• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Shark Vision-R kokemuksia kenelläkään?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tanko
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Vastaan itse tähän nyt jos jotain sattuu kiinnostamaan.
Tilasin Fc-motosta kyseisen potan ja sovitin.
Mietteitä:  
Erittäin laadukkaan oloinen, näkökenttä todella laaja, visiiri toimii hienosti ja mekanismi painaa sen tiiviisti kiinni tiivistettä vasten. Sisäinen aurinkovisiiri on haaleahko mutta täysin vääristyksistä vapaa.
Hylsy tuli itselleni syystä että naama on liian kiinni kypärässä. Hengittäminen aiheuttaa klaustrofobisia fiiliksiä. Vaikea kuvitella itseäni liikennevaloissa kesähelteellä tämän kanssa edes visiiri auki.
Ajokokemuksia ei siis tullut.  Voin kuitenkin suositella sellaisille joille esim Arain kypärät sopii, tässä oli leukaosa samalla lailla lähellä kuin sovittamissani Arain potissa.
 
Oletko sovittanut muita Sharkin kypäriä onko vastaavanlainen istuvuudeltaan?
 
Shark S900 on hieman miellyttävämpi. Leukaosassa enempi tilaa. Kaverilla tällainen, hän muuten tyytyväinen mutta jostain syystä kovin tuulinen vaikka kaikki aukot tukittu vielä muovailuvavaakin hyväksi käyttäen. Mysteeriksi jäänyt onko tämä yksittäisen kappaleen ongelma vai ei.
 
Shark S900 on hieman miellyttävämpi. Leukaosassa enempi tilaa. Kaverilla tällainen, hän muuten tyytyväinen mutta jostain syystä kovin tuulinen vaikka kaikki aukot tukittu vielä muovailuvavaakin hyväksi käyttäen. Mysteeriksi jäänyt onko tämä yksittäisen kappaleen ongelma vai ei.
Onko ko. kypärässä visiirin etäisyyden säätöä? Meinaan hyvin usein moista mahdollisuutta ei edes hoksata, ja pienikin rako visiirin ja kypärän välissä aiheuttaa "tuulta" potan sisällä.

Toinen on sitten leukasuojan alaosa. Sinne kun ompelee vaikka ite neopreenista pienen lätkän, joka joustaa sen verran ku tarvii pottaa päähän/pois otettaessa ja potan ollessa päässä lepää leuan alla eliminoiden näin hienosti kypärämelua ja vetoa.
 
Back
Ylös