Rf900r röpötti ajaessa ja sammui?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Man1971
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Oireet viittaa yhä tyhjäkäyntipiirin tukkoisuuteen.

Aloittaja on useaan kertaan maininnut "putsanneensa kaasarit". Millä tavoin se on tehty? Viiden pisteen vihje: keitä kaasarirunkoja tunnin ajan fairy-vedessä niin taatusti tulee puhtaaksi.

Tasakaasulla vanhat kaasaripyörät osaa röpöttää joko laihan seoksen (=tukoksia, liian pieni suutin) tai siksi, että vivustot ovat kuluneet ja läpät eivät aukea samaan tahtiin keskenään. Jälkimmäinen on helppo tsekata kun ottaa kaasarit pöydälle ja avaa pikkuriikkisen verran läppiä ja vertaa onko siirtymäporaukset eri kurkuissa yhtä paljon auki. Helpottaa kun laittaa tk:n säätöruuvin tilalle pidemmän ruuvin, jolla sitten hiljakseen avaa läppiä.
 
Ok, kiitos tästä, otanpa taas kertaalleen auki ja kokeilen kyllä nyt sit keittää tos fairyvedessä ja tsekkaan noi läpät. Tuntuu et sen jälkeen kun tilasin alkuperäisen suutinsarjan tai tulihan siinä paljon muutakin kuin suuttimia, niin ei oo enää toiminu. Edellinen omistajahan oli vaihdellu suuttimia ja asennellu tehoputkea yms..eikä ollut saanu käyntiin enää, mut kaasarit siis pöydälle, oliks jollain hajua et kuin paljon noita seosruuveja kannattais avata?
 
Seosruuvien alkuasennosta en osaa sanoa. Tk-suuttimen koko on silloin oikea kun ruuvin säätö 1/4 kierrosta antaa selkeän vasteen moottorin käytökseen pienillä kaasun avauksilla. Liian pieni suutin paljastuu siis siitä, että vaikka ruuvia avaa reilusti niin se ei oikein anna vastetta.

Keitettäessä pitää sitten irrottaa kaikki irtoavat osat ja laittaa pannun pohjalle pari ohutta palikkaa, jotta kaasarit eivät ole suorassa kosketuksessa astian kuumaan pohjaan. Itse käytin korkeareunaista lasagnevuokaa, johon päälle alufoliota ettei tarvi koko ajan lisätä vettä.
 
Kun pätkiminen alkaa niin onko tulppa sitten märkä vai ihan kuiva. Siitähän näkee tuleeko soppaa vai ei. Jos ihan märkä niin kipinä puuttuu. Jos kuiva niin soppa puuttuu. Ei tämä nyt mitään rakettitiedettä ole. Lämmetessään hajoavia puolia on ollut kautta aikain. Ja läpilyöviä tulpanhattuja ja tulpanjohtoja. Strobo kiinni siihen epäiltyyn tulpanjohtoon kun häiriöitä esiintyy, luulisi näkyvän selvästi jos pätkii.
Tutkiminen pitää tehdä järjestelmällisesti, poissulkea aina yksi mahdollinen paikka. Ja jos vika ei ensimmäisellä kierroksella selviä niin aloitetaan alusta ja tehdään tarkat muistiinpanot mitä on mitattu ja mitkä arvot on saatu.
Laajakaistalambdalla näkisi tuleeko läpi palamatonta vai onko seokset edes sinne päin. Ei nekään mahdottomia maksa, kai oikeilla korjaamoilla sellainen on ?
 
Ehkäpä kyse ei olekaan polttoainepuolesta. Joskus aikoinaan joku vehje oireili noin kun puola(t) oli antautunut, alkoi lämmettyään temppuilla.
Minusta tässä on alusta asti ollut kaksi eri ongelmaa. Siis kaasareiden tk-piirin laihuus sekä sähkövika, joka stoppaa ajon jonkin komponentin lämmettyä.

Jos aloittaja on varovainen (ei lepattavaa lahjetta, ei kengännauhoja) niin hän voisi tehdä seuraavan lenkin ilman moottorin sivukantta, jolloin pick-up coil pysyisi viileänä. Tuolla tavoin ehken saataisiin yksi vikamahdollisuus suljettua pois tai varmistettua.
 
Eikö tuossa pyörässä ole alipainetoiminen pensahana? Taisin kysyä sitä jo aiemmin...

Jos sen alipaineletkussa on vuoto niin se takuulla laihentaa seosta.
 
Back
Ylös