• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Rikotaan mätä sakkojärjestelmä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Anatooli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Rikotaan mätä sakkojärjestelmä? -

  • 1. Sakkojärjestelmä on melkein ok, rangaistuksia tulisi kiristää.

    Ääniä: 0 0,0%
  • 2. Sakkojärjestelmä tarvitsee perinpohjaisen uudistamisen.

    Ääniä: 0 0,0%
  • 3. Ryhdyn kostamaan typerälle yhteiskunnalle virheellisen sakkojärjestelmän aiheuttamat kulut.

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    0
Miksi pitäisi ehdoin tahdoin alistua (koomalampaana) lakeihin, jotka ovat tehty pelkästään vääryydellä ja ihmisten kiusaksi?
...
On varsin kummallista, että typerät lainsäädännöt pitäisi niin vain hyväksyä. Mielestäni niiden korjaaminen jopa demokraattisin keinoin on mahdollista.
Missähän tuo vääryys pääsi käymään? Kun minä kävin koulua, opetettiin ainakin vielä silloin että eduskunnalla on Suomessa lainsäädäntövalta ja se valitaan yleisillä ja yhtäläisillä vaaleilla (aika suurta osaa tämänkään foorumin osanottajista tuo vaikutusmahdollisuus ei kuitenkaan kiinnosta, vaikka sitten purnataankin
mad.gif
, vrt. äänestysprosentti)

Kyllä se nyt vaan on niin, että kansalla on just sellaiset edusmiehet kuin se ansaitsee. Jos riittävän suuri osa äänestysikäisestä kansasta on sitä mieltä, että sakotuskäytäntö ja nopeusrajoitukset ovat polttava ongelma ja löytyy täyspäisiä ehdokkaita asiaa ajamaan, voidaan niitä muuttaa demokraattisin keinoin kuten Anatooli tuossa jäljempänä toteaakin. Veronkierrolla tai ulkomaille muutolla ei tämän asian kanssa ole mitään tekemistä.
 
Vääryyttähän jokainen kokee henkilökohtaisessa elämässä jos jonkinlaista eri tahoilta, miten siihen suhtautuu onkin sitten oma asia.
Kuitenkin on mielenkiintoista, että palstoille tullaan valittelemaan omaa kohtaloaan ja etsitään samankaltaisia tovereita sen "oman" ratkaisun taakse, joka kuitenkaan ei aja kuin yhden ks. ihmisen etua.

Jos koetaan että jokin laki tahi asetus on todella väärällään, sekä myös pystyy siihen perustelut osoittamaan, niin pitäisi myös pystyä hahmottamaan mitkä on mahdollisuudet vaikuttaa siihen, että tätä epäkohtaa voisi muuttaa tai sen voisi kokonaan poistaa. Tässä pitää tällöin asettua myös vastapuolen asemaan, viranomaisten ja tavallisten kansalaisten, miten muutos palvelisi kaikkia juostavammin ja mahdollisimman tasapuolisesti.

Suomessa kun ei toimi puna-armeijan huutoäänestysmenettely, ketä valitaan mihinkin, vaan täällä pystyy vaikuttamaan huomattavasti konkreettisemmin asioihin esim. äänestämällä tai perustamalla oman "liikkeen", kuten MMAF:n tapaan.

Jokaisessa maassahan on omat kummallisuutensa, missään ei saa kaikkea hopealautasella, jos on yksi asia mieleinen niin voi olla 10 mitkä taasen eivät ole. Kuten tuossa on tullut esiin esim. saksa: jos olet sinkku maksat itsesi kipeäksi, mutta muuten on eläminen kohtuullista (eikä sekään todella ole ainut ihmeellisyys).München ei kuulu saksaan, vaan Baijeriin. Byrokratia on uskomattoman tehotonta ja hidasta, kaikki tehdään ohjeistuksen mukaan ja siitä ei poiketa. Sanktiot esim. liikennerikomuksista ovat kohtuulliset.

Espanja: taskuvarkaiden paratiisi, poliiseilla manjana mentaliteetti varkauksiiin yms. ellei ole ruumista, julkinen korruptio kuuluu osana kulttuuriin. Nopeat ja röyhkeät elävät sekä tienaavat.

Britania: vääränpuoleinen liikenne, viktoriaaniset mittayksiköt, pistekäytännön vuoksi pitää kuljettaa julmettua lakanaa mukanaan johon saadaan merkittyä virhepisteet+ muut paperitilpehöörit vakuutuksista etc., mutta hyvä olut tietty korvaa tappiot.

Tietty kaikissa kolmessa maassa on taasen etenkin yrittäjälle aivan erilaiset lähtökohdat, siksipä niissä on esim:käsityötaidot vielä arvossaan ja firman koolla ei ole väliä. Vrt. suomeen, jossa vaaditaan että pitäisi palkata yli varojensa porukkaa ja tuotannin pitäisi olla teollista sekä älyttömän nousujohteisen käyrän omaavaa tulospuolella.

Mutta jokainen kuitenkin taaplaa tyylillään, saa suuttua tai hyväksyä, voi vain olla samalla kylällä tai muuttaa pois, mielipiteensä saa esittää kohtalaisen vapaasti tai jättää esittämättä (tämä ei välttämättä ole kaikissa ns. sivistysvaltioissa päivänselvyys tai luontainen etu).
 
Joo WDW, alistusjärjestelmät niin tiukille, että kukaan uskalla rikkoa lakia? (laki = moraali...).

Kyllä se vaan niin on, että rajoitukset ovat typerän alhaisella tasolla, jolloin ihmiset puuhaavat kaikkea muuta ajaessaan ja kaikki kävelijä yms. tollot käyttävät järjestelmää väärin hidastaakseen sitä entisestään.
Moraalikäsitykset ei ihmisillä aina kohtaa niin pakkohan sitä on jollain ohjastaa.

Lähinnä ihmettelen vaan sitä että onko Anatooli oikeasti ihmeissään miksi ne sakot tuli.

Mun puolesta nopeusrajotuksia voitaisiin nostaa varsinkin suuremmilla teillä. Kuitenkin kohtalaisen hyvässä kunnossa niin joku 140km/h viellä varmaan menis ihan nätisti. Jälki on kuitenkin aikalailla samaa ajatko seinään 120km/h vai 140km/h. Mutta oikeestaan se on íhan sama mikä nopeus rajoitus on... aina löytyy näitä joiden mielestä pitää ajaa kovempaa.

Ja tosiaan ne jotka hidastavat liikennettä tarpeettomasti (Elikkä alle sallitun ajavat) ovat yleensä suurempi riski kuin hallittua ylinopeutta ajavat. Siinähän ne vaaratilanteet syntyy kun pitää ohi päästä. Valitettavasti poliisi ei voi näihin puuttua...
 
Ihme kitinää koko topic. Kaikki tietää nopeusrajoitukset ja niiden ylityksestä seuraavat rangaistukset. Jos ei säännöt miellytä niin vaihtoehtojakin löytyy: myy pyörä - aja rajoitusten mukaan - aja miliisiä karkuun - muuta hevonvit#uun (jossa on mielestäsi parempi liikennekulttuuri) - vejä ittes jojoon - jne.
 
Tätäkin hommaa kun lukee, rupee oikeesti huolestuttaa nykyinen terveydenhuollon tila, tuntuu olevan avohoitopotilaita liikaa liikkeellä.
 
Omituista; kukkahattujen ja heidän aliaksiensa runsaasta osanotosta huolimatta 83% mielestä järjestelmä on Per C:stä.
Joka ei äänestystulosta hyväksy, voi muuttaa vaikkapa Malawiin.
 
Siis järjestelmän näkyvä älyttömyys piilee euroissa. Tosiasiallisesti syvempi älyttömyys alkaa sen liikenneturvaa edistämättömyydestä JA väärästä sanktioinnista. Mielestäni Saksan käytäntö, pienet sakot todellista vaaraa aiheutumattomasta teosta, suuret vaaraa todellisesti aiheuttaneesta edistävät hereilläoloa ja toisten huomioimista. Pistejärjestelmätkin on periaatteessa ok.

Palataan euroihin kuitenkin. Sain 2008 keväällä yli 6Teur sakkoa. Suunnilleen samasta teosta nyt tänäkeväänä pienen tinkimisen jälkeen 400 euroa. 6Teur sakosta maksoin valituksen jälkeen 150eur. Jos taloudellisessa suoritteessa ei ole tapahtunut pitkällä tähtäimellä olennaisia muutoksia (omasta mielestä). Miksi sakot voi vaihdella noin paljon??? Vastaan jälleen itse. Vuositulojen vuoksi, niillä kun ei välttämättä ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.

Järjestelmä on siis uudistettava. Siirtykäämme kaikki edistykselliset puolustusmoodista hyökkäysmoodiin.
 
Omituista; kukkahattujen ja heidän aliaksiensa runsaasta osanotosta huolimatta 83% mielestä järjestelmä on Per C:stä.
Joka ei äänestystulosta hyväksy, voi muuttaa vaikkapa Malawiin.
Vai kumman nyt kannattaa muuttaa? Ne ketkä hyväksyy menon täällä vai ne joiden päät ei vaan kestä. JarkkoV tossa antokin jo hyviä neuvoja miten omaa tilanentta voi helpottaa jos niin paljon ahistaa.
 
Loppupelissä kaikki on perseestä, jos sille katsantokannalle lähdetään.
Helppo on haukkua sitä sun tätä, mikä ei yksilötsolla satu miellyttämään, mutta ei ole vielä esitetty vastinetta siihen mikä olisi parempi ja palvelisi kaikkia mahdollisimman tasapuolisesti.
LAkeja ja säädöksiä ei aleta rukaamaan pelkästään vähemmistön rutinan vuoksi (paitsi mamut, kaaleet ja uuniporukka.???), jos ei katsota että siitä olisi kokonaisvaltaista hyötyä.

Esitystä kehiin, faktaa paperille ja eteenpäin.
 
Ihme kitinää koko topic. Kaikki tietää nopeusrajoitukset ja niiden ylityksestä seuraavat rangaistukset. Jos ei säännöt miellytä niin vaihtoehtojakin löytyy: myy pyörä - aja rajoitusten mukaan - aja miliisiä karkuun - muuta hevonvit#uun (jossa on mielestäsi parempi liikennekulttuuri) - vejä ittes jojoon - jne.
Juurikin näin. Ja vaikka lähdettäisiin vaikka nostamaan rajoituksia niin aina on porukkaa joille sekään ei riitä. Luulen että jos nää muutamat kitisijät todellakin saisivat aikaiseksi muuttaa (jota suuresti epäilen), voisi sillä ehkä olla hiuksen hieno positiivinen vaikutus liikenteeseen kun näitä MINÄ-ihmisiä olisi vähemmän tien päällä hörhöilemässä
tounge.gif


Muutenkin koomalammaskortin esiinvedon myötä koko ketju joutaisi paskanjauhantaan, samoin verotuksesta kitiseminen taitaa kuulua jonnekin muulle alueelle.
 
Mä en ole mikään minä ihminen. Ja tasan en haittaa toisten liikkumista. Jos se vaivaa, että joku etenee nopeammin, niin kritisoijan kannattaisi käydä lääkärissä.

Mun mielestä säännöt, sanktiot (ja verot) on kokonaisuus, ja me hölmöt siedetään sitä, että jotkut yliholhoavat saavat toteuttaa itseään tekemällä toisten elämän ikäväksi. Samalla tietysti argumentoidaan oma työpaikka liikenneturhassa ja liikkumisenestämis ministeriössä tarpeelliseksi. Samalla pskanjauhantaan siirtäminen edistää taas asiallisista asioista vaikenemista. (Liikenne)Keskustelukulttuuri on Suomessa varsin ummehtunut, on vain yksi typerä konsensuspropaganda mielipide.

On varsin mielenkiintoista, että valtaosa (yli 80%) ajaa ylinopeutta ja silti meitä määrätään ilmeisesti sen 20%:n diktatuurilla.

Liikkuminen ja harrastaminen korreloi mielestäni merkittävästi ihmisen valppauteen ja hereilläoloon. On sääli, että meitä alistetaan saamattomiksi ja alistuneiksi lampaiksi.

Kannattaisiko antaa tietä? Kannattaisiko vaihtaa auto MP:ään jos splittaaminen olisi länsimaisella tasolla? Olisiko kaikkien etu, että parkkipaikkojen tarve vähenisi ja ruuhkat vähenisivät?

En ymmärrä ollenkaan, jos todetaan: "Toi ei noudata sääntöjä, vtun kaahari! Pidän vasemman kaistan piruuttani..." Multa ei ole se pois, jos jollain on suurempi riskitaso ja ajaa ohi.
 
Mites Eki, jos opiskelijan tuloillasi vetäiset vaikka 220 km/h 60 rajoituksella ja saat siitä 2 € sakkoa, etkä menetä korttia, rajoittaako se kaasukättäsi ja edistääkö liikenneturvallisuutta? Ei, et vaaranna pelkästään itseäsi.

Jos taas hatusta tempaisten opiskelijalle vaikka 500 eeroa, ja kortti pois 6 kk, niin vaikuttaako se enemmän?
Ja tulen juuri siihen: karkuunlähtijöille huomattavasti kovemmat sanktiot: mopo valtiolle, kortti vuodeksi pois, autokoulu uusiksi, 80-lätkä perään, 25 kw rajoitus seuraavat 5 v, GPS-valvonta(joka tulee toki muutenkin kohta).... kaasukahvaa kääntelemällä joko hyväksyt tai hylkäät ehdot  
tounge.gif
Siis ymmärsitkö nyt minun kannattavan tätä ps-järjestelmää, koska minä pääsen halvalla kuin koira veräjästä? En todellakaan. Siitä huolimatta: tämä työtätekevän ja veroja maksavan ihmisen rankaisu ei mahdu minun oikeustajuuni lainkaan.

Vaikka esitit tarkoituksella naurettavat lukemat, vastaan silti kuten kysymyksenasettelullasi jo halusitkin, ei rajoittaisi.
Ja tuo loppu onkin sitten täyttä paskaa sieltä toisesta ääripäästä, jota jotkut kutsuvat liikenneturvallisuustyöksi...

Mutta jos nyt tuollainen 125/80 ylinopeus, josta nykyään saa hetipikimmiten ajokieltoa 2kk ja sakkoa normituloillakin tonnin-pari: kiinteä 150e sakko ja ajokieltoa 0-3vk paikasta riippuen. Iso rahanmeno ei aiheuta kuin vitutusta jälkeenpäin, ja pitkä ajokielto kortitta-ajoa.. Tässä maassa tätäkin hommaa puretaan väärästä päästä.
 
Mutta jokainen kuitenkin taaplaa tyylillään, saa suuttua tai hyväksyä, voi vain olla samalla kylällä tai muuttaa pois, mielipiteensä saa esittää kohtalaisen vapaasti tai jättää esittämättä (tämä ei välttämättä ole kaikissa ns. sivistysvaltioissa päivänselvyys tai luontainen etu).
Tämä oli kyllä hyvä kommentti. Turha naukua vaan pitää toimia.

Tällä hetkellä Saksa on minulle ok maa, mutta jokaisessa maassa on hyviä ja huonoja puolia ja maan tapoihin alkaa pikku hiljaa tottua ja niitä alkaa myös arvostamaan. Saksassa on rutkasti hyviä puolia mitä Suomessa ei ole ja Suomeen pääsen aina lomilla.
 
Miten mulle tuli tästä keskustelusta mieleen tämä:

-valtteri heittelee tarhan pihalla lapiolla hiekkaa kavereiden päälle
-Tarhantäti näkee tämän ja kieltää valtteria koska hiekka VOI lentää jonkun silmään
-valtteri kiukuttelee ja sanoo tädille: "ei se kuitenkaan osu! ja jos mä en saa heittää ni mä haluun toiseen tarhaan!"
-täti vie valtterin sisälle rauhoittumaan ja valtteri purskahtaa itkuun...

Kasvakaa tissiposket aikuiseksi ja kantakaa vastuu teoistanne! Saatanan kakarat itkee joka v*tun pikkuasiasta...  
mad.gif
 
omg.gif
omg.gif
Sitä mä tässä vaan ihmettelen itsekseni , että onkohan näillä elämää suuremmilla sankareilla , ketkä näitä nopeusrajoituksia tänne Suamenmaahan istuttaa, edes ajokorttiakaan olemassa . Jotkut 80 km/ h alueet on ihan mahdottomia vetää kotilolla moista nopeutta. 60 tai Suamenmaassa vähemmän käytetty 70 olis joskus jopa paikoillaan .Mutta asian toiseen päähän ....motareille vois ihan hyvin kelien niin salliessa laittaa 140 km/h taulut , esim Turku motarilla on sellaiset tikkarit käytössä. Ps . Ja sitten nää nykyajan mopedit ..... vi**u että sapettaa..... muualla Euroopassa samat laitteet kiskoo 70-90 km/h tunnissa yleisen liikenteen seassa .Suomessa joku saat**nan idiootti väittää , että niissä ei ole jarruja eivätkä rungotkaan kestä moisia nopeuksia.Ja NE sentään tietää mistä NE puhuu. Melkein toivoisin , että jonkun virkaatekevän lähiomainen jäisi lastenvaunujensa kanssa kyseisen 45 km/h tunnissa hurjastelevan skootterikuskin yliajamaksi , niin eiköhän ne TAPPAJAMOPOT saataisi pois sieltä kevyenliikenteen väyliltä ja vaikkapa maltillisemmalla kattonopeudella 60 km/h sinne minne ne oikeastikin kuuluvat. S-MOTO yritti , vaan ei onnistunut .....
nixweiss.gif
 
Kyllä mulla ainakin tulot kasvoivat ja samalla verot tippuivat alle puoleen. Vituttaako? No ei enää.  
062802jumpie_prv.gif


Löytyihän tuolta albumista vielä tuo kannustekin. Onneksi tuli suomisakot, niin ei tarvitse noita verokortteja enää ihmetellä:

verokortti.jpg
Ennakonpidätyksellä ei ole mitään tekemistä veroprosentin kanssa. Mutta tämä on menee ihan älyttömäksi mp-foorumin aiheena...

-hh-
 
Back
Ylös