• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ryypyn käyttö

Hain oman pyöräni
inlove.gif
lauantaina liikkestä kotiin... Myyjä ohjeisti kylmällä kääntämään ryypyn kokonaan auki käynnistäessä. Pyörä ei kuitenkaan käynnisty... Kääntäessä ryyppyä vain noin 1cm kone käynnistyy mutta kierroksia pitää kerätä kaasulla, ei siis ryypyllä konetta lämmittäessä. Onko mahdollista että tehdas asettaa koneen käymään rikkaammalla kuin "normaalisti" koska pyöräni on vielä sisäänajossa? Muilla viisaammilla kokemuksia?
withstupid.gif
 
ryyppy täysil ja ilma kaasua ja sit lämmetessään ryyppyy pikkuhiljaa vex... sit ku meinaa ryypyn kaa sammua nii kone on suht lämmin ja ryyppy pois ja paanalle.. tänä aamuna pakkasel siihe meni vajaa kymmenen minsaa..
turha rikkoa pyörää kylmänä kierrättäessä.. eli ekat noin 5 kilsaa alle 6tonni jengal voi riippuu tietty pyöräs mut itel öljy/ilma koneinen susna
 
Mäkin joudun hieman jeesaamaan kaasulla kylmänä, ihan alkuun vaan, sammuu pelkällä "ryypyllä" mutta kun ilmat lämpenee niin sitten ei enää tarviikaan..
 
Lainaus suzukin ohjekirjasta:
Ryyppy täysille. Kaasuun ei saa koskea. Paina starttia ja jos pyörä ei starttaa 5 sec yhtäjaksoisen käynnistyksen jälkeen. yritä uudelleen.

Itsellä lähteny aina... Eli ryybby täysil ja ei kaasua ollenkaan.

062802moto_prv.gif


sit n. 30sec- 3 min paikallaan kone käynnissä. Kierrokset jossai 3tonnis ja pikkuhiljaa eteen päin.

Kyseessä Bandit -02:n
Mittarissa lukema 1700 km
talktohand.gif
 
ryyppyy auki sentin verran ja toimii... taitaa olla ihan pyörä kohtaista tuntuu et vaikka olis samanlaiset pelit niin jokainenhan on oma yksilö...( gsx-r 600 -00 )
 
Mulla lähtee uusilla tulpilla lämpöisestä tallista ihan ilman ryyppyä laakista käyntiin ja pysyy käynnissä. Hetken kun pitää kaasulla kierroksia 2000rpm:ssa niin toimii jo täysin. Ja pyörähän on iso rosvo
 
smile_org.gif
Ryyppy täysillä, silti joutuu avittamaan kaasulla käyntiin, sen jälkeen pörisee jotain 3000. Pikku hiljaa ryyppyä vähemmälle.
Tarkka tuntuu olevan, jos kääntää ryypyn liian nopeesti pois niin sammahtaa. Yksilöitä nää pelit on siitä ei pääse mihinkään.
Mutta kaikilla
062802moto_prv.gif
kunhan kone lämpee. Bandit 650 S toimii äskeisen kuvauksen mukaisesti.
 
Aina ryyppyä, jos kone kylmä. Mutta jos just tullut ajosta ja kone lämmin, niin eikun suoraan tulille.
 
Back
Ylös