• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

RVS kokemukseni wingissä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jalat
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Just tuon aineen. Kaksitahdissa se laitetaan polttoaineen sekaan tai tuorevoiteluun ja nelitahdissa moottoriöljyyn. En tiedä painuuko bensatankissa sakkana pohjalle vai ei. Markkinointi on vähän kummallista, mutta käsittääkseni itse mineraali on kaikissa samaa. Sitä on vain erilaisissa purtiloissa eri kohteisiin tarkoitettuna. Itse aine oli punaista vaseliinin näköistä ja tuntuista. Jotakin jauhoa siinä on seassa. Uskoisin että on suunnilleen sama mitä tuotekirjon ainetta laittaa.

Kuluttajakäyttöön markkinointi on oma lajinsa ja saattaa näyttää typerältä ammattilaisen silmin. Vedotaan mielikuviin ja keksitään uusia poikkitieteellisiä termejä, koska kohdeyleisön ei voi olettaa niitä ymmärtävän.
 
B12 sanoi:
Kotarilla ajettu 200km xadot sisällä ja näin haluan itselleni uskotella:D Ohjeen mukaan käsittely on valmis 1500km jälkeen.

Laitan vielä Ducatiin. Tuubi pienkoneisiin on 9€ ebayssa, niin sijoitus ei ole suuren suuri jos nyt ei riko konetta. Olisihan se kiva jos suojaa konetta ja lisää käyttöikää ennen remonttia. Kotarissa varsinkin rullakeinut ovat kestävyydeltään epämääräisiä.

Onko se Xado tätä?
revitalizant-bensiini-ja-kaasumoottorille.jpg
https://xado.fi/revitalizants/2-revitalizant-bensiini-ja-kaasumoottorille.html
 
Joo ei se kyllä riko ja jos rikkoo, niin eikun RVS:ään yhteyttä, meinaa jos hajoo, niin olis aika paha juttu RVS:lle.

Eikun kokeilee, kun ei siinä sillain häviä mitään, joko toimii tai ei, näin yleisesti joskus huvittaa, kun jengi pohtii oikein kokeileeko vai ei, eikun kokeilee
 
shyhander sanoi:
Kysymys nousee mieleen, että tuota vois kokeilla ketjuille...

RVS:llä on ketjuöljyä motonetissa. Jotenkin en usko siihen ja sen voimaan.

Tuossa xadon mainosvideo: https://www.youtube.com/watch?v=E6ZN-Zes88c

Juuri tuo että korjaisi pieniä alkavia vaurioita sen sijaan että vaurio etenee ja tuhoaa osan on se mielenkiintoinen juttu. Itse tekniikan alan ihmisenä epäilen käärmeöljyjä, mutta tämä on minusta kokeilemisen arvoinen juttu ja ei ole edes kovin kallista ebayn kautta suoraan ukrainasta tilattuna.

https://www.ebay.com/itm/XADO-gel-Revitalizant-For-Small-Engines/110959219828?epid=1754698111&hash=item19d5af5474%3Ag%3A0GMAAMXQAx9RSNal&_sacat=0&_nkw=xado+small+engines&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

Tuossa halvin mitä olen löytänyt, eli sama systeemi kuin jossakin aurikorasvanäytteessä, eli ei mitään hienoja pakkauksia.
 
Back
Ylös