Suomessakin?
Siellä homma toimii, pääosin. Joskus 02-03, sinä tulvakesänä, kun teitä hajos paljon etenkin vanhan itäisen Saksan puolella, oltiin menossa Saschenringille. Joka paikassa ennen tietöitä oli kymmenien kilometrien jonot.
Sillä reissulla ainoastaan kaksi autoa pyrki kiilaamaan raon umpeen. Ja molemmissa oli suomalaiset rekkarit. Tulin viimeisenä kolmen pyörän letkasta ja toisen kohdalla, kun mulla oli vikana tietytty kaikkein tiukin paikka, niin monotin oikein kunnolla sen kotilon etulokaria. Voi, voi, mutta kyllä teki hyvää.
 
Tässä on myös semmonen pointti että vaikka valoissa A mopon splittaus lyhentää jonoa sen mopon mitan, niin valoissa B mopo onkin suurella todennäköisyydellä taas edessä. Eli kaikki A:ssa ohitetut "kärsii".
Jos mopo on siellä B valoissakin splittausasemissa, niin ei kukaan kärsi sen enempää kuin A valoissa.
Joo totta tuota tarkoitinkin: "Erikoistapauksia varmaan on jolloin splittaus on aina edullista. esim. mopo kääntyy pois, kaistat on niin täynnä et mopo jatkaa splittausta"

Itsekkin splittaan tsadissa jos on ruuhkaa ja saumaa. Aika usein tosin ei pysty jatkaa seuraavissa valoissa.. Koitan kyllä jatkaa samaa rataa et olis oikeesti muutenkin kuin itselle hyötyä puuhasta.

En kyl uskalla väittää et moni niistä autoilijoista ajattelee tätä lähtöruutunsa huononemista, kun yrittää peittää splittaajan raon. Varmaan suurin osa vaan haluaa et muutkin kökkii just siinä omassa paikassaan jonossa.
tounge.gif
 
Back
Ylös