• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Siikajärvi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja TripleTwin
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tämä on saattanut jäädä joltakin pk -seutulaiselta huomaamatta:

Vanhalta Turuntieltä käännytään Nuuksioon ja siitä parin kilometrin jälkeen vasemmalle Siikajärvelle. Loppupäässä tie haaraantuu kehdeksi. Molemmat kannattaa käydä ajamassa päähän asti. Samaa tietä vielä takaisin.

Vauhdit ovat alhaisia, mutta tiellä on muutama todella jyrkkä kurvi ja mukavia järvimaisemia.
Kannattaa vielä muistaa, että sillä on yksi koulu, asutusta ja bussikin kulkee, joten kannattaa myös noudattaa niitä nopeusrajoituksia.
 
..ja kannattaa myös huomioida että tie on paikoin todella huonokuntoinen ja epätasainen.. etenkin siellä itse järven nurkilla.
 
Yx mun kestosuosikeista. Hiljaisissakin vauhdeissa on ilo kantata!
Baana on todellakin ahdas, paikoin hiekkainen ja kihara, joten hulluus pois ettei tule kynttilöitä.

Siitä vanhan Turuntien päästä on hyvä jatkaa myös Veikkolan kautta Ojakkalaan tai Evitskogia kohti..

sport05.gif
 
Hyvä tie, ellei jopa loistava. Aika huonossa kunnossa ja hiekkaa on paljon.
 
Tänään ajelin kotitien läpi, hiekkaa runsaasti, lapsia vähintään reilusti ja busseja 2kpl. Ehkä parhaimmillaan sunnuntaiajeluna - ja tosiaan täällä asuu motoristeja, eli olkaa kiltisti  
wink.gif
 
Tulee tuolla ajeltua aika useasti. Mikään vauhtipätkä tuo ei kyllä ole. Pikemminkin fiilistelyä.
 
Back
Ylös