• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Rispekt seuranta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja nostalgia
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
yritin tohon cepariin yhtyä,mutta mitä vittua tuplaputket enkä osannut päättää.
Ai se olitkii sinä
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif

Onneks et "yhtyny", meinaan se on urospuolinen..
wink.gif
 
Ei tässä paljoa "rispectiä" oo saanu kerättyä ku naapurinmummokin on sitä mieltä ettei mopoa saa käyttää yhteisessä autohallissa kun on kuulemma vaan autoille tarkotettu! (kuulemma Acrasta kotona kamat tärisee)
veryangry.gif
 
Rispektiä tuli tänään ihan kunnolla, kun sain nokankohotteluharjoituksien jälkeen huomata, että kytkin ei enää ollut entisensä. Ilmeisesti pitäisi hankkia pyörä, joka hyökkäilee pystyyn pelkällä kaasulla. Onko hyviä ehdotuksia? Mitenkäs pieni homma tuo kytkinlevyjen vaihto nyt oikeastaan on? Pyörä on jamppa fzr600 -91.

Ja niin... terve vaan kaikille, kun ei ole aikaisemmin tullu mitään täällä kirjoiteltua, luettua kyllä välillä kovastikin.

ja rispektihän vaan nousee kun saa taas kytkimen pelittään ;)
 
Rispekti keuli tänään, kun 11-vuotias poitsu halus kyytiin ja kylille.
No käytiin sitten vähän syömässä kiinalaista, ja tää äiän alku oli
yhtä hymyä. Lämmitti oikein mieltä ja kivaa oli.

Paluumatkalla osuttiin samoihin valoihin, missä rouvva oli kotilolla
naapurikaistalla. 3v kuopus turvaistuimessa ei meinannut nahoissaan
pysyä kun oivalsi ketkä kurvas viereen ja koputti ikkunaan.
tounge.gif
 
Viime kesänä oli rispektiä rata-ajossa. Matkasportilla hyviä kierrosaikoja helposti.
Syksyllä hankin kyykkypyörän ja luulin, että kierrosajat paranevat automaattisesti. Kävi päinvastoin, mikään ei ollutkaan enää helppoa, taas porukka pyyhkii kahta puolta ohi.
crazy.gif
 
Töihin tultaessa on pakko huudatella konetta ja elvistellä niin että kaikki varmasti tietää kuka on tulossa
crazy.gif

Elvistely vaikeutuu huomattavasti töistä lähtiessä kun ei kylmää konetta kehtaa huudatella
nixweiss.gif


Itse räpelletyllä, nyt jo toimivalla turbosarjalla sai rispektit taas aivan uudelle tasolle
buttrock.gif


On tää niin hienoa, perkele!

Ps. Nykyään on tyttöystävän luona viraspaikkakin aina vapaana..
biggrin.gif
 
Tänään nyrjähti rispektikäyrä pitkästä aikaa nousuun, kun kaveri poikkesi Rocketillaan tallilleni ja pyysi nähdä Ducatin. Trumpetisti oli jo otettu kun näki sen, mutta kun laitoin sen käyntiin, niin se oli hänestä hienoa kuultavaa. Vaikutusta lisäsi vielä molemmista Conti-"vaimentimista" tulleet puolimetriset lieskat....
smile_org.gif
 
Rispektimittari ponnahti punaiselle tänään. Kävin kasvinseuduillani leipomosta hakemassa limppua, ja pihalla tuli joku pappa (tod. näk. > 80 v.) ihastelemaan Hondensaattoria.

"On sulla komee pyörä."
"Jaa, kiitos."
"Paljonkos tuo kulkee?"
"En tiiä... kyllä tällä kortin kuivumaan sais jos yrittäis..."
"Ja lähtee varmaan kun raketti."
"No ei, tää on aika rauhallinen peli."

...niin kuin tuo on, kuristamattomaksi moottoripyöräksi ihan mopo. Mutta papparainen ei tainnut uskoa vaan luuli, että meikäläinen leikkii vaatimatonta.
buttrock.gif
 
Tutulla rispekti-käyrä lähti alaviistoon.

Hällä pyöränä leveeperseinen softaili ja ajovarusteina citycamo housut, musta HD-ajotakki ja musta Bandit kypärä.

Kaveri lähdössä pihasta pyörällä ja perhe autolla perässä. Isoin lapsi veivaa ikkunan alas ja huutaa: "Isi, sä näytät pelleltä!".
 
1. Rispektiä tuli roimasti lisää kun muutama vuosi sitten maalasin pyörän mattamustaksi ja tälläsin maltanristit kylkiin. Varsinkin Saksanmaalla kierrellessäni ihmisten päät kääntyivät taajaan ja heidän kasvoiltaan loisti mittaamattoman syvä Rizpeckt.

2. Rispekti tullee kehittymään rajusti ylöspäin kunhan saan samaisen pyörän pajasta liikkeelle joskus syksymmällä. Poissa on mattamusta maali ja kornit maltanristit. Tilalle on tulossa jotain ihan muuta, ehkä jopa joltiseltaan ainutkertaista. Pidetään hölmöjä jännityksessä.
 
Rispektin kasvu oli tuntuva, kun kaarsin Herttualla Välivainion alkon pihaan, menin pyörimään täyteen alkoon haisten lentopetroolille ja lastasin koriin kaksi pulloa viiniä. El Tiempo makonen valkoviini ja sitten perusdensoviini Paul Massonin flippikorkillinen kulho. Joku hintti kopsautti korillaan kypärääni, en kuitenkaan hienotunteisuuttani sanonut mitään.
 
Kovin vaikuttaa kalliilta tuo rispekti. Ei taida minulla sen hankkimiseen olla varaa. Voikohan sitä vuokrata? Edes viikonlopuksi?
 
Pitääkö olla elämä että voi saada rispektiä? Tai toisinpäin?
Olisi kätevää jos ne voisi hankkia samasta paikasta esim. jonkinlaiseen pakettihintaan.
Toistaiseksi olen tosin pärjännyt ihan kivasti ilman kumpaakaan mutta isojen poikien mukaan ne pitäisi olla.

Minulle on myös jäänyt hieman epäselväksi tosimotoristi- ja vetomiesstatusten syy-seuraus-suhde rispektiin. Voiko kukkahatulla olla rispektiä?
Onko aito rispekti yleismotoristista vai klaanikohtaista?
 
Käyräni kynti pohjamutia, kun tämän jälkeen rasvasin heti ketjut, ja keskijalalta pois ottaessani ei väsähtäneet jalkani jaksaneet pitää yli 250kg painavaa pyörää pystyssä, ja jäin pyörän alle sellaiseen jumiin, että ilman apuja olisin siellä vieläkin.
Tota en nähnykkään...  
biggrin.gif
Zum teufel...
Rispekt, mitä se on  
tounge.gif

Sun pitää nostalgia ostaa Trumppa kans taikka muuten vaan vetäistä tonne ratin foorumille... Takaan ettet koskaa saa bannia tahi muuta rankkua siellä...
Ja rispektikin nousee uusiin sfääreihin
biggrin.gif
 
Käydessäni toissapäivänä motoristien suosimassa kahvilassa, join kahdeksen kuppia kahvia ja söin kolme hampurilaista ja päälle vielä pitsan. Lopulta tietenkin pikaruoka herkut antoi parkkipaikalla ylen.
Kypärän olin jo kerennyt asettaa päähäni (huom. umpimalli = no rispekt) ja eihän siinä valtavassa vatsahappojen ylensyöksyssä kerennyt ottamaan remmiä auki, enkä kypärää päästäni, joten avasin valtavalla kiireellä visiirin.

Sieltä visiirin välistä lensivät katkaravut ja coca colat valtavassa kaaressa siihen rispekt moottoripyörämiesten parkkipaikalle. Koitin heilutella samalla siinä ylenantaessani päätäni puolelta toiselle etten sotkisi noita toinen toistansa hienompia kromiluomuksia siinä vierelläni.

Vatsastani ylöstulleista eineksistä muodostui tietystä perspektistä katsoen jumalainen maltanristi. Rispekt-miesten kerääntyessä hämmentyneenä ympärilleni, huomasi eräs rispekt-motoristi tuotokseni ulkoisen habituksen, ja alkoi syömään sitä valtavan hurmion vallassa. Tästä hurmoksen saaneesta tosimiehen esikuvasta ja rispekt taide havainnosta, eli puoli- ja vahinkotaiteellisesta tuotoksestani innovoituneena koko moottoripyörämiesten kerho hyökkäsi eineen kimppuun ja kehuivat kuinka v...tun hyvää tämä on.

Connection people! Mutta muoviluoti mopoilijat jätettiin näistä peijaisista paitsi.

Huhu kertoo että nyt kysellään mistä sitä saa tilattua sitä lisää ja saako siihen mahdollisesti vielä tehtyä hd- logoa, tai edes jotain pientä liekkikuviota?

Coca colan, pitsan ja hampurilaisten myynti lähes räjähti kyseisellä ravitsemusliikkeellä. Parkkipaikka on nykyään erittäin persoonallisen hajuinen, ja myöskin näköinen.
 
Minulla on niin pieni pyörä, ettei sillä taida rispektiä saada..
..
Tosin olen sentään pysynyt tänävuonna pystyssä. Kaatoja ei ole tullut eikä yrityksiäkään...

Yksi komea pyörän sammuminen on tehty. Käännyin tieltä motoristien suosimalle kahvilalle, hämäännyin kun huomasin että piha oli täysi motoristimiehiä jotka vaan tuijotti saapumistani.
Kaasu unohtui, ja vaihdekin oli liian iso, ja köh köh siinä livuttiin hieman tyylittömästi parkkiruutuun.
Pottaa päästä poistaessani  blondipääni paljastui,ja katseet  olivat hyvin ymmärtäväisiä..Rispektit taitaa olla minulla vielä tulevaisuudessa  
omg.gif


Niin, tai voi olla että menetin viimeisenkin toiveen pienestäkään rispektistä , kun tein hulluna ylitöitä, ja ostin Rukan naisten ajoasun, ..ehkä niillä ylitöillä yhden lahkeen sai maksettua.
062802jumpie_prv.gif
.
Isompi pyöräkään ei varmasti pelastaisi tätä goretex munausta, ja rispekti käyrä on aina alasuuntainen.
Goret ja HD nyt ei ainakaan sovi yhteen..
nixweiss.gif

Tai ehkä mä vaan luulen niin..


Pakko kuitenkin tulla hehkuttamaan noita uusia goreja..On huomattavasti lämpösemmät ja istuvat paremmin päällä, kuin aikaisemmat miesten malliston vermeet..Liian isoissa varusteissa ajo kostautuu, kun kylmä pääsee takin sisälle ..  
eek.gif


No joo rispekti  on omassa päässä nyt hieman noususuunnassa    
idea3.gif
.
 
Rispektiä tuli lisää kun tankatessani viereeni tuli ns. rantojenmies kehumaan mopoani ja kertomaan miten kiva tuollaisella olisi ajella. Harmi että rahat ja perhe oli juotu, herkisteli ukkopolo.

Rispektikäyrä on nousussa kun sain renkaan toiselta puolelta chickenstripesin häipymään. Vielä kun osais kääntyä vasemmalle niin eipä vissiin!
 
1. Rispekt nousussa, kun vuosien kotilokuskina olon jälkeen sain hallituksen puhuttua ympäri mopon ostoon. Loppui kertarysäyksellä kesälomareissuilla vastaantulevien mopojen laskeminen. Nyt kun lapasta nostaa tangolta, sitä tuntee kuuluvansa vapaiden sielujen reippaaseen joukkoon.

2. Rispektit lähti välittömästi syöksykierteeseen, kun vihdoin sain pysäköidä pyörän lähihuoltoaseman mopoparkkiin. Rauhallisesti, virheitä välttäen livuin Honda GW:n viereen. Vapaiden sielujen nyökkäykset toisilleen, kypärä pois, windstopperhuppu pois... mitä PIIP sehän on syvällä... tilanteen nopea nollaus, ajotakkia auki ja avot.
Homma lähti sitten lapasesta kun GW -kuski alkoi kysyä polttimoiden tehoja etc käsittämättömiä asioita.
EN MINÄ TIEDÄ.
blush.gif
 
Back
Ylös