• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Sairasta pilaa; eturenkaaseen kaivettu kolo

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kardax
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ihan vahingossa huomasin,

parkkiin vedettyäni, olin laittamassa levujarrulukkoa paikalleen, niin silmään osu omituisen näköinen kuoppa keskellä eturengasta. Sitä sormella pyyhkimään, nii ei hel*etti - joku on kaivertanu jollain teräaseella etusormen halkaisijan kokoisen kiilamaisen kuopan keskelle eturengasta!

En viitti ees miettiä, mitä motarilla kävis.

En käsitä, milloin tuo on voitu tehdä, koska mulla on yliherkkä Xenan lukko etujarrulevyssä aina kiinni, ja joka yö vedän prätkän huppuun, tai sitten se majailee duunin lukitussa ja videovalvotussa parkkihallissa.
No, ei tarvii enää miettiä vaihtaako eturengasta tänäkesänä.

Laittaa miettimään, montakohan onnettomuutta/hengenlähtöä kyseinen valopää on aiheuttanu/tulee aiheuttamaan vielä tällä "harrastuksellaan".

Jokatapauksessa tämä tapahtui todennäköisesti Helsingin Töölössä, joten kannattanee sielläpäin vilkasta eturengastaan ennen liikkeellelähtöä, mikäli tällä älyn superjättiläisellä sattuu olemaan pesä sielläpäin.

Aika väkivaltaisia mielikuvia on liikkunut senjälkeen päässä, kun ajattelen, mitä oisin tehny, jos oisin saanu sällin rysänpäältä kiinni.

kaboom.gif


Meni taas usko ihmiskuntaan jokskinaikaa....
 
Ootkos ihan varma, että sen on tarkoituksella joku tehny? Ettei olis joku terävä kappale tiessä tehnyt vähän vahinkoa renkaalle?
 
Jos siel o videovalvonta, ni sittehä pääset heilutteleen lentopallomailaa jonku ählyn leegoja vasten. Vaikkee sanoo, et mikä kumiin o tullu näillä tiedoilla.

edit: Noi hälyttävät levyjarrulukot yms. o aika turhia tollasessa tilanteessa, kuten monissa muissakin. Aina sen mopon saa pakun nostettuu ku o pari ukkoo megessä.
 
Kyllä noita riittää Firman pakusta meni kaksi rengasta kun niissä oli ruuuveja.Parkikselta lähtiessä huomasin eturenkaan taakse laitetun ruuvin joka olisi upponnut renkaaseen lähtiessä.
Varmaakin vastapäisessä talossa asuva mulkvisti oli ihailemassa aikaan saanoksiansa tai ruuvit loppuivat.Samainen niskaan ammuttava huuteli naapurirapun pakun omistajalle,ohjeita auton uudella sijaintipaikalle.

Kun kerran pääsis.
pftroest.gif
 
Ootkos ihan varma, että sen on tarkoituksella joku tehny? Ettei olis joku terävä kappale tiessä tehnyt vähän vahinkoa renkaalle?
olen melko varma, tuommoinen syntyy esim. kun puukonkärkeä pyörittää ja kuopassa, joka siis on täysin pyöreä, ja siinä näkyy pyöreitä "raapimis" jälkiä.

Kolo on siis samanlainen, jos vaikka tökkäisi juustopalan kylkeen puukon terän, ja alkaisi sitä pyörittelemään. Pikkuhiljaa muodostuisi pyöreä, kartiomainen syvennys, jossa näkyy selvästi puukonterän aiheuttamat skraidut.

Semmosta, näinhän se vanha sanonta menee; Toisen pe*seeseen on helppo työntää rautanaula tuntematta itse lainkaan kipua.

Täytyy laittaa kyltti stongaan roikkumaan: "Hymyile, pyörääni videokuvataan vastapäisen talon ikkunasta :-)"
 
Selvästikin ja ilman arvausta kyseessä on ollut tikka. Se on luullut rengasta kumipuuksi ja se johtuu taas ilmastonlämpenemisestä. Tikat ovat myös seuranneet YLE,n propakanda uutisia ja tulleet siihen tulokseen että myös suomessa kasvaa kumipuu.

Väittävät myös, että sininen väri pitää hyttyset ja kärpäset loitolla. Ei pidä paikkaansa alkuunkaan. Mulla on sininen pyörä ja sen pleksi ja lamppu on ihan täynnänsä itikoita ja muita pieniä ötököitä.
tounge.gif
 
Back
Ylös